Շենգենյան վիզայի տրամադրման հիմնական կանոններ․ խորհրդատվական տեսանյութ, ՄԱՍ 2
ԱԳՆ-ն ներկայացնում է շենգենյան վիզայի տրամադրման հիմնական կանոնները և ընթացակարգերը պարզաբանող խորհրդատվական տեսանյութի 2-րդ մասը, որի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը, բարելավել ՀՀ քաղաքացիների կողմից դեսպանություններ ներկայացվող դիմումները և դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին՝ այդպիսով նվազեցնելով վիզայի դիմումների մերժման հավանականությունը։
ԵՄ անդամ պետությունների կողմից սահմանված կանոններին և պահանջներին համապատասխան դիմումների ներկայացումը շատ կարևոր է ոչ միայն քաղաքացիների ճամփորդական ծրագրերի իրագործման համար, այլև վիզայի դիմումների մերժման տարեկան ցածր ցուցանիշ ապահովելու համար, որը կարևոր նախադրյալ է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունն առաջ մղելու համատեքստում։
Հետևաբար, ճիշտ կազմված, ժամանակին ներկայացված և լավ հիմնավորված դիմումը բարձրացնում է Շենգենյան վիզա ստանալու հավանականությունը և դրական է ազդում վիզաների ազատականացման ընդհանուր գործընթացի վրա։
Շենգենյան վիզա ստանալու համար սահմանված հիմնական կանոնների վերաբերյալ մանրամասն ուղեցույցը (PDF ձևաչափով) հասանելի է այստեղ։

11-07-2026 16:10 Armenia Politics
The Ministry of Foreign Affairs presents the second part of the advisory video explaining the main rules and procedures for obtaining a Schengen visa, aimed at raising public awareness, improving the applications submitted by Armenian citizens to embassies, and their compliance with established requirements, thereby reducing the likelihood of visa application rejections.
Submitting applications in accordance with the rules and requirements set by EU member states is very important not only for the realization of citizens' travel plans but also for ensuring a low annual rejection rate for visa applications, which is a crucial prerequisite for advancing the dialogue on visa liberalization between the Republic of Armenia and the European Union.
Therefore, a well-prepared, timely submitted, and well-justified application increases the likelihood of obtaining a Schengen visa and positively impacts the overall process of visa liberalization.