Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 6–10-ը Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման կոմիտեի (ԽԿԿ/CPT) 120-րդ լիագումար նիստին` որպես Կոմիտեի` Հայաստանը ներկայացնող անդամ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ նիստի ընթացքում Կոմիտեն քննարկել և ընդունել է մի շարք երկրներ իրականացված այցերի վերաբերյալ զեկույցներ։ Կոմիտեն նաև ընդունել է ազատազրկված կանանց և ներգաղթային կալանքի վերաբերյալ նոր չափանիշներ։ Այս չափանիշներով ԽԿԿ-ն լրացուցիչ հստակեցնում է այն պահանջները, որոնք պետք է կիրառվեն ազատությունից զրկված անձանց այս երկու խմբերի նկատմամբ՝ ազգային իշխանություններին տրամադրելով լրացուցիչ ուղեցույցներ նրանց իրավունքների պաշտպանության չափանիշների առնչությամբ։
Անահիտ Մանասյանը Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ, CPT) Հայաստանը ներկայացնող անդամ է ընտրվել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի կողմից 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին:

Защитник прав человека Республики Армения Анаит Манасян с 6 по 10 июля принимала участие в 120-м пленарном заседании Комитета Совета Европы по предотвращению пыток и жестокого, бесчеловечного или уничижительного обращения или наказания (КПП/CPT) в Страсбурге в качестве члена Комитета, представляющего Армению.
Согласно информации от «Арменпрес», от Офиса Защитника прав человека Республики Армения сообщают, что в ходе заседания Комитет обсудил и принял ряд отчетов о визитах в различные страны. Комитет также утвердил новые критерии для женщин, находящихся в заключении, и для иммиграционного задержания. Согласно этим критериям, КПП дополнительно уточняет требования, которые должны применяться к этим двум группам лиц, лишенным свободы, предоставляя национальным властям дополнительные рекомендации по стандартам защиты их прав.
Анаит Манасян была избрана членом Европейского комитета по предотвращению пыток и жестокого, бесчеловечного или уничижительного обращения или наказания (КПП, CPT), представляющим Армению, Комитетом министров Совета Европы 29 ноября 2023 года.