Թրամփը սպառնացել է Իրանի ուղղությամբ հազարավոր հրթիռներ արձակել՝ իր դեմ մահափորձի դեպքում. BBC
1lurer. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է հազարավոր հրթիռներ արձակել Իրանի ուղղությամբ և ամբողջությամբ ոչնչացնել այդ երկիրը՝ նախագահի դեմ մահափորձի դեպքում՝ հայտնում է BBC-ն։
Թրամփն ասել է, որ ինքը հրահանգներ է տվել այն դեպքում, եթե Իրանի կառավարությունը կազմակերպի կամ փորձի կազմակերպել մահափորձը։ Սակայն, ըստ Թրամփի, Միացյալ Նահանգները համաձայնել է բանակցել Իրանի հետ, երբ Թեհրանը խնդրել է լրացուցիչ բանակցություններ։
«Հազար հրթիռ պատրաստ է օգտագործման և ուղղված է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, իսկ հազարավորները կուղարկվեն անմիջապես, եթե Իրանի կառավարությունը կատարի ԱՄՆ գործող նախագահի, այս դեպքում՝ ինձ, սպանելու սպառնալիքը», - գրել է Թրամփը՝ Truth Social ցանցումում։ Թրամփը հավելել է, որ «հրամաններ արդեն տրված են, ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստ են և ունակ մեկ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ավերել և ոչնչացնել Իրանի բոլոր շրջանները»։ Նա նշել է, որ «այդ ժամկետը կարող է երկարաձգվել»։
Ուրբաթ The Wall Street Journal-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել է, որ Իսրայելը ԱՄՆ-ի հետ կիսել է հետախուզական տվյալներ, որոնց համաձայն՝ Իրանը քննարկում է ԱՄՆ նախագահի դեմ մահափորձ։
Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ-ն և Իրանը վերսկսել են փոխադարձ հարվածները, իսկ ավելի ուշ Թրամփը հայտարարել է հունիսից ուժի մեջ մտած հրադադարի դադարեցման մասին։

Trump has threatened to launch thousands of missiles towards Iran in the event of an assassination attempt against him, BBC reports.
11-07-2026 11:26 Armenia World News
1lurer. U.S. President Donald Trump has announced that the United States is ready to launch thousands of missiles towards Iran and completely destroy that country in the event of an assassination attempt against the president, reports the BBC.
Trump stated that he has given orders in case the Iranian government organizes or attempts to organize an assassination. However, according to Trump, the United States has agreed to negotiate with Iran when Tehran requested additional talks.
«A thousand missiles are ready for use and aimed at the Islamic Republic of Iran, and thousands more will be sent immediately if the Iranian government carries out the threat to kill the sitting president of the United States, in this case, me,» Trump wrote on Truth Social. Trump added that «orders have already been given, the U.S. armed forces are ready and capable of completely destroying and annihilating all regions of Iran within a year.» He noted that «that timeframe could be extended.»
On Friday, The Wall Street Journal, citing sources, reported that Israel has shared intelligence with the U.S. indicating that Iran is discussing an assassination attempt against the U.S. president.
On July 8, the U.S. and Iran resumed mutual strikes, and later Trump announced the cessation of the ceasefire that had been in effect since June.