Կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը
1lurer. Կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։
Արտաշես Ալեքսանյանի կենսագրությունը
Արտաշես Ալեքսանյանը ծնվել է 1961 թվականին Երևանում։
1978 թվականին ավարտել է Լենինականի ֆիզիկամաթեմատիկական թեքումով թիվ 33 միջնակարգ դպրոցը։
1982-1984 թվականներին սովորել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի ստուդիայում՝ Խորեն Աբրահամյանի ղեկավարությամբ։
1984-1988 թվականներին՝ Մոսկվայի համամիութենական պետական կինոինստիտուտում` Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ։
1986 թվականին նկարահանվել է Սվերդլովսկի կինոստուդիայում և «Ղազախֆիլմ»-ում։
1988-1990 թվականներին եղել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասան։
1990 թվականին նկարահանվել է «Երեք թագավորների պատերազմը» և «Ինկած բերդի իշխանուհին» ֆիլմերում (վերջինիս համար արժանացել է «Տարվա լավագույն դերասան» մրցանակին)։
1992-1994 թվականներին եղել է Երևանի Մհեր Մկրտչյանի անվան արտիստական թատրոնի դերասան։
1994-1996 թվականներին նկարահանվել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի ֆիլմերում։
1994-1996 թվականներին աշխատել է հայկական մի քանի հեռուստաընկերություններում և Գաբրիել Սունդուկյանի անվան թատրոնում։
1998-2001 թվականներին եղել է Չեխիայի Մայր թատրոնի ռեժիսոր, որտեղ բեմադրել է 5 ներկայացում՝ Ուիլյամ Շեքսպիրի «Մակբեթ», Լոպե դե Վեգայի «Շունը դեզի վրա», Նիկոլայ Գոգոլի «Ռևիզոր», Թ. Բրանդոյի «Չառլիի մորաքույրը», Ռ.Կալինովսկու «Գազանը լուսնի վրա»։ 2002-2003 թվականներին կրկին համագործակցել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի հետ։
Բեմադրել է Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունման 1700-ամյակին և Հայոց Մեծ եղեռնին նվիրված ներկայացումները։
Նկարահանվել է բազմաթիվ ֆիլմերում, այդ թվում՝ «Մի վախեցիր», «Poker.am», «Գարեգին Նժդեհ»,«Ռուսական տապան»,«Հատուկ նշանակության ջոկատ», «Մեդալի հակառակ կողմը»...

The Honored Artist of the Republic of Armenia, Artashes Aleksanyan, has passed away.
1lurer. The Honored Artist of the Republic of Armenia, Artashes Aleksanyan, has passed away. This was reported by the Union of Theater Figures of Armenia.
Biography of Artashes Aleksanyan
Artashes Aleksanyan was born in 1961 in Yerevan.
In 1978, he graduated from the number 33 secondary school in Leninakan with a focus on physics and mathematics.
From 1982 to 1984, he studied at the studio of the Gabriel Sundukyan National Academic Theater in Yerevan, under the direction of Khoren Abrahamyan.
From 1984 to 1988, he studied at the All-Union State Institute of Cinematography in Moscow, under the guidance of Armen Jigarkhanyan.
In 1986, he acted in films at the Sverdlovsk Film Studio and "Kazakhfilm".
From 1988 to 1990, he was an actor at the Gabriel Sundukyan National Academic Theater in Yerevan.
In 1990, he appeared in the films "The War of the Three Kings" and "The Princess of the Fallen Fortress" (for the latter, he received the "Best Actor of the Year" award).
From 1992 to 1994, he was an actor at the Mher Mkrtchyan Artistic Theater in Yerevan.
From 1994 to 1996, he acted in films produced by "Lenfilm" studio.
From 1994 to 1996, he worked at several Armenian television companies and at the Gabriel Sundukyan Theater.
From 1998 to 2001, he was a director at the Mother Theater in the Czech Republic, where he staged 5 performances: William Shakespeare's "Macbeth", Lope de Vega's "The Dog in the Manger", Nikolai Gogol's "The Government Inspector", T. Brando's "Charlie's Aunt", and R. Kalinovsky's "The Gazan on the Moon". In 2002-2003, he collaborated again with "Lenfilm" studio.
He staged performances dedicated to the 1700th anniversary of the acceptance of Christianity as the state religion in Armenia and the Armenian Genocide.
He acted in numerous films, including "Don't Be Afraid", "Poker.am", "Garegin Nzhdeh", "Russian Coffin", "Special Forces", "The Other Side of the Medal"...