Համալսարանի աշխատանքային օրերէս մէկն էր, երբ լեհերէն լեզուով գիտական դասախօսութիւններուս կողքին, անգլերէնով ալ դասախօսութիւններ տուած էի ERASMUS աշակերտական փոխանակման կրթական ծրագրի բազմամշակոյթ միջավայրերէ ժամանած ուսանողներուն, երբ ուշ ժամերուն տուն կը վերադառնայի, արհեստաշէն X-kom-ի մակդիրով մարդանման ռոպոթը տեսայ: Վրօցլաւ քաղաքին մէջ յաճախ տեսած էի նման ռոպոթներ, սակայն այս անգամ առիթ եղաւ, որ կարճ զրոյց մը ունենամ անոր հետ:
Մայր պողոտայի վրայ, X-kom-ի մարդանման ռոպոթը ցուցադրական ռոպոթ մըն էր, որ համալրուած էր արհեստական բանականութեամբ (ԱԲ), հաւանաբար հետազօտական եւ դաշտային ուսումնասիրութիւններու նպատակներ ալ կրնայ ունենալ։ Տեղադրուած մարդակերպ ռոպոթի մը ներկայութիւնը յատուկ խորհուրդ մը կը թելադրեր ինծի, հաւանաբար բոլոր անցորդներուն ալ, որոնք պահ մը կանգ կ՚առնէին ու կը դիտէին զայն։ Անոր քալուածքի արագութիւնը, ուղղութիւնը, կանգ առնելը, զգուշութեամբ շարժիլը եւ շրջապատին նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրութիւնը հեռակայ ձեւով կը ղեկավարուէին հեռակառավարման վահանակներով (remote controls), հսկողութեան տակ էին զինք կարուցողներու կողմէ։ Գիտական նուաճումի, մարդատիպ արհեստական կերտուածքով այս մեքենայի ֆիզիքական ներկայութիւնը նորութիւն ըլլալէ անկախ, կը ներկայանար որպէս բնական թուող իրավիճակ մը քաղաքի առօրեայի ժխորին մէջ։ Աստիճանաբար սովորական դառնալ փորձող այս երեւոյթը երկար խորհրդածութիւններու դուռ մը բացաւ իմ մէջս, հարցումներու մեկնակէտ դարձաւ գլխաւորաբար այն մասին, թէ ի՞նչ կը նշանակէ մարդառոպոթներով շրջապատուած աշխարհի մը մէջ ապրիլը, եւ ինչպիսի՞ կեցուածք պէտք է ունենայ մարդը անոնց հանդէպ, երբ մեքենան, մարդուն նմանելէ անդին, սկսած է դառնալ անոր գործակիցը։ Անտարբեր չմնացի, մօտեցայ մարդառոպոթին եւ հայերէնով ըսի.
«Բարեւ», եւ հարցուցի.
«Ինչպէ՞ս ես», ան ալ հայերէնով պատասխանեց՝ «Լաւ եմ»։
Ապա, կարծես հարցնելու հերթը իրը ըլլար, հարցուց՝ «Լեհերէն չէք գիտե՞ր»․․․ փորձելով իմանալ, թէ տեղական լեզուն կը խօսի՞մ․․․
Յետոյ առաջարկեցի, որ միասին նկարուինք, մարդամեքենան պատասխանեց. «Ուրախ եմ, որ ուզեցիր հետս նկար մը ունենալ»։
Այս զուարճաշունչ մարդ-մեքենայի հետ կարճ զրոյցս ինծի համար խորհրդանշական կապ մը դարձաւ։ Քանի մը բառեր, շարժումներ, քանի մը պատասխաններ, եւ ահա մարդը ինքզինք կը գտնէ նոր ու չսպասուած իրականութեան մը դիմաց։ Մեքենան այլեւս միայն լուռ գործիք մը չէ։ Ան կը սկսի ստանալ զրուցակիցի, ուղեկիցի, նոյնիսկ ներկայութեան պատրանք ստեղծող գոյութեան մը կերպարանքը։ Ան հետզհետէ կը մօտենայ մարդկային ուղեղի գործունէութիւնը մեկնաբանելու կարողութեան՝ փորձելով բացատրել ոչ միայն մարդուն լեզուամտածողութիւնը, այլ նաեւ անոր խորհրդածելու, հարցադրելու եւ որոշումներ կայացնելու բարդ գործընթացները։
«Աստիճանաբար, օրէ օր, մարդառոպոթները մեզ կը շրջապատեն եւ ներկայ կը դառնան մեր կեանքին մէջ»։ Անոնք այլեւս միայն արհեստագիտական նորարարութիւններ չեն, այլ սկսած են մեր առօրեան ձեւաւորող գործակիցները դառնալ։ Թուային արհեստագիտութիւններու համակարգերուն (ԹԱՀ) եւ (ԱԲ) վրայ հիմնուած իրենց գործելակերպով՝ անոնք կը ներթափանցեն մեր կեանքի բազմաթիւ մարզերը՝ աշխատանքի, առողջապահութեան, կրթութեան եւ առօրեայ հաղորդակցութեան եւ այլ ոլորտներուն մէջ։
