Տեղեկացնում եմ, որ հրաժարվել եմ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատից և շարունակելու եմ իմ գործունեությունը՝ որպես Վայոց ձորի մարզպետ։
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բազմիցս նշել եմ, որ շարունակելու եմ իմ աշխատանքը հանուն Վայոց ձորի և նրա բնակիչների։ Այսօր ևս հավատարիմ եմ այդ խոստմանը՝ շարունակելով ստանձնած պատասխանատվությունը։
Իմ առաջնահերթությունը մնում է մարզի առջև ծառացած խնդիրների լուծումը և նոր ծրագրերի իրականացումը՝ ի նպաստ Վայոց ձորի զարգացման ու ապագայի։
Առջևում բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր և նախաձեռնություններ են, որոնք միասին պետք է կյանքի կոչենք։ Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի, փոխվստահության և հետևողական ջանքերի շնորհիվ կշարունակենք մարզի զարգացման ուղին՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ և ապահովելով Վայոց ձորի հետագա առաջընթացը»։

I inform you that I have resigned from the mandate of a member of the National Assembly of the Republic of Armenia and will continue my activities as the Governor of Vayots Dzor.
During the pre-election campaign, I repeatedly stated that I would continue my work for the sake of Vayots Dzor and its residents. Today, I remain committed to that promise by continuing to fulfill the responsibilities I have taken on.
My priority remains solving the problems facing the region and implementing new programs for the development and future of Vayots Dzor.
There are many important programs and initiatives ahead that we must bring to life together. I am confident that through joint work, mutual trust, and consistent efforts, we will continue on the path of the region's development, creating new opportunities and ensuring the further progress of Vayots Dzor».