Իրանը հերքել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ խնդրելու տեղեկությունը և մեղադրել Վաշինգտոնին հուշագիրը խախտելու մեջ
11-07-2026 14:22 Իրան Քաղաքականություն
Իրանը հերքել է Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ խնդրելու մասին տեղեկությունը, սակայն հաստատել է, որ Կատարի միջնորդը Մաշհադ է այցելել՝ հրադադարի հուշագրի կատարման ընթացքը քննարկելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիին։
Իրանական պետական հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում Բաղային նշել է, որ Կատարի միջնորդի այցը տեղի է ունեցել միջնորդ կողմի նախաձեռնությամբ, այլ ոչ թե Թեհրանի խնդրանքով։«Մենք Ամերիկայի հետ բանակցություններ չենք խնդրել, սակայն մեր սովորական պատասխանատու մոտեցման հիման վրա չենք մերժել տարածաշրջանային միջնորդի՝ Իրան այցելելու խնդրանքը»,- ասել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը։
Բաղային հայտարարել է, որ Իրանը Կատարի կողմին ներկայացրել է իր դիրքորոշումները։ Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները պարբերաբար խախտել է հրադադարի մասին փոխըմբռնման հուշագիրը՝ նոր ռազմական հարվածների, պատժամիջոցների և Իրանի նավթի վաճառքի լիցենզիայի չեղարկման միջոցով։Իրանի ԱԳՆ խոսնակի պնդմամբ՝ հուշագիրը ստորագրելուց ընդամենը 22 օր անց ԱՄՆ-ը բազմիցս խախտել է դրա դրույթները։
Նա նշել է, որ Իրանը առաջնորդվելու է «պարտավորություն՝ պարտավորության դիմաց» սկզբունքով։«Մենք որևէ պարտավորություն չենք իրականացնի առանց փոխադարձ քայլի։ Եթե մյուս կողմը խախտի իր պարտավորությունները, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր»,- ասել է Բաղային։Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ նիստին՝ Իրանի ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ այն գումարվել է ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի պահանջով՝ 2231 բանաձևի հիման վրա։ Բաղային ընդգծել է, որ այդ բանաձևի գործողության ժամկետն ավարտվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանն ու Ռուսաստանը դեմ են եղել նիստի անցկացմանը, իսկ քննարկումը որևէ արդյունք չի տվել։Բաղային նաև մերժել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության մուտքի պահանջները ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից վնասված միջուկային օբյեկտներ՝ նշելով, որ միջազգային կառույցները ժամանակին չեն դատապարտել այդ հարվածները։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հաստատել է նաև, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին շաբաթ օրը կմեկնի Օման՝ շարունակելու Հորմուզի նեղուցում անվտանգ ծովային տարանցման շուրջ խորհրդակցությունները։ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 10-ին հայտարարել էր, թե Իրանը ԱՄՆ-ին խնդրել է վերսկսել բանակցությունները, ինչին ինքը համաձայնություն է տվել, սակայն նաև շեշտել է, որԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարն ավարտված է։

Iran has denied the information about requesting negotiations with the U.S. and accused Washington of violating the agreement.
11-07-2026 14:22 Iran Politics
Iran has denied the information about requesting negotiations with Washington, but confirmed that the Qatari mediator has visited Mashhad to discuss the implementation of the ceasefire memorandum.
According to «Armenpress»-, this was reported by the Mehr agency, citing the spokesperson of Iran's Foreign Ministry, Esmail Baghaei.
In a comment to Iranian state television, Baghaei noted that the visit of the Qatari mediator took place at the initiative of the mediator side, not at Tehran's request. «We have not requested negotiations with America, but based on our usual responsible approach, we have not rejected the request of the regional mediator to visit Iran,» said the Iranian Foreign Ministry spokesperson.
Baghaei stated that Iran has presented its positions to the Qatari side. According to him, the United States has repeatedly violated the ceasefire understanding memorandum through new military strikes, sanctions, and the revocation of Iran's oil sales license. The Iranian Foreign Ministry spokesperson claimed that just 22 days after signing the memorandum, the U.S. has repeatedly violated its provisions.
He noted that Iran will be guided by the principle of «commitment for commitment.» «We will not fulfill any obligation without a reciprocal step. If the other side violates its obligations, the Islamic Republic of Iran will take necessary measures,» said Baghaei. Referring to the UN Security Council meeting on Iran's nuclear program, the Iranian Foreign Ministry spokesperson mentioned that it was convened at the request of the U.S., the UK, and France based on Resolution 2231. Baghaei emphasized that the validity period of that resolution expired on October 18, 2025.
According to him, China and Russia opposed the holding of the meeting, and the discussion yielded no results. Baghaei also rejected the demands for access to nuclear facilities damaged by U.S. and Israeli strikes, noting that international organizations did not condemn those strikes in a timely manner.
The Iranian Foreign Ministry spokesperson also confirmed that Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi will travel to Oman on Saturday to continue consultations on safe maritime transit in the Strait of Hormuz. U.S. President Donald Trump stated on July 10 that Iran had requested the U.S. to resume negotiations, to which he agreed, but also emphasized that the ceasefire between the U.S. and Iran is over.