Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 6–10-ը Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման կոմիտեի (ԽԿԿ/CPT) 120-րդ լիագումար նիստին` որպես Կոմիտեի` Հայաստանը ներկայացնող անդամ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ նիստի ընթացքում Կոմիտեն քննարկել և ընդունել է մի շարք երկրներ իրականացված այցերի վերաբերյալ զեկույցներ։ Կոմիտեն նաև ընդունել է ազատազրկված կանանց և ներգաղթային կալանքի վերաբերյալ նոր չափանիշներ։ Այս չափանիշներով ԽԿԿ-ն լրացուցիչ հստակեցնում է այն պահանջները, որոնք պետք է կիրառվեն ազատությունից զրկված անձանց այս երկու խմբերի նկատմամբ՝ ազգային իշխանություններին տրամադրելով լրացուցիչ ուղեցույցներ նրանց իրավունքների պաշտպանության չափանիշների առնչությամբ։
Անահիտ Մանասյանը Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ, CPT) Հայաստանը ներկայացնող անդամ է ընտրվել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի կողմից 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին:

The RA Human Rights Defender participated in the plenary session of the European Committee for the Prevention of Torture in Strasbourg.
11-07-2026 11:18 Armenia World News
The Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Anahit Manasyan, participated in the 120th plenary session of the Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) in Strasbourg from July 6 to 10, as a member representing Armenia in the Committee.
According to Armenpress, the RA Human Rights Defender's office reports that during the session, the Committee discussed and adopted reports on visits conducted to several countries. The Committee also adopted new standards regarding imprisoned women and immigration detention. These standards further clarify the requirements that should be applied to these two groups of persons deprived of liberty, providing national authorities with additional guidelines concerning the protection of their rights.
Anahit Manasyan was elected as a member representing Armenia in the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) by the Committee of Ministers of the Council of Europe on November 29, 2023.