Տեղի է ունեցել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Տեղի է ունեցել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Մեկնարկը տրվել է Թամարա Ստեփանյանի հայ-ֆրանսիական համատեղ արտադրության «Արտոյի երկիրը» դրամայով։ Ֆիլմը 2025 թվականի օգոստոսին արդեն իսկ բացել է Լոկառնոյի հեղինակավոր կինոփառատոնը։ Դրանից ի վեր այն ճամփորդել է բազմաթիվ մայրցամաքներով և վերջապես ներկայացվել է իր հայրենի՝ Արտոյի երկրի հանդիսատեսին։
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ՝ որպես կինոյի ոլորտի բյուջետային ծրագիր։ Գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է:
Փառատոնի մեկնարկը տրվել է Chora Gavit: A Score for Moving Bodies տարածական երաժշտական ինստալացիա-պերֆորմանսով, որը կինոփառատոնի մուտքը վերածել է ստեղծագործական իրադարձության։ Այն իրականացվել է hosq հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։
Փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալներ Տիգրան Վիրաբյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, դեսպաններ, հյուրեր, կինոգործիչներ և կինոսերներ։
Միջոցառման շրջանակում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը միջազգային մրցույթի ժյուրիի նախագահ, ռեժիսոր Ջեսիքա Հաուսներին է հանձնել «Ոսկե ծիրանի վարպետ»մրցանակը։ Փառատոնային ծրագրում ընգրկվել է 90 ֆիլմ՝ 40 երկրից։ Ցուցադրությունները տեղի կունենան Կինոյի տանը, «Մոսկվա» և «Նաիրի» կինոթատրոններում։ Այն կտևի մինչև մինչև հուլիսի 19-ը։

Состоялась торжественная церемония открытия кинофестиваля «Золотой абрикос»
Состоялась торжественная церемония открытия кинофестиваля «Золотой абрикос». Открытие было дано драмой «Страна Арто» Тамары Степанян, совместного производства Армении и Франции. Фильм уже открыл авторитетный кинофестиваль в Локарно в августе 2025 года. С тех пор он путешествовал по многим континентам и наконец был представлен своей родной аудитории в стране Арто.
Фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА как бюджетная программа в области кино. Главным спонсором является мэрия Еревана.
Начало фестиваля было дано пространственной музыкальной инсталляцией-перформансом Chora Gavit: A Score for Moving Bodies, которая превратила вход на кинофестиваль в творческое событие. Оно было реализовано в сотрудничестве с фондом hosq.
На торжественной церемонии открытия фестиваля присутствовали заместители министра Тигран Вирабян и Альфред Кочарян, заместитель мэра Еревана Левон Геворгян, послы, гости, деятели кино и любители кино.
В рамках мероприятия основатель и президент международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Харутюн Хачатрян вручил председателю жюри международного конкурса, режиссеру Джессике Хауснер «Мастер Золотого абрикоса» награду. В программу фестиваля включено 90 фильмов из 40 стран. Показы будут проходить в Доме кино, в кинотеатрах «Москва» и «Наири». Он продлится до 19 июля.