Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի աշակերտներին
11-07-2026 18:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հուլիսի 8-11-ը ամառային դպրոցի շրջանակում հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի (George School) աշակերտներին։
Ծրագիրն իրականացվել է «Genocide Education Project»-ի հետ համագործակցությամբ և նպատակ ուներ մասնակիցներին ծանոթացնել Հայոց ցեղասպանության պատմության տարբեր ասպեկտներին։ Հարկ է նշել, որ սա առաջին դեպքն է, երբ Հայոց ցեղասպանության թեմայով կրթական ծրագրի շրջանակում ՀՑԹԻ են այցելում ԱՄՆ-ից ժամանած դպրոցականներ։
Նշվում է, որ ամառային դպրոցի նախաձեռնողը՝ Ջորջ ավագ դպրոցի ուսուցչուհի Մերեդիթ Բալդին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և «Genocide Education Project»-ի կողմից համատեղ իրականացվող՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով ամերիկացի ուսուցիչների վերապատրաստման ամենամյա կրթական ծրագրի 2024 թվականին մասնակիցներից է։Այս տարի նա Հայաստան էր ժամանել արդեն իր աշակերտների հետ։
Ամառային դպրոցի շրջանակում մասնակիցներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան։Չորս օրերի ընթացքում աշակերտները ՀՑԹԻ գիտաշխատողների ուղեկցությամբ մասնակցել են շրջայցերի և թեմատիկ դասընթացների։
Քննարկվել են Հայոց ցեղասպանության տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ զանգվածային բռնությունների ընթացքում մեդիայի և քարոզչության դերը, վերապրածների վկայությունների նշանակությունը, ինչպես նաև առանձին անդրադարձ է կատարվել Ավրորա Մարդիգանյանի կյանքին և «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմին։Ծրագրի շրջանակում աշակերտների գործնական պարապմունքները վարել են Ջորջ դպրոցի ուսուցիչներ Մերեդիթ Բալդին և Փրեսքոթ Սերայդարյանը։
ՀՑԹԻ-ում անցկացվող կրթական ծրագրից բացի, աշակերտներն այցելել են նաև Մատենադարան, Հայաստանի մի շարք պատմամշակութային վայրեր՝ առավել մոտիկից ծանոթանալով երկրի մշակույթին և հարուստ պատմական ժառանգությանը։Նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր են կատարում միջազգային կրթական համագործակցության զարգացման, ցեղասպանության հանցագործության ճանաչողության բարձրացման, հիշողության պահպանման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի շրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում։

Музей-институт геноцида армян принял учеников старшей школы Джордж из штата Пенсильвания, США.
Музей-институт Геноцида Армян с 8 по 11 июля принял учеников старшей школы Джордж (George School) из штата Пенсильвания, США в рамках летней школы.
Программа была реализована в сотрудничестве с «Genocide Education Project» и имела целью познакомить участников с различными аспектами истории Геноцида армян. Следует отметить, что это первый случай, когда школьники из США посещают Музей-институт Геноцида в рамках образовательной программы на тему Геноцида армян.
Отмечается, что инициатором летней школы является учительница старшей школы Джордж Мередит Балдин, которая является участницей ежегодной образовательной программы по переподготовке американских учителей на тему Геноцида армян, проводимой совместно с Музеем-институтом Геноцида и «Genocide Education Project» в 2024 году. В этом году она уже приехала в Армению со своими учениками.
В рамках летней школы участники посетили Мемориал и музей Геноцида армян. В течение четырех дней ученики под руководством научных сотрудников Музея-института Геноцида принимали участие в экскурсиях и тематических занятиях.
Обсуждались различные аспекты Геноцида армян, включая роль медиа и пропаганды во время массовых насилий, значение свидетельств выживших, а также отдельное внимание было уделено жизни Авроры Мардиканян и фильму «Аукцион душ». Практические занятия для учеников проводили учителя школы Джордж Мередит Балдин и Прескотт Серайдарян.
Помимо образовательной программы, проводимой в Музее-институте Геноцида, ученики также посетили Матенадаран и ряд историко-культурных мест Армении, более близко познакомившись с культурой страны и её богатым историческим наследием. Такие инициативы играют важную роль в развитии международного образовательного сотрудничества, повышении осведомленности о преступлении геноцида, сохранении памяти, а также в повышении осведомленности о защите прав человека среди молодежи.