ՀՀ-ում ԵՄ գործընկերության առաքելության պատվիրակության հետ քննարկվել են Հայաստանի ներգրավվածության հնարավորությունները եվրոպական կապակցվածության նախաձեռնություններում
14-07-2026 11:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Բրյուսելից ժամանած Եվրոպական միության Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության (EEAS) Քաղաքացիական գործողությունների շտաբի գործադիր տնօրեն Ստեֆանո Տոմատի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այդ մասին հայտնում են ԲՏԱՆ-ից:
Պատվիրակության կազմում էին Հայաստանում Եվրոպական միության գործընկերության առաքելության (EUPM Armenia/ԵՄԳԱ Հայաստան) ղեկավար Կոսմին Ջորջ Դինեսկուն, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ինչպես նաև ԵՄ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և ԵՄԳԱ Հայաստանի այլ ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով հյուրերին՝ Գևորգ Մանթաշյանը շնորհավորել է Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության (ԸԱՊՔ) ներքո Հայաստանում Եվրոպական միության գործընկերության առաքելության պաշտոնական մեկնարկի առթիվ՝ նշելով, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ձևավորված գործընկերությունը և կարևորում է առաքելության գործունեությունը՝ ուղղված Հայաստանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը։
Հանդիպման ընթացքում եվրոպական կողմը ներկայացրել է առաքելության առաջնահերթությունները և գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով, որ այն միտված է Հայաստանի պետական կառույցներին աջակցել ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման գործում։ Նշվել է, որ առաքելությունը նախատեսում է տրամադրել ռազմավարական և գործառնական խորհրդատվություն, իրականացնել փորձագիտական գնահատումներ, վերապատրաստումներ և տեխնիկական աջակցության ծրագրեր՝ նպաստելով պետական կառույցների արդյունավետության և պատրաստվածության բարձրացմանը։ Քննարկվել են նաև ԵՄ անդամ պետությունների փորձի փոխանակման, մասնագիտական համագործակցության և Հայաստանի ներգրավվածության հնարավորությունները եվրոպական կապակցվածության նախաձեռնություններում։
Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը՝ ուղղված թվային հասարակության և տնտեսության ձևավորմանը, վստահելի տեղեկատվական համակարգերի զարգացմանը, կիբեռանվտանգության ամրապնդմանը և ոլորտի քաղաքականությունների կատարելագործմանը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող նախաձեռնություններին, օրենսդրական բարեփոխումներին, պետական կառավարման համակարգում արհեստական բանականության կիրառման ուղղություններին և դրա ներուժին՝ կիբեռանվտանգության կարողությունների զարգացման համատեքստում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը փոխանակել են տեսակետներ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ և վերահաստատել պատրաստակամությունը շարունակելու համագործակցությունը՝ Հայաստանի թվային և կիբեռանվտանգության ոլորտների զարգացման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ։

В Армении обсуждены возможности участия страны в инициативах европейской связанности с делегацией миссии партнерства ЕС.
14-07-2026 11:00 Армения Пресс-релизы
Первый заместитель министра высоких технологий Армении Геворг Манташян 13 июля принял делегацию, возглавляемую исполнительным директором Штаба гражданских действий Европейской службы внешних действий (EEAS) Европейского Союза Стефано Томати, прибывшую из Брюсселя. Об этом сообщает БТАН:
В состав делегации вошли руководитель Миссии партнерства Европейского Союза в Армении (EUPM Armenia/ЕМГA Армения) Космин Джордж Динеску, глава делегации Европейского Союза в Армении, чрезвычайный и полномочный посол Василис Марагос, а также другие представители Европейской службы внешних действий ЕС и ЕМГA Армении.
Приветствуя гостей, Геворг Манташян поздравил с официальным стартом Миссии партнерства Европейского Союза в Армении в рамках Общей политики безопасности и обороны (ОПБО), отметив, что высоко ценит партнерство, сложившееся между Арменией и Европейским Союзом, и подчеркивает важность деятельности миссии, направленной на укрепление институциональных возможностей Армении.
В ходе встречи европейская сторона представила приоритеты миссии и основные направления ее деятельности, подчеркнув, что она направлена на поддержку государственных структур Армении в развитии институциональных возможностей. Было отмечено, что миссия планирует предоставить стратегические и оперативные консультации, провести экспертные оценки, переподготовки и программы технической поддержки, способствуя повышению эффективности и готовности государственных структур. Также обсуждались возможности обмена опытом между государствами-членами ЕС, профессионального сотрудничества и вовлеченности Армении в инициативы европейской связанности.
Геворг Манташян представил политику правительства Армении, направленную на формирование цифрового общества и экономики, развитие надежных информационных систем, укрепление кибербезопасности и совершенствование политик в этой области. Также была затронута тема инициатив в области искусственного интеллекта, законодательных реформ, направлений применения искусственного интеллекта в системе государственного управления и его потенциала в контексте развития возможностей кибербезопасности.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам взаимного интереса и подтвердили готовность продолжать сотрудничество в направлении развития цифровых и кибербезопасностных секторов Армении, укрепления институциональных возможностей и реализации совместных инициатив.