Շինանյութի արտադրության ոլորտում ՊԵԿ-ը բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի խախտումների դեպքեր
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունում տեղեկություններ էին ստացվել, որ շինանյութի արտադրության ոլորտում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից հնարավոր են հարկերից խուսափելու, իրացման շրջանառությունները թերհայտարարագրելու և անապրանք գործարքների միջոցով հարկային պարտավորությունները նվազեցնելու դեպքեր։
Ստացված տեղեկություններն իրացնելու նպատակով Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից մշակվել, ձեռնարկվել և իրականացվել են բազմափուլ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ։
Միջոցառումների շրջանակում ծածկագրված եղանակով իրականացվել է արտաքին դիտման օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումը, որի ընթացքում քարտեզագրվել են Արարատի մարզում ցեմենտ արտադրող գործարանից դուրս եկող բեռնատարների երթուղիները, նույնականացվել են հաշվառման համարանիշերը, մատակարարումների ուղղությունները։ Այնուհետև, ստացված տվյալները համադրվել են ընկերության կողմից դուրս գրված հարկային հաշիվների և հարկային մարմնի տեղեկատվական բազաներում առկա տվյալների հետ։ Հենց այս համադրման շնորհիվ  բացահայտվել է իրավախախտումների իրական ծավալը։ Մասնավորապես,  արտաքին դիտման ընթացքում արձանագրվել է, որ նույն օրվա ընթացքում գործարանի տարածքից դուրս է եկել 101 բեռնատար մեքենա, որի 35-ի իրականացրած մատակարարումների մասով հարկային հաշիվներ դուրս գրված չեն եղել։ Եվ միայն մեկ օրվա ընթացքում առանց համապատասխան հաշվարկային փաստաթղթերի մատակարարվել է շուրջ 43.2 միլիոն դրամի ցեմենտ, ինչի հետևանքով պետական բյուջե պակաս է հաշվարկվել շուրջ 7.2 միլիոն դրամի ավելացված արժեքի հարկ։
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվել են ընկերության մատակարարման ամբողջ շղթայի ուսումնասիրությամբ։ Ձեռք բերված փաստական տվյալների վերլուծության և համադրման արդյունքում առաջացել են հիմնավոր կասկածներ նաև, որ շուրջ 1.2 միլիարդ դրամի դիզելային վառելիքի ձեռքբերումները ձևակերպվել են հնարավոր անապրանք հարկային հաշիվներով։ Այնուհետև, այդ փաստաթղթերն օգտագործվել են ավելացված արժեքի հարկի հաշվանցման և շահութահարկի հարկման բազայի նվազեցման նպատակով։ Նշված գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է շուրջ 442 միլիոն դրամի վնաս։ Համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում բացահայտվել են նաև միևնույն սեփականատիրոջը պատկանող՝ Երևան քաղաքում և Կոտայքի մարզում գործող բետոնի արտադրությամբ զբաղվող մեկ այլ ընկերության գործունեության մեջ առկա հնարավոր հարկային իրավախախտումներ։
Պարզվել է, որ ընկերությունը շուրջ 73 միլիոն դրամի բետոնի իրացում չի արտացոլել հարկային հաշվառումներում, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է ավելի քան 23 միլիոն դրամի վնաս։ Բացի այդ, ձեռք են բերվել տվյալներ, որ ընկերության կողմից ձևակերպվել են շուրջ 49 միլիոն դրամի հնարավոր անապրանք ձեռքբերումներ, ինչի հետևանքով, նախնական տվյալներով, պետությանը պատճառվել է ևս շուրջ 23 միլիոն դրամի վնաս։ Բացահայտված փաստերի հիման վրա հանցագործությունների մասին հաղորդումներ են ներկայացվել վարույթ իրականացնող մարմին, որտեղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ և իրականացվում է նախաքննություն։
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողականորեն շարունակում է պայքարը ստվերային տնտեսության, հարկային իրավախախտումների և հարկերից խուսափելու բոլոր դրսևորումների դեմ՝ կիրառելով օրենսդրությամբ նախատեսված օպերատիվ-հետախուզական գործիքակազմը, բացահայտելով հարկերից խուսափելու մեխանիզմները և ձեռնարկելով անհրաժեշտ միջոցներ՝ պետական բյուջեի եկամուտների լիարժեք հավաքագրումն ու պետության ֆինանսական շահերի արդյունավետ պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։

В сфере производства строительных материалов ГНС выявила случаи особенно крупных нарушений.
В Управлении расследований и оперативной разведки Комитета государственных доходов РА поступила информация о возможных случаях уклонения от налогов, занижения оборотов реализации и снижения налоговых обязательств через безтоварные сделки со стороны субъектов хозяйствования, осуществляющих деятельность в сфере производства строительных материалов.
С целью реализации полученной информации сотрудниками Управления расследований и оперативной разведки были разработаны, предприняты и осуществлены многоступенчатые оперативно-розыскные мероприятия.
В рамках мероприятий было проведено оперативно-розыскное мероприятие с использованием скрытого наблюдения, в ходе которого были картографированы маршруты грузовиков, выезжающих с цементного завода в Араратской области, идентифицированы номера регистраций, направления поставок. Затем полученные данные были сопоставлены с налоговыми счетами, выставленными компанией, и данными, имеющимися в информационных базах налогового органа. Именно благодаря этому сопоставлению  был выявлен реальный объем правонарушений. В частности,  в ходе внешнего наблюдения было зафиксировано, что в тот же день с территории завода выехало 101 грузовик, по 35 из которых налоговые счета не были выставлены. И только за один день без соответствующих расчетных документов было поставлено цемента на сумму около 43,2 миллиона драмов, в результате чего государственному бюджету недосчитались около 7,2 миллиона драмов налога на добавленную стоимость.
Оперативно-розыскные мероприятия продолжились изучением всей цепочки поставок компании. В результате анализа и сопоставления полученных фактических данных возникли обоснованные подозрения, что приобретения дизельного топлива на сумму около 1,2 миллиарда драмов были оформлены возможными безтоварными налоговыми счетами. Затем эти документы использовались для зачетов налога на добавленную стоимость и снижения налоговой базы по налогу на прибыль. В результате указанных действий государству был причинен ущерб на сумму около 442 миллионов драмов. В ходе комплексных оперативно-розыскных мероприятий также были выявлены возможные налоговые правонарушения в деятельности другой компании, занимающейся производством бетона и принадлежащей тому же собственнику, в городе Ереван и Котайкской области.
Выяснилось, что компания не отразила в налоговом учете реализацию бетона на сумму около 73 миллионов драмов, в результате чего государству был причинен ущерб более чем на 23 миллиона драмов. Кроме того, были получены данные о том, что компанией были оформлены возможные безтоварные приобретения на сумму около 49 миллионов драмов, в результате чего, по предварительным данным, государству был причинен еще около 23 миллионов драмов ущерба. На основании выявленных фактов были поданы сообщения о преступлениях в органы, осуществляющие производство, где были инициированы уголовные производства и проводится предварительное расследование.
Управление расследований и оперативной разведки Комитета государственных доходов РА последовательно продолжает борьбу с теневой экономикой, налоговыми правонарушениями и всеми проявлениями уклонения от налогов, применяя предусмотренные законодательством оперативно-розыскные инструменты, выявляя механизмы уклонения от налогов и принимая необходимые меры для обеспечения полного сбора доходов государственного бюджета и эффективной защиты финансовых интересов государства.