«Ազատություն-250» հոբելյանական միջոցառումների շարքում ԱՄՆ դեսպանությունը ներկայացնում է «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը
13-07-2026 17:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ԱՄՆ 250-ամյակին նվիրված «Ազատություն-250» հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ներկայացնում է «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը։
Սպիտակ տան նախաձեռնությամբ պատրաստած «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը ներկայացնում է ԱՄՆ անկախությունը կերտած առաջնորդների պատմությունները։ ԱԲ նորարարական տեխնոլոգիաների միջոցով այս ցուցադրությունը վերակերտել է ամերիկյան հեղափոխությունը և պատկերների, կենսագրությունների, պատմական կարևոր իրադարձությունների միջոցով ներկայացնում է ամերիկյան անկախության առաջնորդներին, որոնց շարքում են այն 56 գործիչները, որոնք ստորագրել են Անկախության հռչակագիրը, ինչպես նաև 6 ազդեցիկ հեղափոխական կին գործիչներ։
«Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը այս տարվա ընթացքում իրականացվել է Գյումրիում, Վանաձորում, Կապանում, Չարենցավանում գործող «Ամերիկյան անկյուններում»։
Հուլիսի 16-ին այն կտեղափոխվի Երևանի «Ամերիկյան անկյուն», իսկ ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը պաշտոնապես կբացի ցուցադրությունը։

«Свобода-250» юбилейных мероприятий в рамках которых Посольство США представляет выставку «Музей основателей»
13-07-2026 17:20 Армения Пресс-релизы
В рамках юбилейных мероприятий, посвященных 250-летию США, Посольство США в Армении представляет выставку «Музей основателей».
Выставка «Музей основателей», подготовленная по инициативе Белого дома, представляет истории лидеров, которые создали независимость США. С помощью инновационных технологий эта выставка воссоздала американскую революцию и через изображения, биографии и исторически важные события представляет лидеров американской независимости, среди которых 56 деятелей, подписавших Декларацию независимости, а также 6 влиятельных женщин-революционеров.
Выставка «Музей основателей» в этом году была проведена в  Гюмри, Ванадзоре, Капане и Чаренцаване в действующих «Американских уголках».
16 июля она будет перенесена в «Американский уголок» в Ереване, а временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен официально откроет выставку.