Նախատեսվում է միավորել Վանաձոր և Փամբակ համայնքները, ձևավորել մեկ համայնք՝ 22 բնակավայրով
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյան Արարատի և Լոռու մարզերում մասնակցել է հանրային քննարկման`«Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի շուրջ։
Լոռու մարզում հանրային քննարկման թեման Վանաձոր համայնքի ձևավորման նոր նախագիծն էր, որով նախատեսվում է միավորել անաձոր և Փամբակ համայնքները՝ ձևավորելով մեկ համայնք՝ 22 բնակավայրերի ընդգրկմամբ։
Արարատի մարզում նախատեսվում է ձևավորել Արարատ համայնք, որում ներառվելու են ներկայիս #Արարատ և #Վեդի համայնքները՝ վերջիններիս կազմում ընդգրկված թվով 32 բնակավայրերով։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը հանրային քննարկման ընթաքում ներկայացրել է օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական դրույթները։
Փոխնախարարը նշել է, որ համայնքների միավորման նպատակն է ձևավորել առավել արդյունավետ և կենսունակ համայնքներ։
Ինչպես նաև համայնքների միավորումը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ օգտագործել առկա ռեսուրսները, մեծացնել համայնքների կարողությունները և բարձրացնել բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակը։
Հանրային քննարկմանը ներկա էին համայնքների ղեկավարներ, վարչական բնակավայրերի ղեկավարներ, հասարակական կազմակերպությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։
Հանրային քննարկումների ընթացքում մասնակիցները բարձրաձայնել են իրենց հուզող հարցերը, ներկայացրել առաջարկություններ և դիտարկումներ:

Предполагается объединить Ванадзор и Памбак, образовав одну общину с 22 населёнными пунктами.
Заместитель министра территориального управления РА Арнак Аветисян принял участие в общественном обсуждении по проектам законов о внесении изменений в закон «О территориальном делении Республики Армения» и о дополнениях к закону «О местном самоуправлении» в Армавирской и Лорийской областях.
Темой общественного обсуждения в Лорийской области стал новый проект формирования сообщества Ванадзор, который предполагает объединение сообществ Андзор и Памбак в одно сообщество с включением 22 населенных пунктов.
В Армавирской области планируется сформировать сообщество Арарат, в которое войдут нынешние сообщества #Арарат и #Веди с 32 населенными пунктами, входящими в их состав.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Арнак Аветисян представил основные положения законодательных изменений в ходе общественного обсуждения.
Заместитель министра отметил, что целью объединения сообществ является создание более эффективных и жизнеспособных сообществ.
Объединение сообществ также позволит более эффективно использовать имеющиеся ресурсы, увеличить возможности сообществ и повысить качество услуг, предоставляемых населению.
На общественном обсуждении присутствовали руководители сообществ, руководители административных населенных пунктов, представители общественных организаций, средств массовой информации и гражданского общества.
В ходе общественных обсуждений участники подняли волнующие их вопросы, представили предложения и замечания.