Իրաքում կոռուպցիոն գործերի շրջանակում առգրավվել է 375 կգ ոսկի
shantnews.am Իրաքի իրավապահ մարմինները 375 կգ ոսկի են առգրավել կոռուպցիայի և կաշառակերության գործերի հետաքննության ընթացքում, որոնցում ներգրավված են տասնյակ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, խորհրդարանի անդամներ և խոշոր գործարարներ, հիմնականում էլեկտրաէներգիայի և նավթի արդյունաբերության ոլորտներում: Այս տեղեկատվությունը հայտնել է Արաբական Հանրապետության Գերագույն դատական ​​խորհրդի մամուլի խոսնակ Դիյա Ջաֆարը:
«Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավար շրջանի դատական ​​մարմինների ներկայացուցիչների հետ համակարգված աշխատանքի շրջանակներում առգրավվել է 358 կիլոգրամ ոսկե ձուլակտորներ, որոնք կապված են նավթի վերամշակման հարցերով փոխնախարար Ադնան ալ-Ջումայիլիի հետ», – ըստ INA լրատվական գործակալության՝ ասել է դատական ​​ներկայացուցիչը։
Ջաֆարը հավելել է, որ երկրի նավթարդյունաբերության մեջ կոռուպցիայի հետ կապված առանձին գործով կասկածյալի խուզարկության ժամանակ առգրավվել է ևս 17 կիլոգրամ ոսկի։ Բոլոր առգրավված ոսկե ձուլակտորները հանձնվել են Իրաքի Կենտրոնական բանկին։

В Ираке в рамках коррупционных дел было изъято 375 кг золота
shantnews.am Иракские правоохранительные органы изъяли 375 кг золота в ходе расследования дел о коррупции и взяточничестве, в которых участвуют десятки высокопоставленных чиновников, членов парламента и крупных бизнесменов, в основном из сферы электроэнергетики и нефтяной промышленности. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного судебного совета Арабской Республики Дия Джафар.
«В рамках координированной работы с представителями судебных органов автономного региона Иракского Курдистана было изъято 358 килограммов золотых слитков, связанных с заместителем министра по вопросам переработки нефти Аднаном аль-Джумайли», – по данным информационного агентства INA, сказал судебный представитель.
Джафар добавил, что в ходе обыска подозреваемого по отдельному делу, связанному с коррупцией в нефтяной промышленности страны, было изъято еще 17 килограммов золота. Все изъятые золотые слитки были переданы Центральному банку Ирака.