GAIFF Pro-ն ներկայացրել է 2026 թվականի ծրագիրն ու պաշտոնական ընտրանին
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի համարտադրության և ֆինանսավորման հարթակը՝ GAIFF Pro Industry-ն, ներկայացրել է 2026 թվականի ծրագիրն ու պաշտոնական ընտրանին՝ մեկտեղելով Արևմտյան Ասիայի և այլ երկրների նոր սերնդի կինոռեժիսորների համարձակ և հեռանկարային նախագծերը։
Այս տարվա GAIFF Pro համարտադրության շուկան, որն իրականացվում է DOCA Georgia-ի հետ համագործակցությամբ, ներառում է 17 ընտրված նախագիծ. դրանցից 12-ը զարգացման փուլում են, իսկ 5-ը՝ post-production (Work-in-Progress) փուլում։ Ծրագրին մասնակցում են կինոգործիչներ և պրոդյուսերներ ավելի քան 14 երկրներից։ Ընտրված նախագծերը ներկայացնում են Հայաստանը, Իրանը, Վրաստանը, Եգիպտոսը, Իրաքը, Եմենը, Թուրքիան, Կատարը և Սաուդյան Արաբիան՝ համարտադրողների մասնակցությամբ Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից և ԱՄՆ-ից։
GAIFF Pro-ն ներկայացնում է նաև Short Cuts Nest նախաձեռնության արդեն չորրորդ թողարկումը՝ հայկական և սփյուռքահայ կարճամետրաժ ֆիլմերի նախագծերի համար նախատեսված շուկան։ Նախաձեռնության նպատակն է խթանել հայկական կարճամետրաժ կինոյի զարգացումը, բարձրացնել դրա դերը միջազգային կինոարդյունաբերության մեջ և աջակցել նոր կինեմատոգրաֆիական ձայների ձևավորմանը։ Ընտրված թիմերը կմասնակցեն մասնագիտական մենթորական ծրագրի և կներկայացնեն իրենց նախագծերը Kinoket Productions-ի կողմից սահմանված հատուկ Equipment Prize մրցանակի համար։
2026 թվականին GAIFF Pro-ն ստացել է մեծ թվով հայտեր Արևմտյան Ասիայի տարբեր երկրներից։ Ընտրությունը կատարվել է միջազգային փորձառու մասնագետներից կազմված անկախ հանձնաժողովի կողմից։
Այս տարվա միջազգային ժյուրիում ընդգրկված են ոլորտի ճանաչված մասնագետներ՝ Nordisk Film & TV Fond-ի վավերագրական նախագծերի խորհրդատու Օվե Ռիշոյ Յենսենը, DOK Leipzig-ի DOK Industry ծրագրի ղեկավար Նադյա Թենշտեդտը, վենետիկյան կինոփառատոնի բազմակի մրցանակակիր մոնղոլ ռեժիսոր Լխագվադուլամ Պուրև-Օչիրը, Cinephage ընկերության գլխավոր տնօրեն և պրոդյուսեր Վիկտոր Էդեն, մրցանակակիր վավերագրող և Documentary Association Georgia-ի նախագահ Սալոմե Ջաշին, իրանահայ կինոռեժիսոր Անահիտ Աբադը, ֆրանսիացի պրոդյուսեր Օլիվիե Բերլեմոնը և հայ ռեժիսոր, պրոդյուսեր Իննա Սահակյանը։
Արդեն երկրորդ անգամ տարածաշրջանում GAIFF Pro-ն կհյուրընկալի բացառիկ Casting Workshop-ը, որը կվարեն Եվրոպայի ամենապահանջված քասթինգ տնօրեններից երեքը՝ Մաուրիլիո Մանգանոն, Հերմինա Ֆատյոլը և Հարիկա Ույգուրը։ Երեք օր շարունակ նրանք կաշխատեն Հայաստանից, Վրաստանից, Իրանից և սփյուռքից ընտրված 16 պրոֆեսիոնալ դերասանների հետ՝ ներկայացնելով միջազգային լսումների առանձնահատկությունները և գործնական հմտություններ, որոնք կօգնեն դերասաններին միջազգային կինոարդյունաբերությունում։
Քասթինգին նվիրված ծրագրին կմիանա նաև Denkungsart GmbH-ի գլխավոր տնօրեն Դավիդ Ցիցլսպերգերը, որը կներկայացնի կինոարդյունաբերության թվային ենթակառուցվածքների զարգացման և նորարարական լուծումների թեմաները։ Նա Filmmakers System և Filmmakers Europe հարթակների ստեղծողն է, որոնք Եվրոպայի ամենախոշոր քասթինգային հարթակներից են։
GAIFF Pro-ն նաև հայտարարում է AI Track ծրագրի ընտրված մասնակիցներին, որն իրականացվում է Lumiverse-ի հետ համագործակցությամբ և Magnific AI-ի գործընկերությամբ՝ ընդգծելով արհեստական բանականության աճող դերը ժամանակակից կինոարտադրությունում։
GAIFF Pro Industry-ի ղեկավար Նարե Լեոնե Տեր-Գաբրիելյանը, ներկայացնելով 2026 թվականի ծրագիրը, նշում է.
