Զգուշացե՛ք «Telcell Wallet»-ի անունից տարածվող «Մեկ ամիս անվճար տրանսպորտ» կեղծ առաջարկներից
Վերջին շրջանում արձանագրվում են հափշտակության դեպքեր, երբ Facebook և Instagram սոցիալական հարթակներում «Telcell Wallet»-ի անունից տարածվում են կեղծ գովազդներ՝ քաղաքացիներին առաջարկելով օգտվել Երևան քաղաքի տրանսպորտից մեկ ամիս անվճար։
Գովազդների հղումներով անցնելուց հետո քաղաքացիներից պահանջվում է մուտքագրել հեռախոսահամարին ուղարկված հաստատման կոդը։ Կոդի տրամադրման արդյունքում հանցավորները հասանելիություն են ստանում «Telcell Wallet»-ի հաշվին, ինչից հետո հնարավորություն են ստանում հափշտակել ինչպես «Telcell Wallet» դրամապանակում առկա գումարները, այնպես էլ դրան կցված բանկային քարտերում առկա ֆինանսական միջոցները։
ՆԳՆ կիբեռոստիկանությունը հորդորում է՝
• չանցնել սոցիալական ցանցերում տարածվող կասկածելի հղումներով, նույնիսկ եթե դրանք ներկայացվում են հայտնի կազմակերպությունների անունից,
• չտրամադրել SMS հաղորդագրությամբ ստացված հաստատման կոդերը, գաղտնաբառերը կամ այլ գաղտնի տվյալներ,
• «Telcell Wallet»-ի հետ կապված գործողություններ կատարել միայն պաշտոնական հավելվածի միջոցով։
«Հիշե՛ք՝ խարդախները հաճախ օգտագործում են գրավիչ առաջարկներ, անվճար ծառայությունների կամ ակցիաների խոստումներ՝ քաղաքացիներին մոլորեցնելու և նրանց ֆինանսական միջոցներին հասանելիություն ստանալու նպատակով»:

Осторожно! Ложные предложения «Месяц бесплатного транспорта» от имени «Telcell Wallet»
В последнее время фиксируются случаи мошенничества, когда в социальных сетях Facebook и Instagram распространяются ложные объявления от имени «Telcell Wallet», предлагая гражданам воспользоваться транспортом Еревана бесплатно в течение месяца.
После перехода по ссылкам в объявлениях от граждан требуют ввести код подтверждения, отправленный на номер телефона. В результате предоставления кода преступники получают доступ к счету «Telcell Wallet», после чего имеют возможность похитить как средства, находящиеся в кошельке «Telcell Wallet», так и финансовые средства на прикрепленных банковских картах.
Киберполиция МВД призывает:
• не переходить по подозрительным ссылкам, распространяемым в социальных сетях, даже если они представлены от имени известных организаций,
• не предоставлять коды подтверждения, полученные по SMS, пароли или другие конфиденциальные данные,
• совершать операции с «Telcell Wallet» только через официальное приложение.
«Помните: мошенники часто используют заманчивые предложения, обещания бесплатных услуг или акций, чтобы ввести граждан в заблуждение и получить доступ к их финансовым средствам»: