«Լյանչժոուի դարաշրջան. ծիսական կարգի աշխարհը» խորագրով ցուցահանդես
2026 թ. հուլիսի 25-ին Երևանում կբացվի Չինաստանից հյուրընկալվող «Լյանչժոուի դարաշրջան․ ծիսական կարգի աշխարհը» խորագրով ֆիզիկական և թվային տարրերի համադրությամբ գերիմերսիվ ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվում է Չինաստանի Ճեճիան նահանգային թանգարանի, «Գոտի և ճանապարհ» մշակութային ասոցիացիայի, Հայաստանի նկարիչների միության և Հայ-չինական գործընկերության կենտրոնի համագործակցության արդյունքում, Չինաստանի Ճեճիան նահանգի մշակույթի, ռադիոյի, հեռուստատեսության և զբոսաշրջության դեպարտամենտի աջակցությամբ: Լյանչժոուի հնավայրն ունի 5300–4300 տարվա պատմություն։ Այն 2019 թ․ ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում և Չինաստանի քաղաքակրթության ակունքների ուսումնասիրության նախագծի առանցքային փաստագրական վկայություններից է։
2025 թ․ հուլիսին «Համաշխարհային քաղաքակրթությունների երկխոսություն» նախարարական համաժողովին ուղղված իր շնորհավորական ուղերձում նախագահ Սին շեշտել է․ «Աշխարհը կանգնած է փոխկապակցված ցնցումների և փոփոխությունների առաջ, ինչի հետևանքով մարդկությունը հայտնվել է պատմական նոր խաչմերուկում։ Այս պայմաններում կենսական անհրաժեշտություն է քաղաքակրթությունների միջև երկխոսությամբ հաղթահարել բաժանարար գծերը և փոխադարձ ուսուցմամբ նպաստել առկա հակամարտությունների կարգավորմանը»։ Այս համատեքստում է ստեղծվել «Լյանչժոուի դարաշրջան․ ծիսական կարգի աշխարհը» ցուցահանդեսը:
Ցուցադրության հիմնական նպատակն է պատասխանել մի առանցքային հարցի․ ինչպե՞ս ապահովել, որ տարբեր մշակութային միջավայրերից եկող այցելուները ոչ միայն ծանոթանան Լյանչժոուի քաղաքակրթության մեծությանը, այլև իրապես զգան դրա խորքային ժառանգությունը և կարողանան սեփական, անկախ ու հիմնավոր գնահատականը տալ դրան։ Լյանչժոուի ծաղկման շրջանը համընկնում է Հին Եգիպտոսի թագավորության, Միջագետքի շումերական և Ինդոսի հովտի քաղաքակրթությունների հետ։ Լյանչժոուն մարդկային քաղաքակրթության արշալույսի կարևոր էջերից է։ 5300 տարի առաջ, երբ Նեղոսի, Ինդոսի և Տիգրիս-Եփրատ գետերի ավազաններում նոր էին ձևավորվում հին քաղաքակրթությունները, Արևելքում՝ Թայհու լճի ավազանում, ծաղկում էր մի հզոր քաղաքակրթություն, որը հիմնված էր արքայական իշխանության, ծիսական համակարգերի, ջրաշինական կառույցների և բրնձի մշակության վրա։
«Լյանչժոուի դարաշրջան․ ծիսական համակարգի վերելքը» թվային-ֆիզիկական ինտեգրված գերիմերսիվ ցուցահանդես է, որտեղ իրական հնագիտական գտածոները և նորագույն թվային տեխնոլոգիաները միավորվում են՝ բացահայտելու Լյանչժոուի քաղաքակրթության ամբողջական պատկերը։ Այն ձեզ տանում է ժամանակի միջով մի ճանապարհորդության՝ սկսելով 1936 թվականի հնագիտական պեղումների վայրից և հասցնելով մինչև հին Լյանչժոու քաղաքի սիրտը։ Սա պարզապես ցուցադրություն չէ։ Սա անմիջական և խորասուզող հանդիպում է 5300-ամյա փառահեղ քաղաքակրթության հետ՝ դեմ առ դեմ երկխոսության ձևաչափով։ Թվային և ֆիզիկական միջավայրերի միախառնում, վիրտուալի և իրականի հանդիպում: Ինտերակտիվ միջավայր ՝ ակտիվ բացահայտումներ և թռիչք հնամենի քաղաքի վրայով լուսե թռչունի օգնությամբ, մեկ հպումով լուսավորեք պատնեշներն ու ջրանցքները և տեսեք, թե ինչպես է գործել ջրային համակարգը։ Ձեռքի թեթև շարժումն արթնացնում է հասպիսե կոնգերի նախշերը՝ լույսի ու ստվերի խաղով ուղեկցելով ձեզ։ Ամեն մի փոխազդեցություն կենդանացնում է տեսարանը՝ ձեզ պասիվ դիտորդից վերածելով ակտիվ մասնակցի, ով անձամբ է բացահայտում, թե ինչպես է Լյանչժոուն հզորացել ջրի կառավարման շնորհիվ։
