Ֆրանսաբնակ օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն քրիստոնեության ընդունման 1725-ամյակի առթիվ Հայաստանում հանդես կգա մի քանի համերգով
10-07-2026 16:28 Հայաստան Մշակույթ
Օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն (Մուրադ Ամիրխանյան), որի համար երաժշտությունն ապրելակերպ է, երկար տարիներ ապրում և ստեղծագործում է Ֆրանսիայում, սակայն բաց չի թողնում հայրենիքում՝ Հայաստանում համերգներով հանդես գալու որևէ առիթ։ Բարրոն պարբերաբար համագործակցում է Հայաստանում բնակվող երգիչների, երաժիշտների հետ, նրանց համախմբում է մեկ գաղափարի շուրջ և համերգների միջոցով կենդանացնում, նոր շնչով է ներկայացնում թե՛ հայ, թե՛ օտարազգի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Այս անգամ Բարրոն հայրենիքում կներկայանա Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1725-ամյակին նվիրված երեք համերգով։
Երևանյան համերգը տեղի կունենա հուլիսի 21-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում, երգչի ծննդավայրում՝ Գյումրիում նախատեսված համերգը տեղի կունենա հուլիսի 22-ին Յոթ վերք եկեղեցում, իսկ Կապանի համերգը կանցկացվի հուլիսի 25-ին քաղաքի արվեստի պետական քոլեջում։
Համերգներին երգեհոնի նվագակցությամբ Բարրոն կկատարի Սեզար Ֆրանկի, Գաբրիել Ֆորեի, Շառլ Գունոյի, Ջակոմո Պուչինիի, Կոմիտասի, Մակար Եկմալյանի, Արա Պարթևյանի և այլ կոմպոզիտորների սիրված գործեր։
Բարրոն նշում է՝ արտիստների համար շատ կարևոր են իտալական, ֆրանսիական դպրոցները, սակայն ինքը չի կարող հայ երգն առանձնացնել արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից։ «Աշխարհի որ ծայրում էլ ելույթ ունենամ, պետք է երգեմ մեր հայկական տաղերը, մեղեդիները, ըստ արժանվույն ներկայացնեմ Եկմալյանի «Հորժամ»-ը, Մխիթար Սեբաստացու «Անճառին խորան»-ը, Կոմիտասի «Հայրապետական մաղթերգ»-ը, որպեսզի առավել քաջալերեմ իմ ժողովրդին»,-ասում է Բարրոն և հավելում, որ հայ հոգևոր երաժշտությունը, ակադեմիական օպերային արիաները մեծ ոգևորությամբ են ընդունվում Եվրոպայում։
Հայաստանյան համերգներին օպերային երգիչը հանդես է գալու երգեհոնահար Գարրի Եփրիկյանի հետ։ Տասը տարի է՝ ճանաչում են միմյանց. վերջապես եկել է համագործակցելու ժամանակը։
«Իմ կյանքում պատահականություններ չեն լինում։ Գալիս եմ մեր երկիր համերգային ծրագրով, մտքում մեկ այլ ծրագիր ևս ունենում եմ, հետո մտածում եմ երրորդի մասին և այդպես շարունակ։ Երբ հունիսին այցելեցի Հայաստան, նկատեցի, որ գրեթե չի խոսվում քրիստոնեության ընդունման 1725-ամյակի մասին։ Ինքս ինձ ասացի, որ իրավունք չունեմ չերգել այդ կապակցությամբ, մտածեցի՝ գուցե այդպես զարկ տամ նաև այլ միջոցառումների կազմակերպմանը»,-ընդգծում է արտիստն ու երաժշտասերներին հրավիրում մասնակիցը դառնալ տարբեր հույզերով, ապրումներով լի համերգներին` շեշտելով, որ ինքը միշտ անկեղծ ու ազնիվ է իր երկրպագուների հետ։
Ադամ Բարրոյի համար երաժշտությունն իր առօրյան է, իր կյանքն է, իր ընտանիքն է, հայրենիքն է, և հենց այդ ներդաշնակության մեջ է ինքն ապրում։
Հայաստանյան համերգներից հետո երգիչը վերադառնալու է Ֆրանսիա, որտեղ ևս համերգներ են սպասվում։ Հատկապես կարևորում է օգոստոսի 29-ին Էքսիդոյ քաղաքի սուրբ Թովմաս եկեղեցում կայանալիք համերգը, որի շրջանակում ներկայացնելու է հայ երգն, ու հանգանակություն է իրականացվելու ի նպաստ եկեղեցու խորանի բացմանը։

Французский оперный певец Адам Баррон выступит с несколькими концертами в Армении по случаю 1725-летия принятия христианства.
10-07-2026 16:28 Армения Культура
Оперный певец Адам Баррон (Мурад Амирханян), для которого музыка — это образ жизни, уже много лет живет и творит во Франции, но не упускает возможности выступить с концертами на родине — в Армении. Баррон регулярно сотрудничает с певцами и музыкантами, проживающими в Армении, объединяет их вокруг одной идеи и через концерты оживляет, представляет с новой силой как армянские, так и зарубежные произведения композиторов.
На этот раз Баррон представит себя на родине в трех концертах, посвященных 1725-летию принятия христианства в Армении.
Ереванский концерт состоится 21 июля в концертном зале «Арно Бабаджанян», концерт в родном городе певца — Гюмри — пройдет 22 июля в церкви Семи Страданий, а концерт в Капане состоится 25 июля в государственном колледже искусств города.
На концертах с аккомпанементом органа Баррон исполнит любимые произведения таких композиторов, как Сезар Франк, Габриэль Форе, Шарль Гуно, Джакомо Пуччини, Комитас, Мака́р Екмалян, Ара Партевян и других.
Баррон отмечает, что для артистов очень важны итальянская и французская школы, однако он не может выделить армянскую песню среди произведений западноевропейских композиторов. «Где бы я ни выступал на краю света, я должен петь наши армянские мелодии, достойно представить «Хоржам» Екмаляна, «Анчарин хоран» Мхитара Себастацци, «Армянскую папскую молитву» Комитаса, чтобы еще больше вдохновить свой народ», — говорит Баррон и добавляет, что армянская духовная музыка и академические оперные арии с большим энтузиазмом принимаются в Европе.
На концертах в Армении оперный певец выступит с органистом Гарри Еприкяном. Они знакомы уже десять лет, и наконец пришло время для сотрудничества.
«В моей жизни случайностей не бывает. Я приезжаю в нашу страну с концертной программой, в голове у меня есть еще одна программа, потом я думаю о третьей и так далее. Когда в июне я посетил Армению, я заметил, что почти не говорят о 1725-летии принятия христианства. Я сказал себе, что не имею права не петь по этому поводу, подумал, что, возможно, так я дам толчок и другим мероприятиям», — подчеркивает артист и приглашает любителей музыки стать участниками концертов, полных различных эмоций и переживаний, подчеркивая, что он всегда искренен и честен со своими поклонниками.
Для Адама Баррона музыка — это его повседневная жизнь, его жизнь, его семья, его родина, и именно в этой гармонии он живет.
После концертов в Армении певец вернется во Францию, где также ожидаются концерты. Особенно он подчеркивает важность концерта, который состоится 29 августа в церкви Святого Фомы в городе Эксида, в рамках которого будет представлена армянская песня, и будет проведен сбор средств на открытие алтаря церкви.