Իրաքում կոռուպցիոն գործերի շրջանակում առգրավվել է 375 կգ ոսկի
shantnews.am Իրաքի իրավապահ մարմինները 375 կգ ոսկի են առգրավել կոռուպցիայի և կաշառակերության գործերի հետաքննության ընթացքում, որոնցում ներգրավված են տասնյակ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, խորհրդարանի անդամներ և խոշոր գործարարներ, հիմնականում էլեկտրաէներգիայի և նավթի արդյունաբերության ոլորտներում: Այս տեղեկատվությունը հայտնել է Արաբական Հանրապետության Գերագույն դատական ​​խորհրդի մամուլի խոսնակ Դիյա Ջաֆարը:
«Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավար շրջանի դատական ​​մարմինների ներկայացուցիչների հետ համակարգված աշխատանքի շրջանակներում առգրավվել է 358 կիլոգրամ ոսկե ձուլակտորներ, որոնք կապված են նավթի վերամշակման հարցերով փոխնախարար Ադնան ալ-Ջումայիլիի հետ», – ըստ INA լրատվական գործակալության՝ ասել է դատական ​​ներկայացուցիչը։
Ջաֆարը հավելել է, որ երկրի նավթարդյունաբերության մեջ կոռուպցիայի հետ կապված առանձին գործով կասկածյալի խուզարկության ժամանակ առգրավվել է ևս 17 կիլոգրամ ոսկի։ Բոլոր առգրավված ոսկե ձուլակտորները հանձնվել են Իրաքի Կենտրոնական բանկին։

In Iraq, 375 kg of gold has been seized in connection with corruption cases.
shantnews.am Iraqi law enforcement agencies have seized 375 kg of gold during investigations into corruption and bribery cases involving dozens of high-ranking officials, members of parliament, and major businessmen, primarily in the electricity and oil industries. This information was reported by the spokesperson of the Supreme Judicial Council of the Republic of Iraq, Diya Jafar.
«As part of coordinated efforts with representatives of the judicial bodies of the Iraqi Kurdistan Autonomous Region, 358 kilograms of gold ingots have been seized, linked to the Deputy Minister of Oil Refining Adnan al-Jumaili,» the judicial representative stated according to the INA news agency.
Jafar added that during a search of a suspect in a separate case related to corruption in the country's oil industry, an additional 17 kilograms of gold were seized. All seized gold ingots have been handed over to the Central Bank of Iraq.