Իսրայելը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը առկախել է
1in.am  Իսրայելի խորհրդարանը սպառել է լիազորությունները և հուլիսի 17 -ին կարձակվի։ Խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերի 27-ին, որի արդյունքներով կձևավորվի նոր կառավարություն։ Մինչ այդ ներկայիս կոալիցիոն կառավարությունը կիրականացնի միայն ընթացիկ լիազորություններ։ Բացառություն է կազմում արտակարգ իրավիճակը, երբ վարչապետը իրավասու կլինի ընդունել երկրի պաշտպանությունը կազմակերպելու մասին որոշում։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, ինչպես և սպասվում էր, Իսրայելի խորհրդարանի վերջին նիստերի օրակարգում ընդգրկված չէ։ «Եդիոտ ահրոնոտի» մեկնաբանի կարծիքով՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ հրթիռային հարվածները «վկայում են, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում Դոնալդ Թրամփը վերաբերմունք է փոխել ոչ միայն ռուս-ուկրաինական պատերազմի, այլև Իրանի կրոնապետության նկատմամբ»։
Իսրայելի նախկին վարչապետ Էհուդ Բարակը կարծիք է հայտնել, որ Նաթանյահուն «կարող է ընտրությունները չեղյալ հայտարարել և տարածաշրջանային պատերազմ սկսել, եթե համոզվի, որ քվեարկության արդյունքներով պարտվելու» է։
«Նյու Յորք թայմսը», ինչպես թարգմանաբար փոխանցել է ուկրաինական Unian-ը, համեմատել է ռուս-ուկրաինական պատերազմում Պուտինի և Իրանի հետ դիմակայության մեջ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշումները և գնահատել, որ «երկուսն էլ խրված են և պատվավոր ելք չեն գտնում»։ «Նյու Յորք թայմսը», ինչպես թարգմանաբար փոխանցել է ուկրաինական Unian-ը, համեմատել է ռուս-ուկրաինական պատերազմում Պուտինի եւ Իրանի հետ դիմակայության մեջ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշումները և գնահատել, որ «երկուսն էլ խրված են և պատվավոր ելք չեն գտնում»։
Turkiye իշխանամետ պարբերականը հույս ունի, որ Իսրայելում «ցեղասպան Նաթանյահուի դարաշրջանը ընտրություններով կավարտվի»։ Մերձավոր Արևելքում չափազանց բարդ իրավիճակում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է «իշխանությունը Գազայի կառավարման կոմիտեին փոխանցելու» մասին։ Իսրայելական vesty-ն համոզմունք է հայտնել, որ դա «արվել է Թուրքիայի խնդրանքով և կորցրել իմաստը, երբ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահը Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու հստակ խոստում չի տվել»։
Այս «խճանկարին» Բաքվի իշխանական քարոզչությունը հերթական վտանգավոր միջամտությունն է արել՝ թիրախավորելով Հնդկաստանին, որ, իբր, «Հայաստանի հետ ռազմատեխնոլոգիական համագործակցության հարթակը օգտագործում է, որպեսզի Հարավային Կովկասում Թուրքիա-Ադրբեջան-Պակիստան դաշինքին հակակշիռ ստեղծի»։ Նույն աղբյուրները պնդում են, որ Իսրայելը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը «արգելակել է Ադրբեջանի պահանջով»։
Ի՞նչ կառավարություն է ձևավորվելու Իսրայելում, կախված է ոչ միայն այդ երկրի քաղաքացիների համակրանքից կամ հակակրանքից։ Խնդիրը Իսրայելի և Թուրքիայի սուր մրցակցությունն է, որ, անկասկած, ազդեցություն է թողնում նաեւ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման վրա։

Israel has postponed the recognition of the Armenian Genocide.
1in.am  The Israeli parliament has exhausted its powers and will be dissolved on July 17. Parliamentary elections will take place on October 27, after which a new government will be formed. Until then, the current coalition government will only carry out ongoing powers. An exception is made for emergencies, during which the Prime Minister will be authorized to make decisions regarding the organization of the country's defense.
The resolution recognizing the Armenian Genocide, as expected, is not included in the agenda of the latest sessions of the Israeli parliament. According to a commentator from "Yediot Ahronot," the U.S. missile strikes against Iran "indicate that at the NATO summit, Donald Trump has changed his stance not only on the Russian-Ukrainian war but also towards the Iranian theocracy."
Former Israeli Prime Minister Ehud Barak has expressed the opinion that Netanyahu "could cancel the elections and start a regional war if he is convinced that he will lose based on the voting results."
"The New York Times," as translated by the Ukrainian Unian, compared Donald Trump's positions in the Russian-Ukrainian war and in the confrontation with Iran, assessing that "both are stuck and cannot find an honorable exit." "The New York Times," as translated by the Ukrainian Unian, compared Donald Trump's positions in the Russian-Ukrainian war and in the confrontation with Iran, assessing that "both are stuck and cannot find an honorable exit."
The pro-government Turkish publication hopes that in Israel "the era of genocidal Netanyahu will end with the elections." In an extremely complicated situation in the Middle East, the Palestinian HAMAS has announced "the transfer of power to the Gaza management committee." The Israeli vesty has expressed the belief that this "was done at Turkey's request and has lost its meaning when the U.S. President did not give a clear promise to lift sanctions against Turkey during the NATO summit."
In this "mosaic," the Baku government's propaganda has made yet another dangerous intervention, targeting India, claiming that it is allegedly "using the platform of military-technical cooperation with Armenia to create a counterbalance to the Turkey-Azerbaijan-Pakistan alliance in the South Caucasus." The same sources claim that Israel has "blocked the process of recognizing the Armenian Genocide at Azerbaijan's request."
What kind of government will be formed in Israel depends not only on the sympathies or antipathies of the citizens of that country. The issue is the sharp competition between Israel and Turkey, which undoubtedly also affects the Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish settlements.