Վերոնշեալ միտքը արտայայտած էի նախորդ գրութիւններէս մէկուն մէջ [1]։ Երկար տարիներու բարեկամս՝ Վահրամը, Աւստրալիայէն հետաքրքրական հարցում մը ուղղած էր ինծի՝ թէ ինչպէ՞ս կը մեկնաբանեմ այդ «շրջապատման» գաղափարը։ Այսօր նոյն միտքը կարելի է աւելի լայն բովանդակութեամբ պարզաբանել։ Խնդիրը միայն մարդ-ռոպոթ փոխազդեցութիւններուն չի վերաբերիր, թէպէտեւ X-kom-ի հետ իմ զրոյցս այդ հարցին համեստ դրսեւորումներէն մէկն էր։
Իսկական հարցադրումը աւելի լայն է։ Մեր առօրեայ աշխատանքները ուղղորդող գործիքները, ձայնային օգնականները, ինչպէս նաեւ որոշումներու աջակցող բազմազան համակարգերը՝ մարդ-ռոպոթ եւ (ԹԱՀ) համակցուած ներկայութիւններ չե՞ն արդեօք, որոնք մեզ աստիճանաբար կը շրջապատեն եւ կը ձեւաւորեն մեր կեանքի ընդհանուր միջավայրը։
Յիշողութեան եւ ներկայի կամուրջը
Մենք կը պատկանինք այն սերունդին, որ ականատես եղաւ արհեստագիտութեան աննախընթաց, բազմաշերտ եւ արագ թռիչքին։ Մեր յիշողութիւնը ունի պատմական ընթացք. Մեր յիշողութեան մէջ տակաւին կենդանի են այն օրերը, երբ Հալէպի մէջ տոհմական, բազմամարդ ընտանիքի անդամները կը հաւաքուէին ձայնասփիւռին շուրջ՝ լուրեր, պատմութիւններ եւ զանազան յայտագիրներ լսելու։ Ձայնասփիւռը միայն սարք մը չէր։ Ան տան մէջ իմաստալից ներկայութիւն էր՝ աշխարհին բացուող ձայնային լայն պատուհան մը։
Աւելի ուշ, հեռատեսիլը դարձաւ նոյն հաւաքականութեան նոր մագնիսը։ Յիշողութեանս մէջ թարմ կը մնայ այն ժամանակը, երբ հեռատեսիլը սկսած էր ընդհանրանալ Հալէպի մէջ, եւ ընտանիքի բոլոր անդամները, երբեմն ալ թաղի դրացիները, կը հաւաքուէին միջակ չափի լուսաւոր, սեւ ու սպիտակ պաստառին դիմաց։ Մարդիկ միասին կը դիտէին, կը լսէին, կը զարմանային, կը մեկնաբանէին, երբեմն ալ կը վիճէին։ Տրուած տեղեկութիւնները կը դառնային խօսակցութեան նիւթ, իսկ դէմ առ դէմ զրոյցները կը մարմնաւորէին մարդկային կապի ջերմութիւնը։
Համայնքային ինքնագիտակցութեան ամրապնդումը
Նոյն երեւոյթը համանման էր սփիւռքի աւանդական համայնքներու՝ հայկական կեդրոններու, ակումբներու եւ միութիւններու մէջ, ուր ձայնասփիւռի եւ հեռատեսիլի շուրջ ստեղծուած հաւաքները կը ծառայէին ոչ միայն տեղեկատուութեան փոխանցման, այլեւ համայնքային հաղորդակցութեան եւ հաւաքական փորձառութեան ամրապնդման։
Ձայնասփիւռն ու հեռատեսիլը, պարզ սարքեր ըլլալով հանդերձ, հասարակական եւ մշակութային համախմբման կարեւոր օղակներ էին՝ նպաստելով հայերէն լեզուի պահպանման, ազգային բարքերու փոխանցման եւ բանաւոր մշակոյթի շարունակականութեան։ Անոնց շուրջ ծաւալող անմիջական զրոյցները կը զօրացնէին ազգային եւ մանաւանդ համայնքային ինքնագիտակցութիւնը։
Հաւաքական հաղորդակցութեան մէջ կային մարմնաւոր ներկայութեան այն նուրբ բաղադրիչները՝ զրուցակիցի աչքերու փայլքը, բիբերու եւ հայեացքներու փոխանակումը, ձայնի ելեւէջները, ժպիտը եւ նոյնիսկ իմաստալից լռութիւնը։ Ասոնք այն տարրերէն են, զորս այսօրուան թուային արհեստագիտութիւնները դժուարութեամբ կը վերարտադրեն։
Այսօր, սակայն, շատեր կը նախընտրեն կապ հաստատել առցանց հարթակներու կամ ԹԱՀ-ի օժանդակ միջոցներով, փոխանակ այցելելու հաւաքական հայկական կեդրոններ։ Թէեւ ժամանակակից հաղորդակցական միջոցները ընդարձակած եւ արագացուցած են կապ հաստատելու կարելիութիւնները՝ զանոնք հարստացնելով լսատեսողական նոր միջոցներով, սակայն անոնք միաժամանակ զգալիօրէն անհատականացուցած են հաղորդակցութեան փորձառութիւնը։
Անցեալի պարզ թուացող սարքերը ընտանիքի եւ համայնքի անդամները կը համախմբէին մէկ տարածքի, մէկ առաստաղի տակ, մինչ ներկայի բարդ սարքերը, ընդհակառակը՝ մարդը յաճախ կ’առանձնացնեն իր անձնական պաստառին դիմաց՝ հաղորդակցութիւնը տեղափոխելով աւելի մեկուսի միջավայրի մը մէջ եւ թուլացնելով համայնքային ինքնագիտակցութիւնը ու մարդկային ջերմ ու խոր կապերը։
