«Ոսկե ծիրան»-ի համարտադրության հարթակը հայտարարել է նոր համագործակցության և իրականացվելիք ծրագրերի մասին
13-07-2026 10:25 Հայաստան Մշակույթ
«Ոսկե ծիրան»-ի համարտադրության և ֆինանսավորման հարթակը՝ GAIFF Pro-ն, տեղի կունենա հուլիսի 13–18-ը՝ կինոփառատոնի շրջանակում, ներկայացնելով համաշխարհային կինոարդյունաբերության առաջատար մասնագետներին, նորարարական տեխնոլոգիաներն ու միջազգային համագործակցության հնարավորությունները։ Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել փառատոնի լրատվական ծառայությունը։
Նախ, GAIFF Pro-ն հայտարարել է համագործակցության մեկնարկ արհեստական բանականության առաջատար Magnific AI (նախկինում՝ Freepik) հարթակի հետ։ Համագործակցության շրջանակում կիրականացվի բացառիկ AI Filmmaking Workshop աշխատարանը։
GAIFF Pro Industry-ի 2026 թվականի ծրագիրը ներառում է մասնագիտական աշխատարաններ, վարպետաց դասեր, գործնական քննարկումներ և պանելային հանդիպումներ՝ նախատեսված կինոռեժիսորների, պրոդյուսերների և ոլորտի մասնագետների համար։
Nordisk Film & TV Fond-ի խորհրդատու Օվե Ռիշոյ Յենսենի աշխատարանը կներկայացնի «FOMO կինոարտադրություն․ ինչպես խուսափել դրանից» թեման՝ օգնելով կինոգործիչներին բացահայտել իրենց նախագծերի հիմնական գաղափարը և ուժեղացնել միջազգային ներկայացումը։
CNC FAI Commission-ի, PROCIREP ANGOA Commission-ի, Eurodoc-ի և DAE-ի անդամ Վիկտոր Էդեն, կանդրադառնա համարտադրությանը՝ որպես ստեղծագործական համագործակցության ձև՝ քննարկելով միջազգային գործընկերության, ֆինանսավորման և ստեղծագործական գործընթացների առանձնահատկությունները։
Վենետիկի կինոփառատոնի Orizzonti մրցանակակիր ռեժիսոր Լխագվադուլամ Պուրև-Օչիրը կանցկացնի սցենարական վարպետաց դաս՝ ներկայացնելով հեղինակային կինոյի ստեղծման իր մոտեցումները։
GAIFF Pro 2026-ի շրջանակում կանցկացվեն նաև մասնագիտական քննարկումներ՝ նվիրված արհեստական բանականությանը, հեղինակային իրավունքին, ֆիլմերի մարքեթինգին, համարտադրությանը և քասթինգի դերին միջազգային կինոարդյունաբերությունում։
AI-ի և ստեղծարար ոլորտների ապագային նվիրված քննարկմանը կմասնակցեն մտավոր սեփականության և քաղաքացիական իրավունքի մասնագետ Եվգենյա Նիկողոսյանը, ReArmenia-ի հիմնադիր Գևորգ Պողոսյանը և «Փոքր Մհեր» (2026) ֆիլմի ռեժիսոր և պրոդյուսեր Հովհաննես Մարգարյանը։
Armenian Film Society-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արմեն Կարաօղլանյանը կներկայացնի ֆիլմերի միջազգային առաջխաղացման ռազմավարությունները, իսկ Մարիամ Չաչիան կներկայացնի «Wave» վավերագրական նախագծի համարտադրության փորձը։
Գլխավոր պանելային քննարկումը՝ «Տեղական տաղանդ, համաշխարհային տեսանելիություն․ քասթինգը որպես ստեղծագործական կամուրջ», կանդրադառնա տեղական դերասանների միջազգային ճանաչման հնարավորություններին՝ Filmmakers Europe-ի տնօրեն Դավիդ Ցիցլսպերգերի, քասթինգ տնօրեններ Հերմինա Ֆատյոլի և Հարիկա Ույգուրի մասնակցությամբ։
2026 թվականին կվերադառնան նաև GAIFF Pro Rendezvous հեղինակային հանդիպումները, որոնց հատուկ հյուրերի թվում են Ջեսիկա Հաուսները, «Օսկար»-ակիր ռեժիսոր Պավել Պավլիկովսկին, կինոյի պատմաբան Մարկ Քազինսը, Proximity Media-ի համահիմնադիր Սև Օհանյանը և ֆրանսահայ դերասան Սիմոն Աբգարյանը։

The platform for the co-production of the "Golden Apricot" has announced new collaborations and upcoming projects.
13-07-2026 10:25 Armenia Culture
The GAIFF Pro platform for co-production and financing of the "Golden Apricot" will take place from July 13–18 within the framework of the film festival, showcasing leading professionals from the global film industry, innovative technologies, and opportunities for international collaboration. This was announced by the festival's press service.
First, GAIFF Pro has announced the start of collaboration with the leading artificial intelligence platform Magnific AI (formerly Freepik). As part of this collaboration, an exclusive AI Filmmaking Workshop will be conducted.
The GAIFF Pro Industry program for 2026 includes professional workshops, masterclasses, practical discussions, and panel meetings designed for filmmakers, producers, and industry professionals.
Ove Rishoy Jensen, a consultant from Nordisk Film & TV Fond, will present a workshop on "FOMO Film Production: How to Avoid It," helping filmmakers to identify the core idea of their projects and enhance international representation.
Victor Eden, a member of the CNC FAI Commission, PROCIREP ANGOA Commission, Eurodoc, and DAE, will address co-production as a form of creative collaboration, discussing the specifics of international partnerships, financing, and creative processes.
Lkhagvadulam Purev-Ochir, an award-winning director from the Venice Film Festival's Orizzonti section, will conduct a screenwriting masterclass, presenting his approaches to creating auteur cinema.
Within the framework of GAIFF Pro 2026, professional discussions will also be held on artificial intelligence, copyright, film marketing, co-production, and the role of casting in the international film industry.
The discussion dedicated to the future of AI and creative industries will feature intellectual property and civil law expert Evgenia Nikoghosyan, ReArmenia founder Gevorg Poghosyan, and the director and producer of the film "Little Mher" (2026) Hovhannes Margaryan.
Armen Karaghlanyan, founder and executive director of the Armenian Film Society, will present strategies for international promotion of films, while Mariam Chachian will share the experience of co-production for the documentary project "Wave."
The main panel discussion titled "Local Talent, Global Visibility: Casting as a Creative Bridge" will address the opportunities for international recognition of local actors, featuring Filmmakers Europe director David Zitzlsperger, casting directors Hermina Fattyoli and Harika Uyghur.