Բալթյան երկրները հերքում են Ուկրաինային իրենց օդային տարածքը տրամադրելու մասին լուրերը
radar.am  Մոսկվայում Լիտվայի, Լատվիայի և Էստոնիայի դեսպանությունների ներկայացուցիչները հերքել են Ուկրաինային Ռուսաստանի վրա հարձակումների համար իրենց օդային տարածքը տրամադրելու մասին տեղեկությունը։ Այս մասին ՌԴ ԱԳՆ-ին փոխանցված համատեղ հայտարարության մեջ նշել են Բալթյան երկրների գործերի ժամանակավոր հավատարմատարները, հայտնում է Լիտվայի ԱԳՆ-ն։
Բալթյան երեք հանրապետությունները հայտարարել են, որ իրենց երկրների պաշտոնական դիրքորոշումը հետևողականորեն արտահայտվել է տարբեր մակարդակներում։ Նրանք նաև Մոսկվային մեղադրել են «ապատեղեկատվություն տարածելու և լարվածությունը մեծացնելու» մեջ։
Նմանատիպ հայտարարությամբ Լիտվայի, Լատվիայի և Էստոնիայի ԱԳ նախարարները հանդես էին եկել դեռ ապրիլի 10-ին։ Այն ժամանակ ևս նրանք պնդում էին, որ Վիլնյուսը, Ռիգան և Տալլինը պաշտոնապես ծանուցել են այդ մասին իրենց երկրներում ՌԴ դեսպանությունների ներկայացուցիչներին։

The Baltic states deny reports about providing Ukraine with their airspace.
radar.am  Representatives of the embassies of Lithuania, Latvia, and Estonia in Moscow have denied information about providing their airspace to Ukraine for attacks on Russia. This was stated in a joint declaration conveyed to the Russian Ministry of Foreign Affairs by the chargé d'affaires of the Baltic states, according to the Lithuanian Ministry of Foreign Affairs.
The three Baltic republics have declared that the official position of their countries has been consistently expressed at various levels. They also accused Moscow of "spreading disinformation and escalating tensions."
The foreign ministers of Lithuania, Latvia, and Estonia had made a similar statement back on April 10. At that time, they also insisted that Vilnius, Riga, and Tallinn had officially notified representatives of the Russian embassies in their countries about this.