Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը քննարկել են հոկտեմբերին ՀՀ-ում անցկացվելիք COP17-ին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները
14-07-2026 11:18 ԱՄՆ Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 13-ին Նյու Յորքում անցկացվող Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդմանը միտված ջանքերը։ Կարևորվել է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը և փոխկապակցվածության խթանմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը՝ տարածաշրջանի ներուժի լիարժեք իրացման համատեքստում։
Զրուցակիցները քննարկել են «ՄԱԿ80» բարեփոխումների գործընթացը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է զարգացման համագործակցության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կանխարգելման օրակարգերի շրջանակներում ՄԱԿ կառույցների արդյունավետ գործունեության շարունակականությունն ապահովելու կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը քննարկել են նաև հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները։

Роберт Абисогомонян и заместитель Генерального секретаря ООН обсудили работы, проводимые в преддверии COP17, который пройдет в Армении в октябре.
14-07-2026 11:18 США Пресс-релизы
13 июля в Нью-Йорке в рамках Высшего политического форума по вопросам устойчивого развития заместитель министра иностранных дел РА Роберт Абисогомонян встретился с заместителем Генерального секретаря ООН по политическим и миростроительным вопросам Розмари ДиКарло.
Заместитель министра иностранных дел РА представил усилия, направленные на дальнейшее укрепление мира в Южном Кавказе. Подчеркнута важность реализации программ, направленных на развитие транспортной инфраструктуры и содействие взаимосвязанности в контексте полного использования потенциала региона.
Собеседники обсудили процесс реформ «ООН80». В этом контексте заместитель министра иностранных дел подчеркнул важность обеспечения непрерывности эффективной деятельности структур ООН в рамках повестки дня по вопросам развития сотрудничества, защиты прав человека и предотвращения конфликтов.
Заместитель министра иностранных дел РА и заместитель Генерального секретаря ООН также обсудили работы, проводимые в преддверии 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Армении в октябре.