Բալթյան երկրները հերքում են Ուկրաինային իրենց օդային տարածքը տրամադրելու մասին լուրերը
radar.am  Մոսկվայում Լիտվայի, Լատվիայի և Էստոնիայի դեսպանությունների ներկայացուցիչները հերքել են Ուկրաինային Ռուսաստանի վրա հարձակումների համար իրենց օդային տարածքը տրամադրելու մասին տեղեկությունը։ Այս մասին ՌԴ ԱԳՆ-ին փոխանցված համատեղ հայտարարության մեջ նշել են Բալթյան երկրների գործերի ժամանակավոր հավատարմատարները, հայտնում է Լիտվայի ԱԳՆ-ն։
Բալթյան երեք հանրապետությունները հայտարարել են, որ իրենց երկրների պաշտոնական դիրքորոշումը հետևողականորեն արտահայտվել է տարբեր մակարդակներում։ Նրանք նաև Մոսկվային մեղադրել են «ապատեղեկատվություն տարածելու և լարվածությունը մեծացնելու» մեջ։
Նմանատիպ հայտարարությամբ Լիտվայի, Լատվիայի և Էստոնիայի ԱԳ նախարարները հանդես էին եկել դեռ ապրիլի 10-ին։ Այն ժամանակ ևս նրանք պնդում էին, որ Վիլնյուսը, Ռիգան և Տալլինը պաշտոնապես ծանուցել են այդ մասին իրենց երկրներում ՌԴ դեսպանությունների ներկայացուցիչներին։

Балтийские страны опровергли сообщения о предоставлении Украине своего воздушного пространства
radar.am  Представители посольств Литвы, Латвии и Эстонии в Москве опровергли информацию о предоставлении своего воздушного пространства для атак России на Украину. Об этом говорится в совместном заявлении временных поверенных в делах Балтийских стран, переданном в МИД России, сообщает МИД Литвы.
Три Балтийские республики заявили, что официальная позиция их стран последовательно выражалась на различных уровнях. Они также обвинили Москву в «распространении дезинформации и увеличении напряженности».
С аналогичным заявлением министры иностранных дел Литвы, Латвии и Эстонии выступили еще 10 апреля. Тогда они также настаивали на том, что Вильнюс, Рига и Таллин официально уведомили об этом представителей российских посольств в своих странах.