Թրամփը սպառնացել է Իրանի ուղղությամբ հազարավոր հրթիռներ արձակել՝ իր դեմ մահափորձի դեպքում. BBC
1lurer. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է հազարավոր հրթիռներ արձակել Իրանի ուղղությամբ և ամբողջությամբ ոչնչացնել այդ երկիրը՝ նախագահի դեմ մահափորձի դեպքում՝ հայտնում է BBC-ն։
Թրամփն ասել է, որ ինքը հրահանգներ է տվել այն դեպքում, եթե Իրանի կառավարությունը կազմակերպի կամ փորձի կազմակերպել մահափորձը։ Սակայն, ըստ Թրամփի, Միացյալ Նահանգները համաձայնել է բանակցել Իրանի հետ, երբ Թեհրանը խնդրել է լրացուցիչ բանակցություններ։
«Հազար հրթիռ պատրաստ է օգտագործման և ուղղված է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, իսկ հազարավորները կուղարկվեն անմիջապես, եթե Իրանի կառավարությունը կատարի ԱՄՆ գործող նախագահի, այս դեպքում՝ ինձ, սպանելու սպառնալիքը», - գրել է Թրամփը՝ Truth Social ցանցումում։ Թրամփը հավելել է, որ «հրամաններ արդեն տրված են, ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստ են և ունակ մեկ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ավերել և ոչնչացնել Իրանի բոլոր շրջանները»։ Նա նշել է, որ «այդ ժամկետը կարող է երկարաձգվել»։
Ուրբաթ The Wall Street Journal-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել է, որ Իսրայելը ԱՄՆ-ի հետ կիսել է հետախուզական տվյալներ, որոնց համաձայն՝ Իրանը քննարկում է ԱՄՆ նախագահի դեմ մահափորձ։
Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ-ն և Իրանը վերսկսել են փոխադարձ հարվածները, իսկ ավելի ուշ Թրամփը հայտարարել է հունիսից ուժի մեջ մտած հրադադարի դադարեցման մասին։

Трамп угрожает запустить тысячи ракет в сторону Ирана в случае покушения на него. BBC
1lurer. Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты готовы запустить тысячи ракет в сторону Ирана и полностью уничтожить эту страну в случае покушения на президента, сообщает BBC.
Трамп сказал, что он отдал указания в случае, если иранское правительство организует или попытается организовать покушение. Однако, по словам Трампа, Соединенные Штаты согласились вести переговоры с Ираном, когда Тегеран запросил дополнительные переговоры.
«Тысяча ракет готова к использованию и направлена на Исламскую Республику Иран, а тысячи будут отправлены немедленно, если иранское правительство осуществит угрозу убийства президента США, в данном случае — меня», - написал Трамп в социальной сети Truth Social. Трамп добавил, что «приказы уже даны, вооруженные силы США готовы и способны полностью разрушить и уничтожить все районы Ирана в течение года». Он отметил, что «этот срок может быть продлен».
В пятницу The Wall Street Journal, ссылаясь на источники, сообщил, что Израиль поделился с США разведывательными данными, согласно которым Иран обсуждает покушение на президента США.
8 июля США и Иран возобновили взаимные удары, а позже Трамп объявил о прекращении перемирия, вступившего в силу в июне.