Շենգենյան վիզայի տրամադրման հիմնական կանոններ․ խորհրդատվական տեսանյութ, ՄԱՍ 2
ԱԳՆ-ն ներկայացնում է շենգենյան վիզայի տրամադրման հիմնական կանոնները և ընթացակարգերը պարզաբանող խորհրդատվական տեսանյութի 2-րդ մասը, որի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը, բարելավել ՀՀ քաղաքացիների կողմից դեսպանություններ ներկայացվող դիմումները և դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին՝ այդպիսով նվազեցնելով վիզայի դիմումների մերժման հավանականությունը։
ԵՄ անդամ պետությունների կողմից սահմանված կանոններին և պահանջներին համապատասխան դիմումների ներկայացումը շատ կարևոր է ոչ միայն քաղաքացիների ճամփորդական ծրագրերի իրագործման համար, այլև վիզայի դիմումների մերժման տարեկան ցածր ցուցանիշ ապահովելու համար, որը կարևոր նախադրյալ է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունն առաջ մղելու համատեքստում։
Հետևաբար, ճիշտ կազմված, ժամանակին ներկայացված և լավ հիմնավորված դիմումը բարձրացնում է Շենգենյան վիզա ստանալու հավանականությունը և դրական է ազդում վիզաների ազատականացման ընդհանուր գործընթացի վրա։
Շենգենյան վիզա ստանալու համար սահմանված հիմնական կանոնների վերաբերյալ մանրամասն ուղեցույցը (PDF ձևաչափով) հասանելի է այստեղ։

Основные правила выдачи шенгенской визы: консультационное видео, ЧАСТЬ 2
Министерство иностранных дел представляет вторую часть консультационного видеоролика, объясняющего основные правила и процедуры получения шенгенской визы, целью которого является повышение общественной осведомленности, улучшение заявок, подаваемых гражданами РА в посольства, и их соответствия установленным требованиям, тем самым снижая вероятность отказа в визовых заявках.
Представление заявок в соответствии с правилами и требованиями, установленными государствами-членами ЕС, очень важно не только для реализации туристических планов граждан, но и для обеспечения низкого годового показателя отказов в визовых заявках, что является важным предварительным условием для продвижения диалога о либерализации визового режима между Республикой Армения и Европейским Союзом.
Следовательно, правильно составленная, своевременно поданная и хорошо обоснованная заявка повышает вероятность получения шенгенской визы и положительно влияет на общий процесс либерализации виз.
Подробное руководство по основным правилам получения шенгенской визы (в формате PDF) доступно здесь.