Նախատեսվում է միավորել Վանաձոր և Փամբակ համայնքները, ձևավորել մեկ համայնք՝ 22 բնակավայրով
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյան Արարատի և Լոռու մարզերում մասնակցել է հանրային քննարկման`«Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի շուրջ։
Լոռու մարզում հանրային քննարկման թեման Վանաձոր համայնքի ձևավորման նոր նախագիծն էր, որով նախատեսվում է միավորել անաձոր և Փամբակ համայնքները՝ ձևավորելով մեկ համայնք՝ 22 բնակավայրերի ընդգրկմամբ։
Արարատի մարզում նախատեսվում է ձևավորել Արարատ համայնք, որում ներառվելու են ներկայիս #Արարատ և #Վեդի համայնքները՝ վերջիններիս կազմում ընդգրկված թվով 32 բնակավայրերով։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը հանրային քննարկման ընթաքում ներկայացրել է օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական դրույթները։
Փոխնախարարը նշել է, որ համայնքների միավորման նպատակն է ձևավորել առավել արդյունավետ և կենսունակ համայնքներ։
Ինչպես նաև համայնքների միավորումը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ օգտագործել առկա ռեսուրսները, մեծացնել համայնքների կարողությունները և բարձրացնել բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակը։
Հանրային քննարկմանը ներկա էին համայնքների ղեկավարներ, վարչական բնակավայրերի ղեկավարներ, հասարակական կազմակերպությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։
Հանրային քննարկումների ընթացքում մասնակիցները բարձրաձայնել են իրենց հուզող հարցերը, ներկայացրել առաջարկություններ և դիտարկումներ:

It is planned to merge the Vanadzor and Pambak communities, forming one community with 22 settlements.
11-07-2026 14:11 Armenia Press release
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Arnak Avetisyan, participated in a public discussion on the draft laws regarding amendments to the law on the administrative-territorial division of the Republic of Armenia and additions to the law on local self-government.
The topic of the public discussion in the Lori region was a new project for the formation of the Vanadzor community, which aims to merge the Anzhor and Pambak communities into a single community encompassing 22 settlements.
In the Ararat region, it is planned to form the Ararat community, which will include the current #Ararat and #Vedi communities, comprising a total of 32 settlements.
Deputy Minister Arnak Avetisyan presented the main provisions of the legislative changes during the public discussion.
The Deputy Minister noted that the aim of merging communities is to create more efficient and viable communities.
It will also allow for more effective use of existing resources, increase the capacities of the communities, and improve the quality of services provided to the population.
Community leaders, heads of administrative settlements, representatives of non-governmental organizations, mass media, and civil society were present at the public discussion.
During the public discussions, participants raised their concerns, presented proposals, and made observations.