Թուային առօրեայ եւ նոր բարդութի՞ւն
Ժամանակի ընթացքին հեռախօսը, համակարգիչը, համացանցը, ելեկտրոնային նամակագրութիւնը, թուային լուսանկարչութիւնը եւ ԹԱՀ-ը (ԱԲ)-ը դարձան մեր առօրեային անբաժան մասը։ Այն ինչ, որ անցեալին օրեր կամ շաբաթներ կը պահանջէր, այսօր կը կատարուի քանի մը վայրկեաններու մէջ։ Հեռաւորութիւնը կրճատուեցաւ, տեղեկութիւնը արագացաւ, իսկ աշխարհը կարծես տեղաւորուեցաւ մեր ձեռքին մէջ։ Սակայն մարդը միշտ չէ, որ կրնայ համընթաց ընդանալ արհեստագիտութեան այս գերարագ ընթացքին հետ։
Այսօր բջիջային հեռաձայնը այլեւս միայն խօսելու միջոց չէ։ Ան ձայնասփիւռ է, հեռատեսիլ, լուսանկարչական բազմաբնոյթ գործիք, գրադարան, նամակատուն, քարտէսներ, թարգմանիչ, գրասեղան, յիշողութեան պահարան եւ բազմալեզու շարժուն աշխարհ։ Այդ փոքրիկ սարքին մէջ համախմբուած են անհամար կարելիութիւններ։ Ան դիւրացուցած է մեր աշխատանքը, լայնցուցած է հաղորդակցութեան սահմանները եւ մեզի տուած է այնպիսի հնարաւորութիւններ, որոնք անցեալին դժուար էր նոյնիսկ երեւակայել կամ ունենալ։
Սակայն այս դիւրութիւնը ունի իր բարդութիւնը։ Նոյն սարքը, որ կը կրճատէ հեռաւորութիւնը, երբեմն կը խորացնէ հոգեկան հեռաւորութիւնը։ Ան կը լեցնէ մեր ժամանակը, բայց միշտ չէ, որ իմաստ կու տայ անոր։ Կը բազմապատկէ կապերը, բայց միշտ չէ, որ կը խորացնէ յարաբերութիւններու ջերմութիւնը։ Կ՛արագացնէ պատասխանները, բայց երբեմն կը դանդաղեցնէ մտածումն ու դատողութիւնը։
Հոս է, որ խնդիրը կը դադրի սոսկ արհեստագիտական բնոյթ ունենալէ եւ կը վերածուի մարդկային, բարոյագիտական ու քաղաքակրթական հիմնահարցի։ ԱԲ-ը այլեւս գիտաերեւակայական ապագայի պատկերացում մը չէ, այլ արդէն իսկ ներթափանցած է կրթութեան, աշխատանքի, հաղորդակցութեան, լեզուի եւ մարդկային յարաբերութիւններու տարբեր ոլորտները։ Հետեւաբար, զայն պէտք է ըմբռնել ոչ թէ որպէս մարդու մրցակից կամ փոխարինող, այլ որպէս միջոց ու գործակից, որ իր նշանակութիւնն ու արժէքը կը ստանայ միայն այն պարագային, երբ կը ծառայէ մարդկային բարիքին, կը զօրացնէ մարդկային կարողութիւնները եւ կը գործէ մարդկային բանականութեան, կշռադատուած դատողութեան ու մանաւանդ բարոյական վերահսկողութեան ներքեւ։
Մարդկային ներկայութեան անփոխարինելի արժէքը
Անցեալին մարդկային կապը աւելի անմիջական էր։ Մարդիկ հանդիպումներ կ՛ունենային, կը նստէին նոյն սեղանին շուրջ, կը զրուցէին առերես, կը կիսէին իրենց ուրախութիւնները եւ մտահոգութիւնները։ Այս հանդիպումները միայն տեղեկութիւն փոխանցելու միջոց չէին. այլ վստահութիւն ստեղծելու, մտերմութիւնը խորացնելու եւ մարդկային կապերը ամրապնդելու կը միտէին։
Այսօր բազմազան են թուային հաղորդակցութեան ձեւերը՝ գրաւոր ելեկտրոնային նամակներ, ձայնային հաղորդագրութիւններ, տեսազանգեր, առցանց հանդիպումներ եւայլն։ Անոնք անհրաժեշտ են եւ յաճախ օգտակար։ Բայց անոնք միշտ չեն կրնար ամբողջովին փոխանցել դիմացինին կենդանի ներկայութիւնը, մարմնի լեզուն, որ կը ծնի նոյն տարածքին մէջ միասին գտնուելէ։
Անցեալին ընտանիքը կը համախմբուէր համեստ պաստառի մը շուրջ։ Այսօր, սակայն, նոյն տան մէջ ապրող մարդիկ յաճախ առանձին-առանձին կը կեդրոնանան իրենց բջիջային հեռաձայններու պաստառներուն վրայ։ Թէեւ այդ պաստառը անհամեմատելիօրէն աւելի փոքր է, սակայն անոր ներգործութիւնը եւ անկէ կախեալ դառնալու միտումը զգալիօրէն աճած են։ Այսպէս, մարդը աննախադէպ չափով միացած է աշխարհին, բայց շատ անգամ հեռացած է իր մօտիկներուն կենդանի ներկայութենէն, ջերմութենէն եւ հոգեղէն հաղորդակցութենէն։ Այս հակասութիւնը ժամանակակից մարդկային կեանքի ամենէն նուրբ եւ մտահոգիչ իրողութիւններէն մէկն է։