Հնագույն քաղաքի 3D վերակազմությունը կատարելապես համադրված է ֆիզիկական ցուցադրության հետ։ 1:1 մասշտաբի իրական վերականգնումները լրացնում են ջրային համակարգի շարժուն պատկերները։ Այցելուների շարժմանը զուգընթաց՝ վիրտուալ ջրի մակարդակը բարձրանում ու իջնում է։ Իրական և թվային շերտերի այս համադրումը ստեղծում է կենդանի ներկայության էֆեկտ՝ տեղափոխելով այցելուին հենց Լյանչժոուի սիրտը։ Ֆիզիկական ցուցադրության հիմքում նեֆրիտե իրերն են՝ համալրված ինտերակտիվ մոդելներով, պատկերազարդ վահանակներով և թեմատիկ մոդուլներով։ Հիմնական արժեքը մշակութային մասունքների անմիջական առկայությունն է ցուցասրահներում և ակադեմիական վստահության ապահովումը, ինչը թույլ է տալիս թվային ընկղմող միջավայր մուտք գործելուց առաջ հիմնական պատկերացում ձևավորել Լյանչժոուի քաղաքակրթության վերաբերյալ։ Մոդուլային նախագծումը հնարավորություն է տալիս ցուցադրությունը ճկուն կերպով կիրառել տարբեր երկրներում ու միջավայրերում՝ այն ինտեգրելով Համաշխարհային ժառանգության առաջմղման ծրագրերին, Լյանչժու ֆորումին և այլ միջազգային մշակութային փոխանակման հարթակներին։
Թվային և ֆիզիկական տարրերի համադրման միջոցով աշխարհին են ներկայացվում ավանդական չինական մշակույթի հիմնական հասկացությունները՝ ծիսական կառավարում, հասարակական կարգ, կենտրոնաձիգ իշխանություն ու համայնքային ինքնություն։ Այն հնարավորություն է տալիս չինական քաղաքակրթության արժեքները մատչելի եղանակով ներկայացնել միջմշակութային համատեքստում։ Այս նախագիծը չինական բարձրարժեք ավանդական մշակույթի համաշխարհային տարածման գերազանց օրինակ է։ Ցուցադրությունը հասանելի է մի քանի լեզուներով՝ չինարեն, անգլերեն, ռուսերեն և հայերեն։ Ճշգրիտ թարգմանված տեքստերն ու ինտերակտիվ նյութերը մատուցվում են միասնական սցենարով՝ հասկանալի տարբեր մշակույթների լսարաններին։
Օգտագործելով մշակութային տարածման նորագույն տեխնոլոգիական հնարավորությունները՝ այս ցուցահանդեսն աշխարհին բացահայտում է չինական քաղաքակրթության ակունքների անանց հմայքը։ «Լյանչժոուի դարաշրջան․ ծիսական կարգի աշխարհը» ցուցահանդեսը «Գլոբալ քաղաքակրթական նախաձեռնության» շրջանակում իրականացվող կարևոր իրադարձություն է, որի միջոցով չինական քաղաքակրթության ակունքները ներկայացվում են միջազգային հանրությանը: Ամենաբարձր քաղաքական մակարդակով, առաջատար տեխնոլոգիական լուծումներով ու ամուր գիտական հենքով ստեղծված այս ցուցահանդեսը միաժամանակ փոխանցում է Չինաստանի արդիականացման հիմքում ընկած մշակութային արժեքները։ «Լյանչժոուի հնագիտական ավերակները սրբազան վայր են, որոնք վկայում են չինական քաղաքակրթության 5000-ամյա պատմության մասին․ դա անփոխարինելի գանձ է, որը մենք պարտավոր ենք լիովին պահպանել»։

"Era of Lianzhou: The World of Ritual Order" Exhibition
On July 25, 2026, an immersive exhibition titled "The Era of Lianchzhou: The World of Ritual Order" will open in Yerevan, featuring a combination of physical and digital elements from China.
