«Green Rock» բարեգործական հիմնադրամը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը հայտարարեցին Դիլիջանում մշակութային գործունեության մեկնարկի մասին
08-07-2026 18:50 Հայաստան Մշակույթ
«Green Rock» բարեգործական հիմնադրամը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը հայտարարեցին Դիլիջանում մշակութային գործունեության մեկնարկի մասին։
«Green Rock» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Եկատերինա Բրեդիխինան և դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը ստորագրեցին Դիլիջանում համատեղ մշակութային գործունեություն սկսելու մտադրության մասին հուշագիր։
Եկատերինա Բրեդիխինա. «Մեր հիմնադրամը Դիլիջանում ակտիվորեն զարգացնում է սոցիալական և կրթական գործունեություն տարբեր ոլորտներում, և մենք վաղուց փնտրում ենք մշակութային ոլորտում զարգանալու հնարավորություններ։ Մեր կարծիքով, զբոսաշրջության ներդաշնակ զարգացմանը չնայած, Դիլիջանում իսկապես պակասում են մշակութային միջոցառումները։ Եվ մենք շատ ուրախ ենք, շնորհիվ Կարեն Շահգալդյանի հետ մեր համաձայնության, վերջապես հնարավորություն ունենալ աշխատելու այս ոլորտում։ Հաջորդ տարի նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնք զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կտան այցելել Դիլիջան մի քանի օրով, այլ ոչ թե պարզապես կարճատև մնալով։
Կարեն Շահգալդյան. «Ես ուրախ եմ այս գործընկերության մեկնարկի համար և վստահ եմ, որ Դիլիջանի նկատմամբ մեր ընդհանուր սերը կօգնի մեզ լիարժեքորեն իրականացնել բոլոր նախագծերը։ Ինձ համար շատ կարևոր է, որ «Green Rock» հիմնադրամը նվիրված է քաղաքի մշակութային կյանքի զարգացմանը և պատրաստ է աջակցել կոնկրետ քայլերի։ Ես նաև ուրախ եմ, որ հիմնադրամը ոգևորությամբ ընդունեց և հաստատեց իմ առաջարկած բոլոր նախագծերը, դա հնարավորություն է տալիս անմիջապես անցնել ծրագրերի իրականացմանը։
Այս համատեղ նախագծերից առաջինը տեղի կունենա հուլիսի 15-ին, ժամը 19:00-ին, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության աջակցությամբ, Դիլիջանի կոմպոզիտորների տան Բեթհովենի անվան համերգասրահում։ Դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը, ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը և թավջութակահար Լևոն Առաքելյանը կներկայացնեն համերգ՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանին և «Հայկական հնգյակի» կոմպոզիտորներին։ Այդ երեկո կբացվի նաև Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի կողմից կազմակերպված հայ կոմպոզիտորներին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդես, որը կնվիրաբերվի Կոմպոզիտորների տանը։ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանն ավելի մանրամասն խոսեց միջոցառման մասին. «Շատ խորհրդանշական է, որ այս համագործակցության սկիզբը դրվում է Մաեստրոյի տանը։
Խորհրդանշական է նաև այն փաստը, որ առաջին Նախագիծը նվիրված է Արամ Խաչատրյանին և իր հետևորդներին՝ «Հայկական կոմպոզիտորական հնգյակին» ։ Ուրախ եմ, որ այս կարևոր և հրաշալի համագործակցության մեկնարկի անմիջական մասնակիցն եմ լինելու։
Հաջողություններ եմ մաղթում Կարեն Շահգալդյանին և "Green Rock" հիմնադրամին իրենց ապագա բոլոր համատեղ նախագծերում։

Фонд благотворительности «Green Rock» и скрипач Карен Шахгальдян объявили о начале культурной деятельности в Дилижане
08-07-2026 18:50 Армения Культура
«Green Rock» благотворительный фонд и скрипач Карен Шахгальдян объявили о начале культурной деятельности в Дилижане.
Директор благотворительного фонда «Green Rock» Екатерина Бредихина и директор фонда развития классической музыки скрипач Карен Шахгальдян подписали меморандум о намерениях начать совместную культурную деятельность в Дилижане.
Екатерина Бредихина: «Наш фонд активно развивает социальную и образовательную деятельность в различных сферах в Дилижане, и мы давно ищем возможности для развития в культурной сфере. На наш взгляд, несмотря на гармоничное развитие туризма, в Дилижане действительно не хватает культурных мероприятий. И мы очень рады, благодаря нашему соглашению с Кареном Шахгальдян, наконец-то иметь возможность работать в этой области. На следующий год запланировано несколько мероприятий, которые позволят туристам посетить Дилижан на несколько дней, а не просто на короткий срок.»
Карен Шахгальдян: «Я рад началу этого партнерства и уверен, что наша общая любовь к Дилижану поможет нам полностью реализовать все проекты. Для меня очень важно, что фонд «Green Rock» посвящен развитию культурной жизни города и готов поддерживать конкретные шаги. Я также рад, что фонд с энтузиазмом принял и утвердил все предложенные мной проекты, это дает возможность сразу перейти к реализации программ.»
Первый из этих совместных проектов состоится 15 июля в 19:00 при поддержке Союза композиторов Армении в концертном зале имени Бетховена Дилижанского дома композиторов. Пианистка Армине Григорян, скрипач Карен Шахгальдян и виолончелист Левон Аракелян представят концерт, посвященный Араму Хачатуряну и композиторам «Армянской пятерки». В тот вечер также откроется фотодокументальная выставка, посвященная армянским композиторам, организованная домом-музеем Арама Хачатуряна, которая будет передана Дому композиторов. Директор дома-музея Хачатуряна Армине Григорян более подробно рассказала о мероприятии: «Очень символично, что начало этого сотрудничества происходит в доме Маэстро.»
Символично также то, что первый проект посвящен Араму Хачатуряну и его последователям — «Армянской композиторской пятерке». Я рад, что буду непосредственным участником этого важного и замечательного сотрудничества.