Երեք դիրքորոշում՝ վախ, հմայք եւ կշռադատութիւն
ԱԲ եւ մարդակերպ մեքենաներու հանդէպ հասարակութիւնը միատեսակ դիրքորոշում չունի, չէ ունեցած նաեւ այլազան արհեստագիտութիւններու հանդէպ։ Ոմանք զանոնք կը դիմաւորեն մեծ լաւատեսութեամբ՝ հաւատալով, որ գիտութիւնն ու արհեստագիտութիւնը պիտի դիւրացնեն կեանքը, բարելաւեն կրթութիւնը, բժշկութիւնը, աշխատանքը եւ հաղորդակցութիւնը։ Ուրիշներ կը մօտենան վախով ու կասկածով՝ մտահոգուելով, որ մեքենան կրնայ խաթարել մարդու էութիւնը, կը սահմանափակէ անոր ստեղծագործական միտքը եւ մարդը կախեալ կը դարձնէ իր իսկ ստեղծած համակարգերէն։
Կայ նաեւ երրորդ, աւելի անհրաժեշտ դիրքորոշում մը՝ կշռադատութիւնը։ Այս մօտեցումը ո՛չ կուրօրէն կը մերժէ նորը, ո՛չ ալ անոր առջեւ անվերապահ կը խոնարհի։ Ան կը փորձէ հարցնել. ինչպէ՞ս կարելի է արհեստագիտութիւնը օգտագործել մարդու բարիքին համար՝ առանց կորսնցնելու մարդկային բարոյագիտութեան զգացումը, քննադատական միտքը եւ մարդկային հիմնական արժէքները։ Մեր ժամանակներուն ամենէն անհրաժեշտ մտածումը թերեւս այս է՝ ո՛չ վախ, ո՛չ հմայք, այլ կշռադատուած գերզգօնութիւն։
Մեր սերունդը՝ անցումային շրջանի կամուրջ
Մեր սերունդը առանձնայատուկ տեղ մը ունի արհեստագիտութիւններու այս պատմական անցումին մէջ։ Մենք այն բախտաւորներէն ենք, որոնք ապրած են երկու արհեստագիտութիւններու միջեւ։ Տեսած ենք հաղորդակցութեան այն ժամանակը, որ կապուած էր ձայնասփիւռին, հեռատեսիլին, թղթեայ նամակին ու գիրքերուն, անձնական հանդիպումին, դէմ առ դէմ հոգեջերմ զրոյցին։ Բայց նոյնպէս կ՛ապրինք թուային յեղաշրջումը, համացանցի եւ ԱԲ խորաթափանց տարածումը, բջիջային հեռաձայններու եւ մարդառոպոթներու ընդհանրացումը, ԹԱՀ անարգել ու արագ վերելքը։ Այդ հնարաւորութիւնները վայելելու ընթացքին մարդ կրնայ հարց տալ՝ ինչո՞ւ այդքան կանուխ ծնած ենք։
Այս պատճառով մեր սերունդը կրնայ կամուրջ դառնալ անցեալի փորձառութեան եւ ապագայի թուային իրականութեան միջեւ։ Մենք կրնանք հասկնալ աւագ սերունդներուն մտահոգութիւնը, զսպուածութիւնը, որովհետեւ գիտենք այն աշխարհը, ուր յարաբերութիւնները, մարդկային կապը աւելի անմիջական ու ջերմութեամբ կը յատկանշուէր։ Միեւնոյն ժամանակ կրնանք հասկնալ նոր սերունդներուն բնական յարմարուածութիւնը, որովհետեւ մենք ալ կը գործածենք նոր արհեստագիտութիւններու ընձեռած բազմօգուտ վայելքները։
Նոր սերունդները ծնած եւ մեծցած են թուային միջավայրի մէջ։ Անոնց համար մարդառոպոթը, ԱԲ-ը կամ ԹԱՀ-ը, առցանց կապերու աշխարհը բացառիկ երեւոյթներ չեն, այլ ամէնօրեայ շատ պարզ ու բնական իրականութիւններ։ Հետեւաբար կրթութեան դերը այլեւս միայն տեղեկութիւն փոխանցելը չէ։ Մեքենաները կրնան օգնել գտնելու, թարգմանելու, վերլուծելու, կազմակերպելու եւայլն։ Բայց մարդ ուսուցիչին, ծնողքին եւ մտածող անհատին դերը չի նուազիր. ընդհակառակը, աւելի կը խորանայ։ Մարդուն կը մնայ մերօրեայ արհեստագիտութիւններու շրջապատին մէջ հարցում ձեւակերպելու, արժեւորելու, քննադատելու, ստեղծագործելու եւ բարոյական ընտրութիւն կատարելու հիմնական գերպատասխանատուութիւնը։
Մարդը՝ մարդամեքենային դիմաց
Մարդանման ռոպոթի մը հետ ունեցած կարճ զրոյցս դարձաւ մերօրեայ խորհրդանշական պատկեր, մտածումի ելակէտ մը։ Զայն պարզ դիպուած չեմ համարեր, այլ ժամանակակից լուրջ հարցադրումի մը անաղմուկ մարտահրաւէրը։
