Իսրայելը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը առկախել է
1in.am  Իսրայելի խորհրդարանը սպառել է լիազորությունները և հուլիսի 17 -ին կարձակվի։ Խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերի 27-ին, որի արդյունքներով կձևավորվի նոր կառավարություն։ Մինչ այդ ներկայիս կոալիցիոն կառավարությունը կիրականացնի միայն ընթացիկ լիազորություններ։ Բացառություն է կազմում արտակարգ իրավիճակը, երբ վարչապետը իրավասու կլինի ընդունել երկրի պաշտպանությունը կազմակերպելու մասին որոշում։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, ինչպես և սպասվում էր, Իսրայելի խորհրդարանի վերջին նիստերի օրակարգում ընդգրկված չէ։ «Եդիոտ ահրոնոտի» մեկնաբանի կարծիքով՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ հրթիռային հարվածները «վկայում են, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում Դոնալդ Թրամփը վերաբերմունք է փոխել ոչ միայն ռուս-ուկրաինական պատերազմի, այլև Իրանի կրոնապետության նկատմամբ»։
Իսրայելի նախկին վարչապետ Էհուդ Բարակը կարծիք է հայտնել, որ Նաթանյահուն «կարող է ընտրությունները չեղյալ հայտարարել և տարածաշրջանային պատերազմ սկսել, եթե համոզվի, որ քվեարկության արդյունքներով պարտվելու» է։
«Նյու Յորք թայմսը», ինչպես թարգմանաբար փոխանցել է ուկրաինական Unian-ը, համեմատել է ռուս-ուկրաինական պատերազմում Պուտինի և Իրանի հետ դիմակայության մեջ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշումները և գնահատել, որ «երկուսն էլ խրված են և պատվավոր ելք չեն գտնում»։ «Նյու Յորք թայմսը», ինչպես թարգմանաբար փոխանցել է ուկրաինական Unian-ը, համեմատել է ռուս-ուկրաինական պատերազմում Պուտինի եւ Իրանի հետ դիմակայության մեջ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշումները և գնահատել, որ «երկուսն էլ խրված են և պատվավոր ելք չեն գտնում»։
Turkiye իշխանամետ պարբերականը հույս ունի, որ Իսրայելում «ցեղասպան Նաթանյահուի դարաշրջանը ընտրություններով կավարտվի»։ Մերձավոր Արևելքում չափազանց բարդ իրավիճակում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է «իշխանությունը Գազայի կառավարման կոմիտեին փոխանցելու» մասին։ Իսրայելական vesty-ն համոզմունք է հայտնել, որ դա «արվել է Թուրքիայի խնդրանքով և կորցրել իմաստը, երբ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահը Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու հստակ խոստում չի տվել»։
Այս «խճանկարին» Բաքվի իշխանական քարոզչությունը հերթական վտանգավոր միջամտությունն է արել՝ թիրախավորելով Հնդկաստանին, որ, իբր, «Հայաստանի հետ ռազմատեխնոլոգիական համագործակցության հարթակը օգտագործում է, որպեսզի Հարավային Կովկասում Թուրքիա-Ադրբեջան-Պակիստան դաշինքին հակակշիռ ստեղծի»։ Նույն աղբյուրները պնդում են, որ Իսրայելը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը «արգելակել է Ադրբեջանի պահանջով»։
Ի՞նչ կառավարություն է ձևավորվելու Իսրայելում, կախված է ոչ միայն այդ երկրի քաղաքացիների համակրանքից կամ հակակրանքից։ Խնդիրը Իսրայելի և Թուրքիայի սուր մրցակցությունն է, որ, անկասկած, ազդեցություն է թողնում նաեւ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման վրա։

1in.am Кнессет Израиля исчерпал свои полномочия и будет распущен 17 июля. Парламентские выборы состоятся 27 октября, по результатам которых будет сформировано новое правительство. До этого действующее коалиционное правительство будет осуществлять только текущие полномочия. Исключение составляет чрезвычайная ситуация, когда премьер-министр будет уполномочен принимать решение о организации защиты страны.
Резолюция о признании геноцида армян, как и ожидалось, не включена в повестку последних заседаний Кнессета Израиля. По мнению комментатора «Едиот Ахронот», ракетные удары США по Ирану «свидетельствуют о том, что на саммите НАТО Дональд Трамп изменил свое отношение не только к русско-украинской войне, но и к иранскому теократическому режиму».
Бывший премьер-министр Израиля Эхуд Барак высказал мнение, что Нетаньяху «может отменить выборы и начать региональную войну, если убедится, что по результатам голосования он проиграет».
«Нью-Йорк таймс», как перевела украинская Unian, сравнил позиции Дональда Трампа в русско-украинской войне и в противостоянии с Ираном и оценил, что «оба застряли и не находят почетного выхода». «Нью-Йорк таймс», как перевела украинская Unian, сравнил позиции Дональда Трампа в русско-украинской войне и в противостоянии с Ираном и оценил, что «оба застряли и не находят почетного выхода».
Турецкое проправительственное издание надеется, что в Израиле «эпоха геноцидного Нетаньяху завершится на выборах». В условиях крайне сложной ситуации на Ближнем Востоке палестинский ХАМАС объявил о «передаче власти Комитету управления Газой». Израильское издание vesty выразило уверенность, что это «сделано по просьбе Турции и утратило смысл, когда президент США не дал четкого обещания отменить санкции против Турции в рамках саммита НАТО».
В этом «мозаичном» контексте пропаганда властей Баку сделала очередное опасное вмешательство, нацелившись на Индию, которая якобы «использует платформу военно-технического сотрудничества с Арменией, чтобы создать противовес альянсу Турция-Азербайджан-Пакистан в Южном Кавказе». Те же источники утверждают, что Израиль «приостановил процесс признания геноцида армян по требованию Азербайджана».
Какое правительство будет сформировано в Израиле, зависит не только от симпатий или антипатий граждан этой страны. Дело в остром соперничестве между Израилем и Турцией, которое, безусловно, также влияет на армяно-азербайджанское и армяно-турецкое урегулирование.