Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է 56 սարքավորում՝ արտակարգ իրավիճակներում կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով. ՆԳ և ԲՏԱ նախարարությունների համագործակցության արդյունքը
11-07-2026 13:39 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ստացել է Starlink-ի կողմից նվիրաբերված 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու նպատակով։ Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար։
Այս նախաձեռնությունն իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության համագործակցությամբ։
Սարքավորումներն արդեն Հայաստանի Հանրապետությունում են և նախատեսվում է դրանք հատկացնել Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար։ Դրանք կնպաստեն Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են։
Starlink-ը Երկրի ցածր ուղեծրում գործող աշխարհի ամենաառաջատար արբանյակային համաստեղությունն է, որն ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտատերերի համար ամբողջ աշխարհում։ Ծառայությունը կարևոր դեր է կատարում արտակարգ իրավիճակներին արձագանքող ծառայությունների համար կապի անխափանությունն ապահովելու գործում, հատկապես հեռավոր բնակավայրերում և ճգնաժամային պայմաններում։
Այս նվիրատվությունը շարունակությունն է Starlink-ի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև ձևավորված համագործակցության:

Starlink подарил Армении 56 устройств с целью укрепления стабильности связи в чрезвычайных ситуациях. Результат сотрудничества министерств внутренних дел и высоких технологий.
11-07-2026 13:39 Армения Пресс-релизы
Правительство Республики Армения получило 56 устройств, подаренных компанией Starlink, с целью подготовки к возможным чрезвычайным ситуациям в будущем. Эти устройства позволят обеспечить надежную и высокоскоростную связь для эффективного реагирования во время бедствий и других чрезвычайных ситуаций.
Эта инициатива была реализована в сотрудничестве с Министерством высоких технологий Республики Армения и Министерством внутренних дел Республики Армения.
Устройства уже находятся в Республике Армения и планируется их передача Министерству внутренних дел Республики Армения для нужд Спасательной службы. Они будут способствовать укреплению возможностей разнообразия связи в чрезвычайных ситуациях в Армении, в частности, в спасательных операциях, природных бедствиях, кризисных ситуациях, а также в тех случаях, когда традиционная инфраструктура связи ограничена, перегружена или повреждена.
Starlink — это самая передовая спутниковая констелляция в мире, работающая на низкой околоземной орбите, которая обеспечивает надежный и высокоскоростной широкополосный интернет для миллионов пользователей по всему миру. Сервис играет важную роль в обеспечении бесперебойной связи для служб реагирования на чрезвычайные ситуации, особенно в удаленных населенных пунктах и в кризисных условиях.
Этот подарок является продолжением сотрудничества между Starlink и правительством Республики Армения.