Մեքենան կրնայ խօսիլ, պատասխանել, լեզուներ փոխել, շարժիլ, կանգ առնել, լուսանկարուիլ եւ մարդուն հետ հաղորդակցութեան տպաւորութիւն ստեղծել։ Բայց ան պիտի կարենա՞յ ջերմօրէն զգալ այնպէս, ինչպէս մարդը։ Պիտի կարենա՞յ կարեկցիլ, սիրել, ներել, սպասել, հաւատալ։ Պիտի կարողանա՞յ այն ներաշխարհը ունենալ, որ մարդուն փորձառութիւնը կը դարձնէ ոչ միայն մտածում, յոյզ, ապրում եւ ստեղծագործութիւն։
Այս հարցումները մեզ կը յուշեն էական ճշմարտութիւն մը. որքան ալ արհեստագիտութիւնը զարգանայ, մարդուն արժէքը կը կայանայ ոչ միայն մտածելու եւ կշռադատելու կարողութեան մէջ, այլ նաեւ զգալու, յարաբերելու եւ բարոյապէս ընտրելու ունակութեան մէջ։ Մարդը միայն տեղեկութիւն մշակող էակ չէ։ Ան յիշողութիւն ունեցող, իմաստ որոնող եւ խորհրդածող էակ է, որ կը զգայ, պատասխանատուութիւն կը կրէ եւ իր գոյութիւնը կ’ապրի ուրիշներու հետ փոխյարաբերութեան ու համայնքային կեանքի մէջ։
ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹԻՒՆ
Մեր ժամանակներու բուն մարտահրաւէրը արհեստագիտութենէն խուսափիլը չէ, այլ զայն մարդկային արժէքներուն ծառայեցնելու իմաստութիւնն ու բարոյական պարտաւորութիւնը։
ԹԱՀ-ը, ԱԲ-ը եւ մարդակերպ ռոպոթները արդէն ներկայ են մեր կեանքին մէջ եւ անխուսափելիօրէն պիտի շարունակեն զարգանալ, մեզ շրջապատել եւ համարկուիլ մեր առօրեային մէջ։ Մարդը կը վարժուի նորին, կը յարմարի անոր եւ կը շարունակէ ապրիլ փոփոխուող պայմաններուն մէջ։ Այս իրողութիւնը ո՛չ կոյր խանդավառութիւն կը պահանջէ, ո՛չ ալ անպտուղ վախ, այլ՝ բարոյական զգօնութիւն, գիտական յառաջընթացին հանդէպ գիտակից ու հետեւողական մօտեցում եւ մարդկային պատասխանատուութեան խոր ըմբռնում։
Անհրաժեշտ է թարմացնել ու վերաձեւաւորել մեր ծրագիրները եւ վերարժեւորել մեր հմտութիւնները՝ նոր արհեստագիտական յառաջընթացին համահունչ կերպով։ Մարդը միշտ պէտք է մնայ կեդրոնը, իսկ մեքենան՝ միջոցը։
ԹԱՀ-ի գրագիտութիւնը պէտք չէ դիտուի միայն իբրեւ լրացուցիչ արհեստագիտական հմտութիւն, այլ՝ իբրեւ շարունակական ուսումնառութեան, գիտակից մասնակցութեան եւ պատասխանատու գործածութեան գործընթացի փոխազդեցիկ տարածքներ, որոնք կը վերաձեւաւորեն մարդուն եւ մեքենային միջեւ յարաբերութիւնը, աշխատանքի ձեւերը, մտածելու եղանակները եւ որոշումներ կայացնելու կարողութիւնները։
Վերոնշեալ մարդառոպոթին հետ խորհրդանշական կարճ զրոյցը առիթ դարձաւ վերարժեւորելու մարդուն, մեքենային եւ մեր ժամանակներուն մէջ անոնց փոփոխուող յարաբերութիւնը։ Հիմնական հարցումը կը մնայ հետեւեալը. ինչպէ՞ս ապրիլ նոր ժամանակներու մէջ՝ առանց կորսնցնելու այն, որ մեզ մարդ կը դարձնէ։ Ապագան միայն այն չէ, ինչ մեքենաները պիտի կարենան իրագործել, այլ նախ եւ առաջ այն է, ինչ մարդը պիտի վճռէ պահել, պաշտպանել, չզիջիլ եւ մանաւանդ չկորսնցնել՝ իր ՄԱՐԴԿԱՅԻՆ ԷՈՒԹԻՒՆԸ։

Собеседник: X-kom человекоробот и мы
Один из рабочих дней университета, когда помимо лекций на польском языке, я также проводил занятия на английском для студентов, прибывших из многонациональных сред в рамках образовательной программы ERASMUS, когда поздно вечером возвращался домой, я увидел человекоподобного робота с логотипом X-kom. В Вроцлаве я часто видел такие роботы, но в этот раз у меня была возможность коротко поговорить с ним:
На главной улице человекоподобный робот X-kom был демонстрационным роботом, который, вероятно, также мог использоваться для исследовательских и полевых исследований. Присутствие такого человекообразного робота внушало особое значение для меня, вероятно, и для всех прохожих, которые на мгновение останавливались и наблюдали за ним. Его скорость движения, направление, остановка, осторожность и внимание к окружающей среде управлялись дистанционно с помощью пультов управления, находясь под контролем его создателей. Несмотря на то, что физическое присутствие этой машины с искусственным интеллектом было новшеством, она представлялась как естественная часть городской повседневной суеты. Постепенно становясь привычным, этот феномен открыл во мне дверь для долгих размышлений, стал отправной точкой вопросов о том, что значит жить в мире, окруженном человекоподобными роботами, и какое отношение должен иметь человек к ним, когда машина, подобная человеку, начинает становиться его партнером. Я не остался равнодушным, подошел к человекоподобному роботу и сказал на армянском.
«Привет», и спросил.
«Как дела?» — ответил он тоже на армянском: «Хорошо».
Затем, как будто настала его очередь задавать вопросы, он спросил: «Вы не знаете польский?»... пытаясь выяснить, говорю ли я на местном языке...
Позже я предложил сделать совместное фото, на что человекоподобная машина ответила: «Я рад, что ты захотел сделать со мной фото».
Этот короткий разговор с забавным человеком-машиной стал для меня символической связью. Несколько слов, движений, несколько ответов, и вот человек оказывается перед новой и неожиданной реальностью. Машина больше не является просто безмолвным инструментом. Она начинает принимать облик собеседника, спутника, даже создающего иллюзию присутствия существа. Постепенно она приближается к способности интерпретировать деятельность человеческого мозга, пытаясь объяснить не только языковое мышление человека, но и его сложные процессы размышления, задавания вопросов и принятия решений.
«Постепенно, день за днем, человекоподобные роботы окружают нас и становятся частью нашей жизни». Они больше не являются просто технологическими новшествами, но начинают становиться факторами, формирующими нашу повседневность. С их действиями, основанными на системах цифровых технологий (ЦТ) и (ИИ), они проникают в множество сфер нашей жизни — в работу, здравоохранение, образование, повседневное общение и другие области.
Я выразил вышеупомянутую мысль в одном из своих предыдущих постов [1]. Мой давний друг Ваграм из Австралии задал мне интересный вопрос о том, как я интерпретирую концепцию «окружения». Сегодня ту же мысль можно объяснить более широко. Проблема касается не только взаимодействий человек-робот, хотя мой разговор с X-kom был одной из скромных проявлений этого вопроса.
Настоящий вопрос гораздо шире. Инструменты, направляющие нашу повседневную работу, голосовые помощники, а также разнообразные системы поддержки принятия решений — разве это не являются сочетаниями человек-робот и (ЦТ), которые постепенно окружают нас и формируют нашу общую среду жизни?
Мост между памятью и настоящим
Мы принадлежим к тому поколению, которое стало свидетелем беспрецедентного, многослойного и быстрого взлета технологий. Наша память имеет историческую последовательность. В нашей памяти все еще живы те дни, когда члены многочисленных семей собирались вокруг радиоприемника в Алеппо, чтобы слушать новости, истории и различные передачи. Радио было не просто устройством. Оно было значимым присутствием в доме — звуковым окном, открывающимся в мир.