«GAIFF Pro 2026-ը հրավիրում է իր հյուրերին և հավատարմագրված մասնակիցներին կինոյի բազմազան աշխարհ, որտեղ ավանդական կինոարտադրական մոտեցումները միահյուսվում են նորարարական, ընդլայնված և իմերսիվ տեխնոլոգիաներին՝ կարևորելով պատասխանատու, էթիկական և հեռանկարային պատմությունները։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան մասնակցելու գործնական աշխատարանների, վարպետաց դասերի և case study-ների, որոնք կներառեն ֆիլմի ստեղծման ամբողջ ճանապարհը՝ սցենարի զարգացումից և նախագծերի ներկայացումից մինչև միջազգային համարտադրություն, լուսանկարչություն, դերասանական արվեստ, տարածում, մարքեթինգ և արհեստական բանականության գործիքների կիրառմամբ երաժշտության ու վիզուալ բովանդակության ստեղծում»։
Այս տարի GAIFF Pro-ն Հայաստանի կինոօպերատորների գիլդիայի հետ համագործակցությամբ ներկայացնում է նաև կինոօպերատորական արվեստին նվիրված հատուկ ծրագիր, որը հասանելի կլինի բոլոր հավատարմագրված կինոմասնագետներին։ Այն ներառում է ինտենսիվ աշխատարաններ և վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն ժամանակակից կինոյի ամենահայտնի կինոօպերատորներից մի քանիսը։
Ծրագրին կմասնակցեն վեց անգամ «Օսկար»-ի հավակնած ֆրանսիացի կինոօպերատոր Բրունո Դելբոնելը, կրկնակի «Օսկար»-ի հավակնած իռլանդացի կինոօպերատոր Շեյմուս ՄաքԳարվին, իրանական կինոյի ամենահայտնի կինոօպերատորներից Մահմուդ Քալարին, ինչպես նաև հանրային կապերի մասնագետ և FRAN խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր Ֆրանչեսկա Զերենգին, որը կներկայացնի հեղինակային կինոյի միջազգային առաջխաղացման և մասնագիտական տեսանելիության ռազմավարությունները։
GAIFF Pro 2026-ը կանցկացվի «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում՝ շարունակելով ձևավորել տարածաշրջանի ամենակարևոր մասնագիտական կինոհարթակներից մեկը, որտեղ հանդիպում են կինոարտադրության, համարտադրության, կրթության, նոր տեխնոլոգիաների և միջազգային համագործակցության լավագույն փորձառությունները։

GAIFF Pro представил программу на 2026 год и официальную выборку
«Золотая абрикоса» Международного кинофестиваля в Ереване, платформа совместного производства и финансирования GAIFF Pro Industry, представила программу на 2026 год и официальный отбор, объединив смелые и перспективные проекты нового поколения кинорежиссеров из Западной Азии и других стран.
В этом году рынок совместного производства GAIFF Pro, который осуществляется в сотрудничестве с DOCA Georgia, включает 17 отобранных проектов: из них 12 находятся на стадии разработки, а 5 — на стадии пост-продакшн (Work-in-Progress). В программе участвуют кинематографисты и продюсеры из более чем 14 стран. Отобранные проекты представляют Армению, Иран, Грузию, Египет, Ирак, Йемен, Турцию, Катар и Саудовскую Аравию с участием со-продюсеров из Франции, Бельгии, Канады, Великобритании и США.
