Ամեն ինչ վարչապետի խղճին է, ու՞ր է իրենց ժողովրդավարությունը, 1 շաբաթ է չենք աշխատում, մարդիկ վարկերի տակ են. բողոքի ակցիա՝ «Նոյ» գործարանի դիմաց
13-07-2026 13:23 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ամեն ինչ վարչապետի խղճին է, ու՞ր է իրենց ժողովրդավարությունը, 1 շաբաթ է չենք աշխատում, մարդիկ վարկերի տակ են, ի՞նչ անեն: Այս մասին «Նոյ» գործարանի դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ ասել են կապարակնքված ընկերությունների աշխատակիցները, ովքեր արդեն 1 շաբաթից ավելի է, ինչ մատնված են հարկադիր պարապուրդի: Նրանք պահանջում են բացել ընկերությունները ու իրենց աշխատանքի վերադառնալու հնարավորություն տալ: Նշում են՝ դա իրենց ապրուստի միակ միջոցն է, երկար չաշխատել չեն կարող:
«Մեզ դեռ ոչինչ չեն ասել, արդեն մեկ շաբաթ է անորոշ վիճակում ենք, չգիտենք, թե ինչքան կտևի այս վիճակը, խոսքս ուղղում եմ մեր Հանրապետության վարչապետին՝ խնդրում ենք, պահանջում ենք, հորդորում ենք, որ թույլ տա, որ մարդիկ մտնեն ու աշխատեն: Այստեղ բոլորը ընտանիքներ ունեն, խնդիրներ ունեն, մենք ավել ոչինչ չենք ուզում, մենք ընդամենը մեր աշխատանքն ենք ուզում, միանշանակ աջակցում ենք պարոն Ծառուկյանին ու ամեն րոպե իր կողքին ենք: Մենք առաջարկ չունենք անելու, պետական մարմինները իրենք կորոշեն, թե ինչ անեն, միայն թող այնպես լինի, որ աշխատանքի բնականոն հունը չխաթարվի, ընթացքը թողնում ենք մեր վարչապետի խղճին»,- նշել է աշխատակիցներից մեկը:
Մյուս աշխատակիցն էլ՝ անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակին ու առաջացրած բարդությունններին, հավելեց, որ իրենց ցանկությունը միայն նորից իրենց աշխատանքին վերադառնալն է. «10,000 հոգի անաշխատունակ են թողել, մենք պահանջում ենք մեր աշխատանքը, երբեք այսքան պարապուրդի չենք ենթարկվել, սա ուղղակի աբսուրդ է: Պարոն Ծառուկյանը այսքան աշխատատեղ է ստեղծել, հիմա փակել են, ուզում են ժողովրդավար երկիր լինի, բայց ու՞ր է այդ ժողովրդավարությունը, որ այսքան ժողովրդին թողել են անգործ: Սա մեր միակ ապրուստի միջոցն է, մարդիկ վարկերի տակ են, վարձ են մուծում, ի՞նչ ենք անելու»,- ընդծել է նա:
Հարցին, թե գործարանի փակ լինելու դեպքում որոշակի գումար կկարողանա՞ն ստանալ, աշխատակիցները պարզաբանեցին, որ բնականաբար ոչ. «Իհարկե չենք ստանալու, որտեղի՞ց պետք է ստանանք, ո՞վ է մեզ վճարելու, պետությունը միանշանակ չի վճարելու դրա համար, իսկ մեր գործատուն բարեխիղճ ամեն ամիս վճարել է ու խնդիր չենք ունեցել»,- շեշտեցին նրանք:

Все на совести премьер-министра, где их демократия, мы не работаем уже неделю, люди под давлением кредитов. Акция протеста у завода «Ной».
13-07-2026 13:23 Армения Обзор прессы Диаспоры
tert.am Все зависит от совести премьер-министра, где их демократия, мы не работаем уже неделю, люди под кредитами, что им делать? Об этом во время акции протеста перед заводом «Ной» заявили сотрудники закрытых компаний, которые уже больше недели находятся в вынужденном простое. Они требуют открыть компании и дать возможность вернуться к своей работе. Указывают, что это единственный способ их существования, долго не могут не работать.
«Нам пока ничего не сказали, уже неделю мы в неопределенной ситуации, не знаем, сколько продлится это состояние, обращаюсь к премьер-министру нашей Республики — просим, требуем, призываем, чтобы он позволил людям войти и работать. Здесь у всех есть семьи, есть проблемы, мы не хотим ничего лишнего, мы просто хотим нашу работу, однозначно поддерживаем господина Царукяна и каждую минуту находимся рядом с ним. У нас нет предложений, государственные органы сами решат, что делать, только пусть так будет, чтобы нормальный ход работы не был нарушен, процесс оставляем на совести нашего премьер-министра», — отметил один из сотрудников.
Другой сотрудник, комментируя сложившуюся ситуацию и возникшие сложности, добавил, что их желание — это только вернуться к своей работе. «10,000 человек оставили безработными, мы требуем нашу работу, никогда не подвергались такому простою, это просто абсурд. Господин Царукян создал столько рабочих мест, а теперь закрыли, хотят, чтобы была демократическая страна, но где эта демократия, если столько людей оставили без работы? Это наш единственный способ существования, люди под кредитами, платят аренду, что нам делать?» — подчеркнул он.
На вопрос, смогут ли они получить какую-то сумму в случае закрытия завода, сотрудники пояснили, что, конечно, нет. «Конечно, мы не получим, откуда мы должны получить, кто нам заплатит, государство однозначно не будет за это платить, а наш работодатель добросовестно платил каждый месяц и у нас не было проблем», — подчеркнули они.