Բացվել է Սևանի ջրափրկարարական ջոկատի նոր վարչական համալիրը․ մասնակցել են ՆԳ նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը
14-07-2026 10:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սևանի ջրափրկարարական ջոկատի նոր վարչական համալիրի շինարարական աշխատանքներն ավարտված են։ Ջրափրկարարական ջոկատն այսուհետ ծառայությունը կազմակերպելու է առավել արդիական, միջազգային չափանիշներին համապատասխան պայմաններում, ինչը կնպաստի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։
Հուլիսի 13-ին տեղի է ունեցել նոր վարչական համալիրի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը։
Ներկա էին նաև Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ կառավարությանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությանը և բոլոր գործընկերներին՝ հատուկ ջրափրկարարական կայանի նոր վարչական համալիրի կառուցմանն աջակցելու համար, ընդգծել է, որ տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցությունը վերածվել է կառուցողական գործընկերության և բարեկամության։
Նախարարի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել Փրկարար ծառայության զարգացման ուղղությամբ՝ ընդլայնելով ենթակառուցվածքային հնարավորություններն ու ամրապնդելով ծառայության կարողությունները։
«Այս շենքը նոր ենթակառուցվածք է․ մենք ներդրում ենք կատարում նոր ենթակառուցվածքի վրա, բայց այն առավելապես ներդրում է մեր փրկարարների և մեր քաղաքացիների անվտանգության ամրապնդման գործում, որովհետև պակաս կարևոր չէ, թե ինչ աշխատանքային պայմաններում և ինչպիսի անվտանգաին պայմաններում են ապրում փրկարարները, ծավալում իրենց գործունեությունը, կատարում փրկարարական գործողություն, որովհետև դրանից է կախված առավելապես, թե ինչպիսի որակով աշխատանք կմատուցենք մենք մեր քաղաքացիներին։
Այս ենթակառուցվածքը պիտի լինի մեր բոլորի համար նոր մեկնակետ՝ զարգացնելու մեր կարողությունները, ձևավորելու նոր հմտություններ, ավելի կատարելագործելու դրանք և մեր հանրությանը մատուցելու նոր որակի ծառայություն»,- ընգծել է Արփինե Սարգսյանը։
ՆԳ նախարարը բարձր է գնահատել ջրափրկարարների նվիրումն ու պատասխանատու ծառայությունը՝ նշելով, որ նրանց աշխատանքը հաճախ վճռորոշ է մարդկային կյանքերի փրկության գործում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ենթակառուցվածքի գործարկումը նոր հնարավորություններ կստեղծի ծառայության զարգացման համար՝ ամրապնդելով ջրափրկարարների կարողությունները և մեծացնելով յուրաքանչյուր փրկարարական գործողության հաջողությամբ ավարտվելու հավանականությունը։
Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը, անդրադառնալով ՆԳ նախարարության և ԱՄՆ կառավարության միջև ձևավորված համագործակցությանը, նշել է, որ այն շարունակաբար ամրապնդվում է՝ ընդգրկելով նաև Փրկարար ծառայության հետ իրականացվող ծրագրերը։ Այդ համատեքստում նա ընդգծել է, որ նոր վարչական համալիրը կնպաստի փրկարարների համար առավել անվտանգ և հարմարավետ աշխատանքային պայմանների ստեղծմանը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը շրջել են նոր վարչական համալիրում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, դրա ֆունկցիոնալ հնարավորություններին, ծառայողների համար ստեղծված աշխատանքային և կենցաղային պայմաններին, հանգստի և կապի սենյակների հագեցվածությանը, ինչպես նաև տեխնիկական և գույքային ապահովվածությանը։
Հիշեցնենք, որ վարչական համալիրի շինարարությունը մեկնարկել էր 2025 թվականի ամռանը և ամբողջ ընթացքում գտնվել է ՆԳ նախարարության խիստ վերահսկողության ներքո՝ շինարարական աշխատանքների որակի և սահմանված ժամկետների պահպանման նպատակով։
Սևանի ջրափրկարարական կայանի կառուցումն իրականացվել է ՆԳ նախարարության, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության և Հայատանում ԱՄՆ դեսպանության ԱՄՆ ռազմական խմբի աջակցությամբ։
ՆԳ նախարարն այցելել է նաև Ջրային պարեկային ծառայության մոդուլային բլոկներից պատրաստված լողացող նավամատույց՝ հետևել ջրային պարեկների ծառայությանը։

The new administrative complex of the Sevan Water Rescue Unit has been opened, with the participation of the Minister of Internal Affairs and the Chargé d'Affaires of the United States in Armenia.
14-07-2026 10:00 Armenia Press release
The construction works of the new administrative complex of the Sevan Water Rescue Unit have been completed. From now on, the water rescue unit will organize its services in more modern conditions that meet international standards, which will contribute to increasing the efficiency of its operations.
On July 13, a ceremony was held to open the new administrative complex, attended by Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan and the Chargé d'Affaires of the United States in Armenia, David Allen.
Also present were the Director of the Rescue Service and Deputy Minister of Internal Affairs Aram Ghazaryan, Governor of Gegharkunik Karen Sargsyan, and representatives of state and local self-government bodies.
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan expressed gratitude to the U.S. government, the U.S. Embassy in Armenia, and all partners for supporting the construction of the new administrative complex of the water rescue station, emphasizing that the cooperation developed over the years has turned into a constructive partnership and friendship.
According to the Minister, the Government of Armenia will continue to take consistent steps towards the development of the Rescue Service by expanding infrastructure capabilities and strengthening the service's capacities.
“This building is a new infrastructure; we are investing in new infrastructure, but it is primarily an investment in strengthening the safety of our rescuers and our citizens, because it is no less important what working conditions and safety conditions the rescuers live in, carry out their activities, and perform rescue operations, as this largely determines the quality of service we will provide to our citizens.
This infrastructure should be a new starting point for all of us to develop our capabilities, form new skills, improve them further, and provide our community with a new quality of service,” emphasized Arpine Sargsyan.
The Minister of Internal Affairs highly appreciated the dedication and responsible service of the water rescuers, noting that their work is often crucial in saving human lives. He expressed confidence that the launch of the infrastructure will create new opportunities for the development of the service by strengthening the capabilities of the water rescuers and increasing the likelihood of successful completion of each rescue operation.
David Allen, the Chargé d'Affaires of the United States in Armenia, referring to the cooperation established between the Ministry of Internal Affairs and the U.S. government, noted that it is continuously being strengthened, including programs implemented with the Rescue Service. In this context, he emphasized that the new administrative complex will contribute to creating safer and more comfortable working conditions for the rescuers.
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan and Chargé d'Affaires David Allen toured the new administrative complex, familiarizing themselves with the building conditions, its functional capabilities, the working and living conditions created for the staff, the amenities of the rest and communication rooms, as well as the technical and property provisions.
Let us remind you that the construction of the administrative complex began in the summer of 2025 and has been under strict control of the Ministry of Internal Affairs throughout to ensure the quality of construction works and adherence to deadlines.
The construction of the Sevan Water Rescue Station was carried out with the support of the Ministry of Internal Affairs, the U.S. European Command, and the U.S. military group of the U.S. Embassy in Armenia.
The Minister of Internal Affairs also visited the floating pier made from modular blocks of the Water Patrol Service to observe the activities of the water patrol officers.