2026 թվականի հունիս ամսվա կլիմայական պայմանները Հայաստանում
2026 թվականի հունիս ամսվա օդի միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում կազմել է 14․1 °C, որը նորմայի սահմաններում էր։ Տեղումների ամսական քանակը Հայաստանի տարածքում կազմել է 65․4 մմ, որը նույնպես նորմայի սահմաններում էր՝ 104 %։
Հունիս ամսվա ամենաբարձր ջերմաստիճանը դիտվել է ամսի 20-ին Արարատում՝ 38․3 °C, իսկ ամենացածր ջերմաստիճանը հունիսի 3-ին՝ Աշոցքում՝ -4․1 °C։
Մայիսի երկրորդ տասնօրյակում օդի օրական ջերմաստիճանները բարձր էին նորմայի նկատմամբ շրջանների մեծ մասում, իսկ առաջին և երրորդ տասնօրյակներին դիտվեցին նորմային կամ նորմայից ցածր ջերմաստիճաններ։
Տեղումներ դիտվեցին ամսվա բոլոր տասնօրյակներին։ Հունիսի 6-ին Մեղրիում դիտվեց 30․2 մմ հորդառատ անձրև 35 րոպեի ընթացքում, իսկ հունիսի 10-ին և 12-ին Ապարանի ջրամբարի և Պուշկինի լեռնանցքի օդերևութաբանական կայանները գրանցեցին երկարատև առատ տեղումներ՝ 53-55 մմ քանակությամբ։
Առանձին օրեր հանրապետության նախալեռնային և լեռնային շրջաններում դիտվեց կարկուտ։ Առավել վտանգավոր էին հունիսի 6-ի, 10-ի և 19-ի կարկտահարության դեպքերը, որոնք հիմնականում դիտվեցին Շիրակի և Լոռվա մարզերում։ Կարկտի տրամագիծը հասավ 22-ից 32 մմ-ի ըստ օդերևութաբանական կայանների դիտարկումների ։
Հունիսի 30-ի դրությամբ ձնածածկույթը պահպանվել է միայն բարձր լեռնային գոտում։ Համաձայն Արագած բարձր-լեռնային օդերևութաբանական կայանի դիտարկումների՝ ծովի մակարդակից 3229 մետր բարձրության վրա, հունիսի 31-ին ձյան շերտի բարձրությունը կազմել է 39 սմ։
1935 թվականից իրականցվող դիտարկումների տվյալների համաձայն ամենատաք հունիսը դիտվել է 2021 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել էր 17․6 °C, իսկ ամենացուրտը՝ 1967 թվականին՝ 11․2 °C միջին ամսական ջերմաստիճանով։
Ամենախոնավ հունիսը դիտվել է 1939 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմեց 118․1 մմ, իսկ ամենաչորը՝ 2021 թվականին՝ 19․3 մմ տեղումների քանակով։
Կլիմայի փոփոխության գնահատականները ցույց են տալիս, որ հունիս ամսվա միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում բարձրացել է 2․6 °C-ով 1935-2026 թթ․ ժամանակահատվածում, իսկ տեղումները նվազել են մոտ 27 մմ-ով։

Climate conditions in Armenia for June 2026
The average air temperature in Armenia for June 2026 was 14.1 °C, which was within the normal range. The monthly precipitation in the territory of Armenia amounted to 65.4 mm, which was also within the normal range at 104%.
The highest temperature in June was recorded on the 20th in Ararat, reaching 38.3 °C, while the lowest temperature was observed on June 3 in Ashotzk, at -4.1 °C.
In the second decade of May, daily temperatures were above normal in most regions, while the first and third decades experienced temperatures at or below normal.
Precipitation was observed in all decades of the month. On June 6, a heavy rain of 30.2 mm was recorded in Meghri within 35 minutes, and on June 10 and 12, the meteorological stations at the Aparan reservoir and Pushkin mountain pass recorded prolonged heavy precipitation of 53-55 mm.
On certain days, hail was observed in the pre-mountain and mountainous regions of the republic. The most dangerous hail events occurred on June 6, 10, and 19, primarily in the Shirak and Lori regions. The diameter of the hail reached 22 to 32 mm according to meteorological station observations.
As of June 30, snow cover was only maintained in the high mountainous zone. According to observations from the Aragats high-mountain meteorological station, at an altitude of 3229 meters above sea level, the snow layer height was 39 cm on June 31.
According to data from observations conducted since 1935, the hottest June was recorded in 2021, with an average monthly temperature of 17.6 °C, while the coldest was in 1967, with an average monthly temperature of 11.2 °C.
The wettest June was observed in 1939, with a total precipitation of 118.1 mm, while the driest was in 2021, with a precipitation amount of 19.3 mm.
Climate change assessments indicate that the average temperature in June in Armenia has increased by 2.6 °C from 1935 to 2026, while precipitation has decreased by about 27 mm.