The exhibition is organized in collaboration with the Jiangxi Provincial Museum of China, the "Belt and Road" Cultural Association, the Union of Artists of Armenia, and the Armenia-China Partnership Center, with the support of the Department of Culture, Radio, Television, and Tourism of Jiangxi Province, China. The Lianchzhou archaeological site has a history of 5,300 to 4,300 years. It was included in the UNESCO World Heritage List in 2019 and is a key documentary testimony of the project studying the roots of Chinese civilization.
In his congratulatory message addressed to the ministerial conference on "Dialogue of World Civilizations" in July 2025, President Xi emphasized: "The world stands at the forefront of interconnected shocks and changes, leading humanity to a historically new crossroads. In this context, it is vital to overcome dividing lines through dialogue between civilizations and to contribute to the resolution of existing conflicts through mutual learning." The exhibition "The Era of Lianchzhou: The World of Ritual Order" was created in this context.
The main goal of the exhibition is to answer a key question: how to ensure that visitors from different cultural backgrounds not only become acquainted with the greatness of Lianchzhou civilization but also truly feel its profound heritage and can provide their own independent and well-founded assessment of it. The flourishing period of Lianchzhou coincides with the civilizations of Ancient Egypt, Mesopotamian Sumer, and the Indus Valley. Lianchzhou is one of the important pages in the dawn of human civilization. 5,300 years ago, when ancient civilizations were just forming in the basins of the Nile, Indus, and Tigris-Euphrates rivers, a powerful civilization based on royal authority, ritual systems, water engineering, and rice cultivation was flourishing in the East, in the basin of Lake Taihu.
"The Era of Lianchzhou: The Rise of the Ritual System" is a digitally-physically integrated immersive exhibition where real archaeological finds and cutting-edge digital technologies come together to reveal the complete picture of Lianchzhou civilization. It takes you on a journey through time, starting from the archaeological excavation site of 1936 and leading to the heart of ancient Lianchzhou city. This is not just an exhibition. It is an immediate and immersive encounter with a 5,300-year-old magnificent civilization in a face-to-face dialogue format. A blend of digital and physical environments, a meeting of the virtual and the real. An interactive environment for active discoveries and a flight over the ancient city with the help of a luminous bird, illuminating barriers and canals with a single touch and showing how the water system operated. A light movement of the hand awakens the patterns of the ancient Cong, guiding you with a play of light and shadow. Every interaction brings the scene to life, transforming you from a passive observer into an active participant who personally discovers how Lianchzhou thrived through water management.
The 3D reconstruction of the ancient city is perfectly combined with the physical exhibition. Real-scale 1:1 reconstructions complement the dynamic images of the water system. As visitors move, the virtual water level rises and falls. This combination of real and digital layers creates a sense of living presence, transporting the visitor right to the heart of Lianchzhou. The physical exhibition is based on jade artifacts, complemented by interactive models, illustrated panels, and thematic modules. The main value is the direct presence of cultural relics in the exhibition halls and the assurance of academic credibility, which allows for a fundamental understanding of Lianchzhou civilization before entering the digital immersive environment. The modular design allows for flexible application of the exhibition in different countries and environments, integrating it into programs promoting World Heritage, the Lianchzhou Forum, and other international cultural exchange platforms.
Through the combination of digital and physical elements, the fundamental concepts of traditional Chinese culture are presented to the world: ritual governance, social order, centralized authority, and community identity. It allows the values of Chinese civilization to be presented in an accessible manner within an intercultural context. This project is an excellent example of the global dissemination of high-value traditional Chinese culture. The exhibition is available in several languages: Chinese, English, Russian, and Armenian. Accurately translated texts and interactive materials are presented with a unified script, understandable to audiences from different cultures.
Utilizing the latest technological possibilities for cultural dissemination, this exhibition reveals to the world the timeless charm of the roots of Chinese civilization. "The Era of Lianchzhou: The World of Ritual Order" is an important event carried out within the framework of the "Global Civilizational Initiative," through which the roots of Chinese civilization are presented to the international community. Created at the highest political level, with leading technological solutions and a solid scientific foundation, this exhibition simultaneously conveys the cultural values underlying China's modernization. "The archaeological ruins of Lianchzhou are sacred places that testify to the 5,000-year history of Chinese civilization: it is an irreplaceable treasure that we must fully preserve."