Իրանը հերքել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ խնդրելու տեղեկությունը և մեղադրել Վաշինգտոնին հուշագիրը խախտելու մեջ
11-07-2026 14:22 Իրան Քաղաքականություն
Իրանը հերքել է Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ խնդրելու մասին տեղեկությունը, սակայն հաստատել է, որ Կատարի միջնորդը Մաշհադ է այցելել՝ հրադադարի հուշագրի կատարման ընթացքը քննարկելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիին։
Իրանական պետական հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում Բաղային նշել է, որ Կատարի միջնորդի այցը տեղի է ունեցել միջնորդ կողմի նախաձեռնությամբ, այլ ոչ թե Թեհրանի խնդրանքով։«Մենք Ամերիկայի հետ բանակցություններ չենք խնդրել, սակայն մեր սովորական պատասխանատու մոտեցման հիման վրա չենք մերժել տարածաշրջանային միջնորդի՝ Իրան այցելելու խնդրանքը»,- ասել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը։
Բաղային հայտարարել է, որ Իրանը Կատարի կողմին ներկայացրել է իր դիրքորոշումները։ Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները պարբերաբար խախտել է հրադադարի մասին փոխըմբռնման հուշագիրը՝ նոր ռազմական հարվածների, պատժամիջոցների և Իրանի նավթի վաճառքի լիցենզիայի չեղարկման միջոցով։Իրանի ԱԳՆ խոսնակի պնդմամբ՝ հուշագիրը ստորագրելուց ընդամենը 22 օր անց ԱՄՆ-ը բազմիցս խախտել է դրա դրույթները։
Նա նշել է, որ Իրանը առաջնորդվելու է «պարտավորություն՝ պարտավորության դիմաց» սկզբունքով։«Մենք որևէ պարտավորություն չենք իրականացնի առանց փոխադարձ քայլի։ Եթե մյուս կողմը խախտի իր պարտավորությունները, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր»,- ասել է Բաղային։Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ նիստին՝ Իրանի ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ այն գումարվել է ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի պահանջով՝ 2231 բանաձևի հիման վրա։ Բաղային ընդգծել է, որ այդ բանաձևի գործողության ժամկետն ավարտվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանն ու Ռուսաստանը դեմ են եղել նիստի անցկացմանը, իսկ քննարկումը որևէ արդյունք չի տվել։Բաղային նաև մերժել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության մուտքի պահանջները ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից վնասված միջուկային օբյեկտներ՝ նշելով, որ միջազգային կառույցները ժամանակին չեն դատապարտել այդ հարվածները։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հաստատել է նաև, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին շաբաթ օրը կմեկնի Օման՝ շարունակելու Հորմուզի նեղուցում անվտանգ ծովային տարանցման շուրջ խորհրդակցությունները։ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 10-ին հայտարարել էր, թե Իրանը ԱՄՆ-ին խնդրել է վերսկսել բանակցությունները, ինչին ինքը համաձայնություն է տվել, սակայն նաև շեշտել է, որԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարն ավարտված է։

Иран опроверг информацию о просьбе провести переговоры с США и обвинил Вашингтон в нарушении соглашения.
11-07-2026 14:22 Иран Политика
Иран опроверг информацию о просьбе провести переговоры с Вашингтоном, однако подтвердил, что посредник из Катара посетил Мешхед с целью обсудить ход выполнения меморандума о прекращении огня.
Как сообщает «Арменпресс»-, об этом сообщает агентство Mehr, ссылаясь на пресс-секретаря Министерства иностранных дел Ирана Исмаила Багаии.
В комментарии иранскому государственному телевидению Багаи отметил, что визит посредника из Катара состоялся по инициативе посреднической стороны, а не по просьбе Тегерана. «Мы не просили о переговорах с Америкой, но на основе нашего обычного ответственного подхода не отказались от просьбы регионального посредника посетить Иран», - сказал пресс-секретарь МИД Ирана.
Багаи заявил, что Иран представил катарской стороне свои позиции. По его словам, Соединенные Штаты регулярно нарушали меморандум о прекращении огня, нанося новые военные удары, вводя санкции и аннулируя лицензии на продажу иранской нефти. По утверждению пресс-секретаря МИД Ирана, всего через 22 дня после подписания меморандума США многократно нарушили его положения.
Он отметил, что Иран будет руководствоваться принципом «обязанность за обязанность». «Мы не будем выполнять никаких обязательств без взаимного шага. Если другая сторона нарушит свои обязательства, Исламская Республика Иран предпримет необходимые меры», - сказал Багаи. Комментируя заседание Совета Безопасности ООН по иранской ядерной программе, пресс-секретарь МИД Ирана отметил, что оно было созвано по требованию США, Великобритании и Франции на основе резолюции 2231. Багаи подчеркнул, что срок действия этой резолюции истек 18 октября 2025 года.
По его словам, Китай и Россия выступили против проведения заседания, а обсуждение не дало никаких результатов. Багаи также отверг требования о доступе Международного агентства по атомной энергии к ядерным объектам, пострадавшим от ударов США и Израиля, отметив, что международные организации не осудили эти удары вовремя.
Пресс-секретарь МИД Ирана также подтвердил, что министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в субботу отправится в Оман для продолжения консультаций по безопасному морскому транзиту через Ормузский пролив. Президент США Дональд Трамп 10 июля заявил, что Иран попросил США возобновить переговоры, на что он согласился, но также подчеркнул, что прекращение огня между США и Ираном завершено.