GAIFF Pro также представляет уже четвертый выпуск инициативы Short Cuts Nest — рынка для проектов армянских и армянских диаспорных короткометражных фильмов. Цель инициативы — содействовать развитию армянского короткометражного кино, повысить его роль в международной киноиндустрии и поддержать формирование новых кинематографических голосов. Отобранные команды примут участие в профессиональной менторской программе и представят свои проекты на специальную награду Equipment Prize, установленную Kinoket Productions.
В 2026 году GAIFF Pro получил большое количество заявок из различных стран Западной Азии. Отбор проводился независимым комитетом, состоящим из международных опытных специалистов.
В этом году в международном жюри участвуют признанные специалисты отрасли: консультант по документальным проектам Nordisk Film & TV Fond Ове Ришой Йенсен, руководитель программы DOK Industry на DOK Leipzig Надя Тенштедт, многократный лауреат Венецианского кинофестиваля монгольский режиссер Лхагвадуллам Пурев-Очир, генеральный директор и продюсер компании Cinephage Виктор Эден, лауреат премий документалист и президент Documentary Association Georgia Саломе Джашин, иранская армянская кинорежиссер Анаит Абад, французский продюсер Оливье Берлемон и армянский режиссер, продюсер Инна Сахакян.
Во второй раз в регионе GAIFF Pro проведет эксклюзивный Casting Workshop, который будут вести трое из самых востребованных кастинг-директоров Европы — Маурилио Мангано, Хермина Фатйол и Харика Уйгур. В течение трех дней они будут работать с 16 профессиональными актерами, отобранными из Армении, Грузии, Ирана и диаспоры, представляя особенности международных прослушиваний и практические навыки, которые помогут актерам в международной киноиндустрии.
К программе, посвященной кастингу, также присоединится генеральный директор Denkungsart GmbH Давид Цитслсбергер, который представит темы развития цифровой инфраструктуры киноиндустрии и инновационных решений. Он является создателем платформ Filmmakers System и Filmmakers Europe, которые являются одними из крупнейших кастинг-платформ в Европе.
GAIFF Pro также объявляет о выбранных участниках программы AI Track, которая реализуется в сотрудничестве с Lumiverse и партнерством Magnific AI, подчеркивая растущую роль искусственного интеллекта в современном кино производстве.
Руководитель GAIFF Pro Industry Нара Леоне Тер-Габриелян, представляя программу на 2026 год, отмечает:
«GAIFF Pro 2026 приглашает своих гостей и аккредитованных участников в разнообразный мир кино, где традиционные подходы к кино производству переплетаются с инновационными, расширенными и иммерсивными технологиями, подчеркивая важность ответственных, этичных и перспективных историй. В течение недели участники смогут участвовать в практических мастерских, мастер-классах и кейс-стадиях, которые охватят весь путь создания фильма — от разработки сценария и представления проектов до международного совместного производства, съемки, актерского мастерства, распространения, маркетинга и создания музыки и визуального контента с использованием инструментов искусственного интеллекта».
В этом году GAIFF Pro в сотрудничестве с Гильдией кинооператоров Армении также представляет специальную программу, посвященную искусству кинооператорства, которая будет доступна всем аккредитованным кино специалистам. Она включает интенсивные мастерские и мастер-классы, которые проведут некоторые из самых известных кинооператоров современного кино.
В программе примут участие шестиразовый номинант на «Оскар» французский кинооператор Бруно Дельбонель, двукратный номинант на «Оскар» ирландский кинооператор Шеймус МакГарви, один из самых известных кинооператоров иранского кино Махмуд Калари, а также специалист по связям с общественностью и основатель консалтинговой компании FRAN Франческа Зеринг, которая представит стратегии международного продвижения авторского кино и профессиональной видимости.
GAIFF Pro 2026 пройдет в рамках «Золотой абрикосы» Международного кинофестиваля в Ереване, продолжая формировать одну из самых важных профессиональных кино платформ региона, где встречаются лучшие практики кино производства, совместного производства, образования, новых технологий и международного сотрудничества.