Ալիևը Պուտինի հետ հարաբերությունների կարմիր գիծը հատեց․ Ռուսաստանը վերջնականապես պարտվո՞ւմ է
1in.am Հուլիսի 13-ին Իլհամ Ալիևը օկուպացված Շուշիում ներկա է գտնվել «չորրորդ գլոբալ մեդիաֆորումի» բացմանը և մասնակիցների առջև հանդես եկել ընդարձակ ելույթով, որից, թերևս, կարելի է առանձնացնել նրա մի քանի «խոստովանություն»։
Ալիևը առաջին հերթին ընդգծել է, որ Թուրքիա-Ադրբեջան հարաբերությունները «աշխարհում երկրորդ օրինակը չունեն» և շեշտել, որ 2021թ․ «Շուշիի հռչակագրի» ստորագրումից հետո երկու երկրները «ոչ միայն եղբայրներ, այլև դաշնակիցներ» են։ Այնուհետև նա առաջին անգամ հրապարակայնացրել է, որ Ադրբեջանի «հարավային և հյուսիսային սահմաններին պատերազմ» է՝ ակնհայտորեն նկատի ունենալով ռուս-ուկրաինական և իրանա-ամերիկյան զինված հակամարտությունները։
Նա, դարձյալ առաջին անգամ, հրապարակային հայտարարել է, որ Ուկրաինան «երբեք չպետք է հաշտվի օկուպացիայի հետ» և հավաստիացրել, որ Ադրբեջանը մշտապես սատարելու է նրա ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա Ալիևը ասել է, որ Ադրբեջանը իսլամական համերաշխության կողմնակից է, բայց, ցավոք, ավելի հաճախ «ականատես է լինում անհիմն քննադատությունների»։ Իրանա-ադրբեջանական հարաբերություններում, երևում է, «ընդհանուր հայտարար չի գտնվել»։ Ալիևը փաստացի հասկացրել է, որ Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հաշտության կողմնակից է, բայց պաշտոնական Թեհրանի դիրքորոշումը չի պաշտպանում և չի պաշտպանի։
Ըստ երևույթին, այդ «բացահայտումը» նա արել է՝ տուրք տալով ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Ալիևը մի քանի անգամ շեշտել է, որ, ի տարբերություն Բայդենի, Թրամփը «խաղաղության կողմնակից» է։ Այս համատեքստում նա դարձյալ խոսել է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղման «անարդարացիության» մասին, շեշտել, որ «հակադրբեջանական» այդ ուղղումը ընդունվել է նաև Ջո Բայդենի շնորհիվ, ով 1992թ․-ին դեմոկրատական սենատոր էր։
Կարելի է չկասկածել, որ Ալիևը այդ կարևորագույն խնդիրը դիտարկում է ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների «փաթեթում»։ Նրա տրամաբանությամբ, եթե Թուրքիան և Ադրբեջանը «ոչ միայն եղբայր, այլև դաշնակից» են, ապա Վաշինգտոնի կողմից Անկարայի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների չեղարկումը պետք է վերաբերվի նաև 907-րդ ուղղմանը։ Պետք է կարևորել, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունված այդ օրենքը Ադրբեջանին ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմող և Հայաստանը շրջափակման ենթարկող երկիր, որ չի կարող լինել Միացյալ Նահանգների դաշնակից։
Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «համապատասխանում է միջին երկրի չափանիշներին»։ Դա, ինչ խոսք, ոչ մի առումով իրականությանը չհամապատասխանող գնահատական է, բայց բացահայտում է նրա նպատակը՝ սեղմված լինելով Իրանի և Ռուսաստանի միջև, հասնել ԱՄՆ հետ ռազմավարական դաշնակցության և երաշխավորել Ադրբեջանի երկարաժամկետ անվտանգությունը։ Ի՞նչ հակակշիռներ կամ հավասարակշռումներ ունի, կարող է ձեռք բերել Հայաստանը, առաջիկա տարիների գերխնդիրն է։ Առայժմ կարելի է փաստել, որ հուլիսի 13-ին Իլհամ Ալիևը Վլադիմիր Պուտինի հետ հարաբերությունների «կարմիր գիծը հատել» է։ Ուկրաինայում Ռուսաստանը վերջնականապես պարտվո՞ւմ է։

Алиев пересек красную черту в отношениях с Путиным: Россия окончательно проигрывает?
1in.am 13 июля Ильхам Алиев присутствовал на открытии «четвертого глобального медиафорума» в оккупированной Шуше и выступил с обширной речью, из которой, возможно, можно выделить несколько его «признаний».
Алиев в первую очередь подчеркнул, что отношения Турции и Азербайджана «не имеют второго примера в мире» и отметил, что после подписания «Шушинской декларации» в 2021 году две страны «не только братья, но и союзники». Затем он впервые публично заявил, что на южных и северных границах Азербайджана идет «война», явно имея в виду российско-украинский и иранско-американский вооруженные конфликты.
Он также впервые публично заявил, что Украина «никогда не должна мириться с оккупацией» и заверил, что Азербайджан всегда будет поддерживать ее суверенитет и территориальную целостность.
Что касается Ирана, то Алиев сказал, что Азербайджан является сторонником исламского единства, но, к сожалению, чаще «сталкивается с необоснованной критикой». В иранско-азербайджанских отношениях, похоже, «не было общего заявления». Алиев фактически дал понять, что он сторонник примирения между Ираном и Соединенными Штатами, но официальную позицию Тегерана не поддерживает и не будет поддерживать.
По всей видимости, это «раскрытие» он сделал в знак уважения к президенту США Дональду Трампу. Алиев несколько раз подчеркнул, что, в отличие от Байдена, Трамп «сторонник мира». В этом контексте он снова говорил о «несправедливости» 907-й поправки к «Закону о поддержке свободы», подчеркивая, что «антиазербайджанская» поправка была принята также благодаря Джо Байдену, который в 1992 году был демократическим сенатором.
Можно не сомневаться, что Алиев рассматривает этот важнейший вопрос в контексте «пакета» отношений США и Турции. По его логике, если Турция и Азербайджан «не только братья, но и союзники», то отмена санкций, применяемых Вашингтоном против Анкары, должна касаться и 907-й поправки. Следует подчеркнуть, что этот закон, принятый Конгрессом США, признает Азербайджан страной, которая ведет войну против Нагорного Карабаха и блокирует Армению, что не может быть союзником Соединенных Штатов.
Алиев заявил, что Азербайджан «соответствует стандартам средней страны». Это, безусловно, совершенно не соответствует действительности, но раскрывает его цель — находясь между Ираном и Россией, достичь стратегического альянса с США и гарантировать долгосрочную безопасность Азербайджана. Какие противовесы или баланс может получить Армения, является сверхзадачей на ближайшие годы. Пока можно констатировать, что 13 июля Ильхам Алиев «перешел красную черту» в отношениях с Владимиром Путиным. Россия окончательно проигрывает в Украине?