Позже телевидение стало новым магнитом для той же аудитории. В моей памяти свежи те времена, когда телевидение начало распространяться в Алеппо, и все члены семьи, иногда и соседи, собирались перед средним по размеру светлым черно-белым экраном. Люди вместе смотрели, слушали, удивлялись, комментировали, иногда даже спорили. Полученная информация становилась темой для обсуждения, а лицом к лицу разговоры воплощали тепло человеческой связи.
Укрепление общественного самосознания
Тот же феномен наблюдался и в традиционных общинах диаспоры — армянских центрах, клубах и объединениях, где собрания, созданные вокруг радио и телевидения, служили не только для передачи информации, но и для укрепления общественного общения и коллективного опыта.
Радио и телевидение, несмотря на то, что были простыми устройствами, были важными звеньями общественного и культурного объединения, способствуя сохранению армянского языка, передаче национальных обычаев и продолжению устной культуры. Непосредственные разговоры, разворачивавшиеся вокруг них, укрепляли национальное и, особенно, общественное самосознание.
В коллективном общении были те тонкие компоненты физического присутствия — блеск глаз собеседника, обмен зрачками и взглядами, интонации голоса, улыбка и даже значительная тишина. Это те элементы, которые современные цифровые технологии с трудом воспроизводят.
Сегодня, однако, многие предпочитают устанавливать связь через онлайн-платформы или с помощью средств ЦТ, вместо того чтобы посещать коллективные армянские центры. Хотя современные средства общения расширили и ускорили возможности связи, обогащая их аудиовизуальными новыми средствами, они одновременно значительно индивидуализировали опыт общения.
Простые устройства прошлого собирали членов семьи и общины под одной крышей, в то время как сложные устройства настоящего, наоборот, часто отделяют человека перед его личным экраном, перемещая общение в более уединенную среду и ослабляя общественное самосознание и теплые, глубокие человеческие связи.
Цифровая повседневность и новая сложность?
Со временем телефон, компьютер, интернет, электронная почта, цифровая фотография и ЦТ (ИИ) стали неотъемлемой частью нашей повседневной жизни. То, что раньше требовало дней или недель, теперь выполняется за несколько минут. Расстояние сократилось, информация ускорилась, а мир, кажется, поместился в наших руках. Однако человек не всегда может успевать за этим стремительным развитием технологий.
Сегодня мобильный телефон больше не просто средство общения. Он стал радио, телевидением, многофункциональным фотоаппаратом, библиотекой, почтовым ящиком, картами, переводчиком, рабочим столом, хранилищем памяти и многоязычным мобильным миром. В этом маленьком устройстве сосредоточены бесчисленные возможности. Оно облегчило нашу работу, расширило границы общения и дало нам такие возможности, которые в прошлом было трудно даже представить или иметь.
Но эта легкость имеет свою сложность. То же устройство, которое сокращает расстояние, иногда углубляет психологическую дистанцию. Оно заполняет наше время, но не всегда придает ему смысл. Оно множит связи, но не всегда углубляет тепло отношений. Оно ускоряет ответы, но иногда замедляет размышления и рассуждения.
Здесь проблема перестает быть лишь технологической и превращается в человеческую, моральную и цивилизационную проблему. ИИ больше не является представлением научной фантастики, а уже проник в образование, работу, общение, язык и различные сферы человеческих отношений. Следовательно, его следует воспринимать не как соперника или замену человеку, а как средство и партнера, который получает свое значение и ценность только в том случае, если служит человеческому благу, укрепляет человеческие способности и действует под контролем человеческого разума, взвешенного рассуждения и, прежде всего, морального контроля.
Необходимая ценность человеческого присутствия
В прошлом человеческая связь была более непосредственной. Люди встречались, садились за один стол, общались лицом к лицу, делились своими радостями и заботами. Эти встречи были не только способом передачи информации, но и стремлением создать доверие, углубить близость и укрепить человеческие связи.
Сегодня существует множество форм цифрового общения — письменные электронные письма, голосовые сообщения, видеозвонки, онлайн-встречи и так далее. Они необходимы и часто полезны. Но они не всегда могут полностью передать живое присутствие собеседника, язык тела, который возникает при совместном нахождении в одном пространстве.
В прошлом семья собиралась вокруг скромного радиоприемника. Сегодня, однако, люди, живущие в одном доме, часто сосредотачиваются каждый на своем мобильном телефоне. Хотя этот экран несравненно меньше, его влияние и стремление стать зависимым от него значительно возросли. Таким образом, человек стал беспрецедентно связан с миром, но часто удалился от живого присутствия, тепла и духовного общения со своими близкими. Эта противоречивость является одной из самых тонких и тревожных реальностей современной человеческой жизни.
