Բացվել է Սևանի ջրափրկարարական ջոկատի նոր վարչական համալիրը․ մասնակցել են ՆԳ նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը
14-07-2026 10:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սևանի ջրափրկարարական ջոկատի նոր վարչական համալիրի շինարարական աշխատանքներն ավարտված են։ Ջրափրկարարական ջոկատն այսուհետ ծառայությունը կազմակերպելու է առավել արդիական, միջազգային չափանիշներին համապատասխան պայմաններում, ինչը կնպաստի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։
Հուլիսի 13-ին տեղի է ունեցել նոր վարչական համալիրի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը։
Ներկա էին նաև Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ կառավարությանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությանը և բոլոր գործընկերներին՝ հատուկ ջրափրկարարական կայանի նոր վարչական համալիրի կառուցմանն աջակցելու համար, ընդգծել է, որ տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցությունը վերածվել է կառուցողական գործընկերության և բարեկամության։
Նախարարի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել Փրկարար ծառայության զարգացման ուղղությամբ՝ ընդլայնելով ենթակառուցվածքային հնարավորություններն ու ամրապնդելով ծառայության կարողությունները։
«Այս շենքը նոր ենթակառուցվածք է․ մենք ներդրում ենք կատարում նոր ենթակառուցվածքի վրա, բայց այն առավելապես ներդրում է մեր փրկարարների և մեր քաղաքացիների անվտանգության ամրապնդման գործում, որովհետև պակաս կարևոր չէ, թե ինչ աշխատանքային պայմաններում և ինչպիսի անվտանգաին պայմաններում են ապրում փրկարարները, ծավալում իրենց գործունեությունը, կատարում փրկարարական գործողություն, որովհետև դրանից է կախված առավելապես, թե ինչպիսի որակով աշխատանք կմատուցենք մենք մեր քաղաքացիներին։
Այս ենթակառուցվածքը պիտի լինի մեր բոլորի համար նոր մեկնակետ՝ զարգացնելու մեր կարողությունները, ձևավորելու նոր հմտություններ, ավելի կատարելագործելու դրանք և մեր հանրությանը մատուցելու նոր որակի ծառայություն»,- ընգծել է Արփինե Սարգսյանը։
ՆԳ նախարարը բարձր է գնահատել ջրափրկարարների նվիրումն ու պատասխանատու ծառայությունը՝ նշելով, որ նրանց աշխատանքը հաճախ վճռորոշ է մարդկային կյանքերի փրկության գործում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ենթակառուցվածքի գործարկումը նոր հնարավորություններ կստեղծի ծառայության զարգացման համար՝ ամրապնդելով ջրափրկարարների կարողությունները և մեծացնելով յուրաքանչյուր փրկարարական գործողության հաջողությամբ ավարտվելու հավանականությունը։
Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը, անդրադառնալով ՆԳ նախարարության և ԱՄՆ կառավարության միջև ձևավորված համագործակցությանը, նշել է, որ այն շարունակաբար ամրապնդվում է՝ ընդգրկելով նաև Փրկարար ծառայության հետ իրականացվող ծրագրերը։ Այդ համատեքստում նա ընդգծել է, որ նոր վարչական համալիրը կնպաստի փրկարարների համար առավել անվտանգ և հարմարավետ աշխատանքային պայմանների ստեղծմանը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը շրջել են նոր վարչական համալիրում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, դրա ֆունկցիոնալ հնարավորություններին, ծառայողների համար ստեղծված աշխատանքային և կենցաղային պայմաններին, հանգստի և կապի սենյակների հագեցվածությանը, ինչպես նաև տեխնիկական և գույքային ապահովվածությանը։
Հիշեցնենք, որ վարչական համալիրի շինարարությունը մեկնարկել էր 2025 թվականի ամռանը և ամբողջ ընթացքում գտնվել է ՆԳ նախարարության խիստ վերահսկողության ներքո՝ շինարարական աշխատանքների որակի և սահմանված ժամկետների պահպանման նպատակով։
Սևանի ջրափրկարարական կայանի կառուցումն իրականացվել է ՆԳ նախարարության, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության և Հայատանում ԱՄՆ դեսպանության ԱՄՆ ռազմական խմբի աջակցությամբ։
ՆԳ նախարարն այցելել է նաև Ջրային պարեկային ծառայության մոդուլային բլոկներից պատրաստված լողացող նավամատույց՝ հետևել ջրային պարեկների ծառայությանը։

Открыт новый административный комплекс Спасательного отряда озера Севан. Участие приняли министр внутренних дел и временный поверенный в делах США в Армении.
14-07-2026 10:00 Армения Пресс-релизы
Строительные работы нового административного комплекса Спасательной службы на озере Севан завершены. Спасательная служба теперь будет организовывать свою деятельность в более современных условиях, соответствующих международным стандартам, что будет способствовать повышению эффективности работы.
13 июля состоялась церемония открытия нового административного комплекса, в которой приняли участие министр внутренних дел Арпине Саргсян и временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен.
Также присутствовали директор Спасательной службы, заместитель министра внутренних дел Арам Газарян, губернатор Гегаркуникской области Карен Саргсян, представители государственных и местных органов самоуправления.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян, поблагодарив правительство США, посольство США в Армении и всех партнеров за поддержку в строительстве нового административного комплекса спасательной станции, подчеркнула, что сотрудничество, сложившееся за годы, превратилось в конструктивное партнерство и дружбу.
По словам министра, правительство Армении продолжит последовательные шаги по развитию Спасательной службы, расширяя инфраструктурные возможности и укрепляя способности службы.
«Это здание — новая инфраструктура. Мы инвестируем в новую инфраструктуру, но это в первую очередь инвестиции в укрепление безопасности наших спасателей и наших граждан, потому что не менее важно, в каких условиях работают и какую безопасность имеют спасатели, осуществляя свою деятельность и проводя спасательные операции, поскольку от этого в значительной степени зависит, какое качество работы мы предоставим нашим гражданам.»
Эта инфраструктура должна стать для всех нас новой отправной точкой для развития наших возможностей, формирования новых навыков, их дальнейшего совершенствования и предоставления обществу услуг нового качества», - подчеркнула Арпине Саргсян.
Министр внутренних дел высоко оценил преданность и ответственное служение спасателей, отметив, что их работа часто решающая в спасении человеческих жизней. Она выразила уверенность, что запуск инфраструктуры создаст новые возможности для развития службы, укрепляя способности спасателей и увеличивая вероятность успешного завершения каждой спасательной операции.
Временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен, комментируя сотрудничество между министерством внутренних дел и правительством США, отметил, что оно постоянно укрепляется, включая также программы, реализуемые совместно со Спасательной службой. В этом контексте он подчеркнул, что новый административный комплекс будет способствовать созданию более безопасных и комфортных условий труда для спасателей.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян и временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен осмотрели новый административный комплекс, ознакомились с условиями здания, его функциональными возможностями, созданными для сотрудников рабочими и бытовыми условиями, оснащением комнат для отдыха и связи, а также техническим и материальным обеспечением.
Напоминаем, что строительство административного комплекса началось летом 2025 года и находилось под строгим контролем министерства внутренних дел на протяжении всего времени для обеспечения качества строительных работ и соблюдения установленных сроков.
Строительство спасательной станции на озере Севан осуществлялось при поддержке министерства внутренних дел, Европейского командования США и военной группы посольства США в Армении.
Министр внутренних дел также посетила плавучий причал, изготовленный из модульных блоков Водной патрульной службы, чтобы ознакомиться с работой водных патрульных.