Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի աշակերտներին
11-07-2026 18:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հուլիսի 8-11-ը ամառային դպրոցի շրջանակում հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի (George School) աշակերտներին։
Ծրագիրն իրականացվել է «Genocide Education Project»-ի հետ համագործակցությամբ և նպատակ ուներ մասնակիցներին ծանոթացնել Հայոց ցեղասպանության պատմության տարբեր ասպեկտներին։ Հարկ է նշել, որ սա առաջին դեպքն է, երբ Հայոց ցեղասպանության թեմայով կրթական ծրագրի շրջանակում ՀՑԹԻ են այցելում ԱՄՆ-ից ժամանած դպրոցականներ։
Նշվում է, որ ամառային դպրոցի նախաձեռնողը՝ Ջորջ ավագ դպրոցի ուսուցչուհի Մերեդիթ Բալդին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և «Genocide Education Project»-ի կողմից համատեղ իրականացվող՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով ամերիկացի ուսուցիչների վերապատրաստման ամենամյա կրթական ծրագրի 2024 թվականին մասնակիցներից է։Այս տարի նա Հայաստան էր ժամանել արդեն իր աշակերտների հետ։
Ամառային դպրոցի շրջանակում մասնակիցներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան։Չորս օրերի ընթացքում աշակերտները ՀՑԹԻ գիտաշխատողների ուղեկցությամբ մասնակցել են շրջայցերի և թեմատիկ դասընթացների։
Քննարկվել են Հայոց ցեղասպանության տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ զանգվածային բռնությունների ընթացքում մեդիայի և քարոզչության դերը, վերապրածների վկայությունների նշանակությունը, ինչպես նաև առանձին անդրադարձ է կատարվել Ավրորա Մարդիգանյանի կյանքին և «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմին։Ծրագրի շրջանակում աշակերտների գործնական պարապմունքները վարել են Ջորջ դպրոցի ուսուցիչներ Մերեդիթ Բալդին և Փրեսքոթ Սերայդարյանը։
ՀՑԹԻ-ում անցկացվող կրթական ծրագրից բացի, աշակերտներն այցելել են նաև Մատենադարան, Հայաստանի մի շարք պատմամշակութային վայրեր՝ առավել մոտիկից ծանոթանալով երկրի մշակույթին և հարուստ պատմական ժառանգությանը։Նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր են կատարում միջազգային կրթական համագործակցության զարգացման, ցեղասպանության հանցագործության ճանաչողության բարձրացման, հիշողության պահպանման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի շրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում։

The Armenian Genocide Museum-Institute hosted students from George High School in Pennsylvania, USA.
11-07-2026 18:00 Armenia Press release
The Armenian Genocide Museum-Institute hosted students from George School in Pennsylvania, USA, from July 8-11 as part of its summer school program.
The program was implemented in collaboration with the "Genocide Education Project" and aimed to introduce participants to various aspects of the history of the Armenian Genocide. It should be noted that this is the first time that students from the USA have visited the AGMI as part of an educational program on the topic of the Armenian Genocide.
It is mentioned that the initiator of the summer school, George School teacher Meredith Baldin, is among the participants of the annual educational program for American teachers on the topic of the Armenian Genocide, conducted jointly by the AGMI and the "Genocide Education Project" in 2024. This year she arrived in Armenia with her students.
As part of the summer school, participants visited the Armenian Genocide Memorial and Museum. During the four days, students participated in tours and thematic classes accompanied by AGMI researchers.
Various aspects of the Armenian Genocide were discussed, including the role of media and propaganda during mass violence, the significance of survivor testimonies, and a separate focus was given to the life of Aurora Mardiganian and the film "Auction of Souls." The practical sessions for students were conducted by George School teachers Meredith Baldin and Prescott Seraydarian.
In addition to the educational program held at the AGMI, students also visited the Matenadaran and several historical and cultural sites in Armenia, getting a closer look at the country's culture and rich historical heritage. Such initiatives play an important role in the development of international educational cooperation, raising awareness of the crime of genocide, preserving memory, and increasing awareness of human rights protection among the younger generation.