«Ոսկե ծիրան»-ի համարտադրության հարթակը հայտարարել է նոր համագործակցության և իրականացվելիք ծրագրերի մասին
13-07-2026 10:25 Հայաստան Մշակույթ
«Ոսկե ծիրան»-ի համարտադրության և ֆինանսավորման հարթակը՝ GAIFF Pro-ն, տեղի կունենա հուլիսի 13–18-ը՝ կինոփառատոնի շրջանակում, ներկայացնելով համաշխարհային կինոարդյունաբերության առաջատար մասնագետներին, նորարարական տեխնոլոգիաներն ու միջազգային համագործակցության հնարավորությունները։ Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել փառատոնի լրատվական ծառայությունը։
Նախ, GAIFF Pro-ն հայտարարել է համագործակցության մեկնարկ արհեստական բանականության առաջատար Magnific AI (նախկինում՝ Freepik) հարթակի հետ։ Համագործակցության շրջանակում կիրականացվի բացառիկ AI Filmmaking Workshop աշխատարանը։
GAIFF Pro Industry-ի 2026 թվականի ծրագիրը ներառում է մասնագիտական աշխատարաններ, վարպետաց դասեր, գործնական քննարկումներ և պանելային հանդիպումներ՝ նախատեսված կինոռեժիսորների, պրոդյուսերների և ոլորտի մասնագետների համար։
Nordisk Film & TV Fond-ի խորհրդատու Օվե Ռիշոյ Յենսենի աշխատարանը կներկայացնի «FOMO կինոարտադրություն․ ինչպես խուսափել դրանից» թեման՝ օգնելով կինոգործիչներին բացահայտել իրենց նախագծերի հիմնական գաղափարը և ուժեղացնել միջազգային ներկայացումը։
CNC FAI Commission-ի, PROCIREP ANGOA Commission-ի, Eurodoc-ի և DAE-ի անդամ Վիկտոր Էդեն, կանդրադառնա համարտադրությանը՝ որպես ստեղծագործական համագործակցության ձև՝ քննարկելով միջազգային գործընկերության, ֆինանսավորման և ստեղծագործական գործընթացների առանձնահատկությունները։
Վենետիկի կինոփառատոնի Orizzonti մրցանակակիր ռեժիսոր Լխագվադուլամ Պուրև-Օչիրը կանցկացնի սցենարական վարպետաց դաս՝ ներկայացնելով հեղինակային կինոյի ստեղծման իր մոտեցումները։
GAIFF Pro 2026-ի շրջանակում կանցկացվեն նաև մասնագիտական քննարկումներ՝ նվիրված արհեստական բանականությանը, հեղինակային իրավունքին, ֆիլմերի մարքեթինգին, համարտադրությանը և քասթինգի դերին միջազգային կինոարդյունաբերությունում։
AI-ի և ստեղծարար ոլորտների ապագային նվիրված քննարկմանը կմասնակցեն մտավոր սեփականության և քաղաքացիական իրավունքի մասնագետ Եվգենյա Նիկողոսյանը, ReArmenia-ի հիմնադիր Գևորգ Պողոսյանը և «Փոքր Մհեր» (2026) ֆիլմի ռեժիսոր և պրոդյուսեր Հովհաննես Մարգարյանը։
Armenian Film Society-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արմեն Կարաօղլանյանը կներկայացնի ֆիլմերի միջազգային առաջխաղացման ռազմավարությունները, իսկ Մարիամ Չաչիան կներկայացնի «Wave» վավերագրական նախագծի համարտադրության փորձը։
Գլխավոր պանելային քննարկումը՝ «Տեղական տաղանդ, համաշխարհային տեսանելիություն․ քասթինգը որպես ստեղծագործական կամուրջ», կանդրադառնա տեղական դերասանների միջազգային ճանաչման հնարավորություններին՝ Filmmakers Europe-ի տնօրեն Դավիդ Ցիցլսպերգերի, քասթինգ տնօրեններ Հերմինա Ֆատյոլի և Հարիկա Ույգուրի մասնակցությամբ։
2026 թվականին կվերադառնան նաև GAIFF Pro Rendezvous հեղինակային հանդիպումները, որոնց հատուկ հյուրերի թվում են Ջեսիկա Հաուսները, «Օսկար»-ակիր ռեժիսոր Պավել Պավլիկովսկին, կինոյի պատմաբան Մարկ Քազինսը, Proximity Media-ի համահիմնադիր Սև Օհանյանը և ֆրանսահայ դերասան Սիմոն Աբգարյանը։

Платформа совместного производства «Золотой абрикос» объявила о новом сотрудничестве и предстоящих проектах.
13-07-2026 10:25 Армения Культура
Платформа совместного производства и финансирования «Золотой абрикос» — GAIFF Pro пройдет с 13 по 18 июля в рамках кинофестиваля, представляя ведущих специалистов мировой киноиндустрии, инновационные технологии и возможности международного сотрудничества. Об этом сообщила пресс-служба фестиваля.
Сначала GAIFF Pro объявил о начале сотрудничества с ведущей платформой искусственного интеллекта Magnific AI (ранее — Freepik). В рамках сотрудничества будет проведен эксклюзивный мастер-класс по AI Filmmaking Workshop.
Программа GAIFF Pro Industry на 2026 год включает профессиональные мастерские, мастер-классы, практические обсуждения и панельные встречи, предназначенные для кинорежиссеров, продюсеров и специалистов отрасли.
Консультант Nordisk Film & TV Fond Ове Ришой Йенсен проведет мастер-класс на тему «FOMO кино-производство: как этого избежать», помогая кинематографистам выявить основную идею своих проектов и усилить международное представление.
Член CNC FAI Commission, PROCIREP ANGOA Commission, Eurodoc и DAE Виктор Эден обсудит совместное производство как форму творческого сотрудничества, рассматривая особенности международного партнерства, финансирования и творческих процессов.
Лауреат Венецианского кинофестиваля Orizzonti, режиссер Лхагвадуллам Пурев-Очир проведет мастер-класс по сценарию, представляя свои подходы к созданию авторского кино.
В рамках GAIFF Pro 2026 также будут проведены профессиональные обсуждения, посвященные искусственному интеллекту, авторскому праву, маркетингу фильмов, совместному производству и роли кастинга в международной киноиндустрии.
В обсуждении, посвященном будущему ИИ и творческих отраслей, примут участие специалисты по интеллектуальной собственности и гражданскому праву Евгения Нигогосян, основатель ReArmenia Геворг Погосян и режиссер и продюсер фильма «Маленький Мгер» (2026) Геворг Маргарян.
Основатель и исполнительный директор Armenian Film Society Армен Караоглян представит стратегии международного продвижения фильмов, а Мариам Чачян поделится опытом совместного производства документального проекта «Wave».
Главная панельная дискуссия на тему «Местный талант, мировая видимость: кастинг как творческий мост» обсудит возможности международного признания местных актеров с участием директора Filmmakers Europe Давида Цицлсбергера, кастинг-директоров Хермины Фатйоли и Харики Уйгур.
В 2026 году также вернутся авторские встречи GAIFF Pro Rendezvous, среди специальных гостей которых будут Джессика Хауснер, лауреат «Оскара» режиссер Павел Павликовский, историк кино Марк Казинс, соучредитель Proximity Media Сев Оганян и франко-армянский актер Симон Абгарян.