«Green Rock» բարեգործական հիմնադրամը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը հայտարարեցին Դիլիջանում մշակութային գործունեության մեկնարկի մասին
08-07-2026 18:50 Հայաստան Մշակույթ
«Green Rock» բարեգործական հիմնադրամը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը հայտարարեցին Դիլիջանում մշակութային գործունեության մեկնարկի մասին։
«Green Rock» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Եկատերինա Բրեդիխինան և դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը ստորագրեցին Դիլիջանում համատեղ մշակութային գործունեություն սկսելու մտադրության մասին հուշագիր։
Եկատերինա Բրեդիխինա. «Մեր հիմնադրամը Դիլիջանում ակտիվորեն զարգացնում է սոցիալական և կրթական գործունեություն տարբեր ոլորտներում, և մենք վաղուց փնտրում ենք մշակութային ոլորտում զարգանալու հնարավորություններ։ Մեր կարծիքով, զբոսաշրջության ներդաշնակ զարգացմանը չնայած, Դիլիջանում իսկապես պակասում են մշակութային միջոցառումները։ Եվ մենք շատ ուրախ ենք, շնորհիվ Կարեն Շահգալդյանի հետ մեր համաձայնության, վերջապես հնարավորություն ունենալ աշխատելու այս ոլորտում։ Հաջորդ տարի նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնք զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կտան այցելել Դիլիջան մի քանի օրով, այլ ոչ թե պարզապես կարճատև մնալով։
Կարեն Շահգալդյան. «Ես ուրախ եմ այս գործընկերության մեկնարկի համար և վստահ եմ, որ Դիլիջանի նկատմամբ մեր ընդհանուր սերը կօգնի մեզ լիարժեքորեն իրականացնել բոլոր նախագծերը։ Ինձ համար շատ կարևոր է, որ «Green Rock» հիմնադրամը նվիրված է քաղաքի մշակութային կյանքի զարգացմանը և պատրաստ է աջակցել կոնկրետ քայլերի։ Ես նաև ուրախ եմ, որ հիմնադրամը ոգևորությամբ ընդունեց և հաստատեց իմ առաջարկած բոլոր նախագծերը, դա հնարավորություն է տալիս անմիջապես անցնել ծրագրերի իրականացմանը։
Այս համատեղ նախագծերից առաջինը տեղի կունենա հուլիսի 15-ին, ժամը 19:00-ին, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության աջակցությամբ, Դիլիջանի կոմպոզիտորների տան Բեթհովենի անվան համերգասրահում։ Դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը, ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը և թավջութակահար Լևոն Առաքելյանը կներկայացնեն համերգ՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանին և «Հայկական հնգյակի» կոմպոզիտորներին։ Այդ երեկո կբացվի նաև Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի կողմից կազմակերպված հայ կոմպոզիտորներին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդես, որը կնվիրաբերվի Կոմպոզիտորների տանը։ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանն ավելի մանրամասն խոսեց միջոցառման մասին. «Շատ խորհրդանշական է, որ այս համագործակցության սկիզբը դրվում է Մաեստրոյի տանը։
Խորհրդանշական է նաև այն փաստը, որ առաջին Նախագիծը նվիրված է Արամ Խաչատրյանին և իր հետևորդներին՝ «Հայկական կոմպոզիտորական հնգյակին» ։ Ուրախ եմ, որ այս կարևոր և հրաշալի համագործակցության մեկնարկի անմիջական մասնակիցն եմ լինելու։
Հաջողություններ եմ մաղթում Կարեն Շահգալդյանին և "Green Rock" հիմնադրամին իրենց ապագա բոլոր համատեղ նախագծերում։

The "Green Rock" charitable foundation and violinist Karen Shahgaldyan announced the launch of cultural activities in Dilijan.
08-07-2026 18:50 Armenia Culture
«Green Rock» charitable foundation and violinist Karen Shahgaldyan announced the launch of cultural activities in Dilijan.
The director of the «Green Rock» charitable foundation, Ekaterina Bredikhina, and the director of the classical music development foundation, violinist Karen Shahgaldyan, signed a memorandum of intent to start joint cultural activities in Dilijan.
Ekaterina Bredikhina: «Our foundation is actively developing social and educational activities in various fields in Dilijan, and we have long been looking for opportunities to develop in the cultural sector. In our opinion, despite the harmonious development of tourism, there is indeed a lack of cultural events in Dilijan. And we are very happy that, thanks to our agreement with Karen Shahgaldyan, we finally have the opportunity to work in this area. A number of events are planned for next year that will allow tourists to visit Dilijan for several days, rather than just for a short stay.»
Karen Shahgaldyan: «I am happy about the start of this partnership and I am confident that our shared love for Dilijan will help us fully realize all the projects. It is very important for me that the «Green Rock» foundation is dedicated to the development of the city's cultural life and is ready to support specific actions. I am also pleased that the foundation enthusiastically accepted and approved all the projects I proposed, which allows us to immediately move on to the implementation of the programs.»
The first of these joint projects will take place on July 15 at 19:00, with the support of the Union of Composers of Armenia, in the Beethoven Concert Hall of the Composers' House in Dilijan. Pianist Armine Grigoryan, violinist Karen Shahgaldyan, and cellist Levon Arakelyan will present a concert dedicated to Aram Khachaturian and the composers of the «Armenian Quintet». That evening, a photographic exhibition dedicated to Armenian composers organized by the Aram Khachaturian House-Museum will also be opened, which will be donated to the Composers' House. The director of the Khachaturian House-Museum, Armine Grigoryan, spoke in more detail about the event: «It is very symbolic that the beginning of this collaboration is taking place at the Maestro's house.»
It is also symbolic that the first project is dedicated to Aram Khachaturian and his followers, the «Armenian Composers' Quintet». I am glad to be an immediate participant in the start of this important and wonderful collaboration.
I wish success to Karen Shahgaldyan and the "Green Rock" foundation in all their future joint projects.