«Ազատություն-250» հոբելյանական միջոցառումների շարքում ԱՄՆ դեսպանությունը ներկայացնում է «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը
13-07-2026 17:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ԱՄՆ 250-ամյակին նվիրված «Ազատություն-250» հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ներկայացնում է «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը։
Սպիտակ տան նախաձեռնությամբ պատրաստած «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը ներկայացնում է ԱՄՆ անկախությունը կերտած առաջնորդների պատմությունները։ ԱԲ նորարարական տեխնոլոգիաների միջոցով այս ցուցադրությունը վերակերտել է ամերիկյան հեղափոխությունը և պատկերների, կենսագրությունների, պատմական կարևոր իրադարձությունների միջոցով ներկայացնում է ամերիկյան անկախության առաջնորդներին, որոնց շարքում են այն 56 գործիչները, որոնք ստորագրել են Անկախության հռչակագիրը, ինչպես նաև 6 ազդեցիկ հեղափոխական կին գործիչներ։
«Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը այս տարվա ընթացքում իրականացվել է Գյումրիում, Վանաձորում, Կապանում, Չարենցավանում գործող «Ամերիկյան անկյուններում»։
Հուլիսի 16-ին այն կտեղափոխվի Երևանի «Ամերիկյան անկյուն», իսկ ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը պաշտոնապես կբացի ցուցադրությունը։

As part of the "Freedom-250" anniversary events, the U.S. Embassy presents the "Founding Fathers Museum" exhibition.
13-07-2026 17:20 Armenia Press release
On the occasion of the 250th anniversary of the USA, the US Embassy in Armenia presents the "Museum of Founding Fathers" exhibition as part of the "Freedom-250" commemorative events.
The "Museum of Founding Fathers" exhibition, prepared at the initiative of the White House, showcases the stories of the leaders who shaped American independence. Through innovative technologies, this exhibition reconstructs the American Revolution and presents the leaders of American independence through images, biographies, and significant historical events, including the 56 figures who signed the Declaration of Independence, as well as 6 influential revolutionary women leaders.
The "Museum of Founding Fathers" exhibition has been held this year in the "American Corners" operating in Gyumri, Vanadzor, Kapan, and Charentsavan.
On July 16, it will be moved to the "American Corner" in Yerevan, where the Chargé d'Affaires of the US in Armenia, David Allen, will officially open the exhibition.