Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը քննարկել են հոկտեմբերին ՀՀ-ում անցկացվելիք COP17-ին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները
14-07-2026 11:18 ԱՄՆ Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 13-ին Նյու Յորքում անցկացվող Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդմանը միտված ջանքերը։ Կարևորվել է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը և փոխկապակցվածության խթանմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը՝ տարածաշրջանի ներուժի լիարժեք իրացման համատեքստում։
Զրուցակիցները քննարկել են «ՄԱԿ80» բարեփոխումների գործընթացը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է զարգացման համագործակցության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կանխարգելման օրակարգերի շրջանակներում ՄԱԿ կառույցների արդյունավետ գործունեության շարունակականությունն ապահովելու կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը քննարկել են նաև հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները։

Robert Abisoghomonyan and the Deputy Secretary-General of the UN discussed the preparations for COP17 to be held in Armenia in October.
14-07-2026 11:18 USA Press release
On July 13, within the framework of the High-Level Political Forum on Sustainable Development held in New York, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonyan met with Rosemary DiCarlo, the UN Under-Secretary-General for Political and Peacebuilding Affairs.
The Deputy Foreign Minister presented efforts aimed at further strengthening peace established in the South Caucasus. The implementation of programs directed towards the development of transport infrastructure and the promotion of connectivity was emphasized in the context of fully realizing the region's potential.
The interlocutors discussed the "UN80" reform process. In this context, the Deputy Foreign Minister highlighted the importance of ensuring the continued effective functioning of UN entities within the frameworks of development cooperation, human rights protection, and prevention agendas.
The Deputy Foreign Minister and the UN Under-Secretary-General also discussed the preparations for the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Armenia in October.