Դամասկոսում Մակրոնի այցի օրը ահաբեկչության կազմակերպիչները «գտնվում են Ռուսաստանում», Մոսկվան նրանց կարտահանձնի՞
11-07-2026 14:34 Քաղաքականություն
1in.am  Հուլիսի 7-ին, երբ Ֆրանսիայի նախագահի շարասյունը մոտենում էր Սիրիայի նախագահական պալատին, Դամասկոսում երկու պայթյուն է որոտացել։ Ըստ տեղեկությունների, Էմանուել Մակրոնի երթուղուն «զուգահեռ փողոցում միմյանից տասը մետր հեռավորությամբ տեղադրվել է երկու ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, որ գործի են դրվել, երբ անվտանգության աշխատակիցները պատրաստվում էին դրանք վնասերծել»։
Արաբական միացյալ էմիրություններում լույս տեսնող անգլիալեզու The National պարբերականի տեղեկություններով՝ «Սիրիայի իրավապահ մարմինները հակված են վարկածին, որ ահաբեկչությունը կազմակերպել են Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ասադի մերձավոր շրջապատի մարդիկ, որ ներկայումս բնակվում են Ռուսաստանում»։ Այդ մասին գրել է ռուսաստանյան «Կոմերսանտը»։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Ֆրանսիայի և Սիրիայի նախագահները համաձայնության են եկել, որ Բաշար Ասադի շրջապատի ազդեցիկ անձանցից մեկի՝ Ֆրանսիայում կալանքի տակ գտնվող գույքի արժեքի մի մասը, շուրջ հիսուն միլիոն եվրո, կհատկացվի Սիրիայի կառավարությանը՝ «մարդասիրական ծրագրեր իրականացնելու համար»։
Արաբական լրատվամիջոցի ունեցած տեղեկություններով՝ Դամասկոսում ահաբեկչություն կազմակերպելու մեջ կասկածվում է Բաշար Ասադի զարմիկ Ռամի Մահլուֆան։ Անցյալ տարի նա հանդես է եկել «ալավիների դիմադրության ճակատ կազմակերպելու նախաձեռնությամբ»։ Ստույգ հայտնի չէ, որ Մահլուֆան բնակվում է Ռուսաստանում։
Ֆրանսիայի նախագահի Դամասկոս այցի օրը կազմակերպված ահաբեկչությունը կարող է ունենալ ավելի լայն համատեքստ։ Սիրիայի գործող իշխանությունները վայելում են Արևմուտքի աջակցությունը։ Բացառված չէ, որ անցումային շրջանի նախագահ Ահմադ ալ-Շարաայի մերձավոր շրջապատում կան ուժեր, որ Սիրիայի աշխարհիկ ընտրությունը չեն ընդունում և փորձել են ցույց տալ, որ «Դամասկոսում անվտանգ» չէ։ Հնարավոր է, ահաբեկչության փորձը ձեռնտու է եղել նաև նրանց, որ արաբական երկրում Ֆրանսիայի ազդեցության հակառակորդ են։
Եթե հետաքննությունը պարզի, որ ահաբեկչության փորձը կազմակերպել են Ռուսաստանում ապաստանած Բաշար Ասադի շրջապատի մարդիկ, ապա, ամենայն հավանականությամբ, Սիրիայի իշխանությունները կպահանջեն, որ նրանք արտահանձնվեն։

В день визита Макрона в Дамаск организаторы теракта «находятся в России», передаст ли их Москва?
1in.am  7 июля, когда к президентскому дворцу Сирии приближался кортеж президента Франции, в Дамаске прогремели два взрыва. По информации, «в параллельной улице к маршруту Эммануэля Макрона были установлены два самодельных взрывных устройства на расстоянии десяти метров друг от друга, которые сработали, когда сотрудники безопасности готовились их обезвредить».
Согласно информации англоязычной газеты The National, издаваемой в Объединенных Арабских Эмиратах, «сирийские правоохранительные органы склоняются к версии, что теракт организовали люди из ближайшего окружения бывшего президента Сирии Башара Асада, которые в настоящее время проживают в России». Об этом написала российская газета «Коммерсант».
Ранее стало известно, что президенты Франции и Сирии пришли к соглашению о том, что часть стоимости имущества одного из влиятельных лиц из окружения Башара Асада, находящегося под арестом во Франции, около пятидесяти миллионов евро, будет выделена сирийскому правительству для «реализации гуманитарных программ».
По имеющимся данным арабского СМИ, в организации теракта в Дамаске подозревается двоюродный брат Башара Асада Рами Махлуф. В прошлом году он выступил с инициативой «организовать фронт сопротивления алавитов». Точно неизвестно, что Махлуф проживает в России.
Теракт, организованный в день визита президента Франции в Дамаск, может иметь более широкий контекст. Действующие власти Сирии пользуются поддержкой Запада. Не исключено, что в близком окружении переходного президента Ахмада аль-Шараа есть силы, которые не принимают светский выбор Сирии и пытались показать, что «в Дамаске небезопасно». Возможно, попытка теракта была выгодна и тем, кто противостоит влиянию Франции в арабской стране.
Если расследование установит, что попытку теракта организовали люди из окружения Башара Асада, укрывающиеся в России, то, скорее всего, сирийские власти потребуют их экстрадиции.