Ամեն ինչ վարչապետի խղճին է, ու՞ր է իրենց ժողովրդավարությունը, 1 շաբաթ է չենք աշխատում, մարդիկ վարկերի տակ են. բողոքի ակցիա՝ «Նոյ» գործարանի դիմաց
13-07-2026 13:23 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ամեն ինչ վարչապետի խղճին է, ու՞ր է իրենց ժողովրդավարությունը, 1 շաբաթ է չենք աշխատում, մարդիկ վարկերի տակ են, ի՞նչ անեն: Այս մասին «Նոյ» գործարանի դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ ասել են կապարակնքված ընկերությունների աշխատակիցները, ովքեր արդեն 1 շաբաթից ավելի է, ինչ մատնված են հարկադիր պարապուրդի: Նրանք պահանջում են բացել ընկերությունները ու իրենց աշխատանքի վերադառնալու հնարավորություն տալ: Նշում են՝ դա իրենց ապրուստի միակ միջոցն է, երկար չաշխատել չեն կարող:
«Մեզ դեռ ոչինչ չեն ասել, արդեն մեկ շաբաթ է անորոշ վիճակում ենք, չգիտենք, թե ինչքան կտևի այս վիճակը, խոսքս ուղղում եմ մեր Հանրապետության վարչապետին՝ խնդրում ենք, պահանջում ենք, հորդորում ենք, որ թույլ տա, որ մարդիկ մտնեն ու աշխատեն: Այստեղ բոլորը ընտանիքներ ունեն, խնդիրներ ունեն, մենք ավել ոչինչ չենք ուզում, մենք ընդամենը մեր աշխատանքն ենք ուզում, միանշանակ աջակցում ենք պարոն Ծառուկյանին ու ամեն րոպե իր կողքին ենք: Մենք առաջարկ չունենք անելու, պետական մարմինները իրենք կորոշեն, թե ինչ անեն, միայն թող այնպես լինի, որ աշխատանքի բնականոն հունը չխաթարվի, ընթացքը թողնում ենք մեր վարչապետի խղճին»,- նշել է աշխատակիցներից մեկը:
Մյուս աշխատակիցն էլ՝ անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակին ու առաջացրած բարդությունններին, հավելեց, որ իրենց ցանկությունը միայն նորից իրենց աշխատանքին վերադառնալն է. «10,000 հոգի անաշխատունակ են թողել, մենք պահանջում ենք մեր աշխատանքը, երբեք այսքան պարապուրդի չենք ենթարկվել, սա ուղղակի աբսուրդ է: Պարոն Ծառուկյանը այսքան աշխատատեղ է ստեղծել, հիմա փակել են, ուզում են ժողովրդավար երկիր լինի, բայց ու՞ր է այդ ժողովրդավարությունը, որ այսքան ժողովրդին թողել են անգործ: Սա մեր միակ ապրուստի միջոցն է, մարդիկ վարկերի տակ են, վարձ են մուծում, ի՞նչ ենք անելու»,- ընդծել է նա:
Հարցին, թե գործարանի փակ լինելու դեպքում որոշակի գումար կկարողանա՞ն ստանալ, աշխատակիցները պարզաբանեցին, որ բնականաբար ոչ. «Իհարկե չենք ստանալու, որտեղի՞ց պետք է ստանանք, ո՞վ է մեզ վճարելու, պետությունը միանշանակ չի վճարելու դրա համար, իսկ մեր գործատուն բարեխիղճ ամեն ամիս վճարել է ու խնդիր չենք ունեցել»,- շեշտեցին նրանք:

Everything is on the conscience of the Prime Minister, where is their democracy? We haven't worked for a week, people are under loans. Protest action in front of the "Noy" factory.
13-07-2026 13:23 Armenia Press of Diaspora
tert.am Everything is on the conscience of the Prime Minister, where is their democracy, we haven't worked for a week, people are under loans, what should they do? This was stated by the employees of the sealed companies during a protest in front of the "Noy" factory, who have been subjected to forced idleness for more than a week. They demand the opening of the companies and the opportunity to return to their jobs. They note that this is their only means of livelihood, and they cannot remain idle for long.
"They haven't told us anything yet, we have been in an uncertain situation for a week, we don't know how long this will last, I address our Republic's Prime Minister - we ask, demand, urge that he allow people to enter and work. Everyone here has families, they have problems, we don't want anything more, we just want our jobs, we unequivocally support Mr. Tsarukyan and are by his side every minute. We have no proposals to make, the state bodies will decide what to do, just let it be such that the normal course of work is not disrupted, we leave the process to the conscience of our Prime Minister," said one of the employees.
Another employee, addressing the created situation and the difficulties it has caused, added that their only desire is to return to their work. "10,000 people have been left unemployed, we demand our jobs, we have never been subjected to this much idleness, this is simply absurd. Mr. Tsarukyan has created so many jobs, now they are closed, they want a democratic country, but where is that democracy that has left so many people unemployed? This is our only means of livelihood, people are under loans, paying rent, what are we going to do?" he emphasized.
When asked if they would be able to receive any amount in case the factory remains closed, the employees clarified that, of course, they would not. "Of course we won't be receiving anything, where should we get it from, who will pay us, the state will definitely not pay for that, and our employer has been paying diligently every month and we have had no issues," they stressed.