Три позиции: страх, очарование и взвешенность
Общество не имеет единой позиции по отношению к ИИ и человекоподобным машинам, как и к другим технологиям. Некоторые воспринимают их с большим оптимизмом, веря, что наука и технологии облегчат жизнь, улучшат образование, медицину, работу и общение. Другие подходят с опасением и сомнением, беспокоясь, что машина может подорвать человеческую сущность, ограничить его творческое мышление и сделать человека зависимым от созданных им систем.
Существует также третья, более необходимая позиция — взвешенность. Этот подход не слепо отвергает новое, но и не преклоняется перед ним безоговорочно. Он пытается задать вопрос: как можно использовать технологии на благо человека, не теряя чувства человеческой морали, критического мышления и основных человеческих ценностей? Возможно, самая необходимая мысль нашего времени — это не страх, не очарование, а взвешенная бдительность.
Наше поколение — мост переходного периода
Наше поколение занимает особое место в этой исторической трансформации технологий. Мы одни из тех счастливчиков, которые жили между двумя технологиями. Мы видели время общения, связанное с радио, телевидением, бумажными письмами и книгами, личными встречами, лицом к лицу душевными разговорами. Но мы также живем в эпоху цифровой революции, глубокой проникающей сети и ИИ, распространения мобильных телефонов и человекоподобных роботов, стремительного роста ЦТ. В процессе наслаждения этими возможностями человек может задаться вопросом: почему мы родились так рано?
Поэтому наше поколение может стать мостом между опытом прошлого и цифровой реальностью будущего. Мы можем понять беспокойство и сдержанность старших поколений, потому что знаем тот мир, где отношения, человеческая связь были более непосредственными и теплыми. В то же время мы можем понять естественную адаптацию новых поколений, потому что мы тоже пользуемся многообразием удовольствий, предоставляемых новыми технологиями.
Новые поколения родились и выросли в цифровой среде. Для них человекоподобный робот, ИИ или ЦТ, мир онлайн-связей — это не исключительные явления, а повседневные, очень простые и естественные реальности. Следовательно, роль образования больше не заключается только в передаче информации. Машины могут помочь в поиске, переводе, анализе, организации и так далее. Но роль человека, учителя, родителя и мыслящего индивида не уменьшается; наоборот, она углубляется. Человеку остается основная ответственность за формулирование вопросов, оценку, критику, творчество и моральный выбор в окружении современных технологий.
Человек перед машиной
Мой короткий разговор с человекоподобным роботом стал символическим образом нашего времени, отправной точкой для размышлений. Я не считаю это простым совпадением, а тихим вызовом серьезного современного вопроса.
Машина может говорить, отвечать, менять языки, двигаться, останавливаться, фотографироваться и создавать впечатление общения с человеком. Но сможет ли она чувствовать тепло так, как это делает человек? Сможет ли она сопереживать, любить, прощать, ждать, верить? Сможет ли она иметь тот внутренний мир, который делает человеческий опыт не только мышлением, эмоцией, жизнью и творчеством?
Эти вопросы напоминают нам об основной истине: сколько бы ни развивалась технология, ценность человека заключается не только в способности мыслить и взвешивать, но и в способности чувствовать, взаимодействовать и морально выбирать. Человек — это не просто существо, обрабатывающее информацию. Он — существо с памятью, ищущее смысл и размышляющее, которое чувствует, несет ответственность и живет в отношениях с другими и в общественной жизни.
• Настоящий вызов нашего времени не в том, чтобы избегать технологий, а в том, чтобы служить человеческим ценностям с мудростью и моральной ответственностью.
• ЦТ, ИИ и человекоподобные роботы уже присутствуют в нашей жизни и неизбежно будут продолжать развиваться, окружать нас и интегрироваться в нашу повседневность. Человек привыкает к новому, адаптируется к нему и продолжает жить в изменяющихся условиях. Эта реальность требует не слепого энтузиазма, не бесполезного страха, а моральной бдительности, осознанного и последовательного подхода к научному прогрессу и глубокого понимания человеческой ответственности.
• Необходимо обновить и переосмыслить наши программы и переоценить наши навыки в соответствии с новым технологическим прогрессом. Человек всегда должен оставаться в центре, а машина — средством.
• Грамотность в ЦТ не должна рассматриваться только как дополнительный технологический навык, а как взаимосвязанные области процесса непрерывного обучения, осознанного участия и ответственного использования, которые переопределяют отношения между человеком и машиной, формы работы, способы мышления и способности принимать решения.
Короткий символический разговор с вышеупомянутым человекоподобным роботом стал поводом для переосмысления человека, машины и их меняющихся отношений в наши дни. Основной вопрос остается следующим: как жить в новые времена, не теряя того, что делает нас людьми? Будущее — это не только то, что машины смогут реализовать, но прежде всего то, что человек решит сохранить, защитить, не уступить и, особенно, не потерять — свою ЧЕЛОВЕЧЕСКУЮ СУЩНОСТЬ.
[1]  А. С. - «Призыв к образованию: насколько мы интегрированы в цифровые технологии», https://nt.am/am/news/354548/