«Ոսկե ծիրան» միջազգային փառատոնը կանցկացվի հուլիսի 13-19-ը
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ՝ որպես կինոյի ոլորտի բյուջետային ծրագիր՝ արդեն 23-րդ անգամ կանցկացվի Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը: Այս մասին տեղեկացնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից: Այս տարի 90 երկրից շուրջ 600 հայտ է ներկայացվել, որոնցից փառատոնային ծրագրում ընգրկվել է 90 ֆիլմ՝ 40 երկրից։
Փառատոնը կանցկացվի հուլիսի 13-19-ը. ցուցադրությունները տեղի կունենան Կինոյի տանը, «Մոսկվա» և «Նաիրի» կինոթատրոններում։ Փառատոնի գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է:
Փառատոնին ընդառաջ Կինոյի տանը տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանի, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանի, փառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանի և միջազգային բաժնի ղեկավար Վարվառա Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը ողջունել է ներկաներին՝ ընդգծելով, որ իր համար մեծ պատիվ է պաշտոնավարման նորամուտին մասնակիցը լինել «Ոսկե ծիրան» փառատոնի ասուլիսին․
«Երկար տարիներ իմ բոլոր ընկերները, գործընկերները, սփյուռքի գործընկերներն իրենց հունիս-հուլիս ամիսները պլանավորելիս հետաքրքրվում են, թե երբ է անցկացվելու «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը։ Սա նշանակում է, որ մարդիկ սկսել են իրենց հանգիստը պլանավորել՝ նաև առաջնահերթություն տալով և օրացույցում ունենալով մշակութային այս գեղեցիկ ու կարևոր իրադարձությունը՝ «Ոսկե ծիրան» փառատոնը»։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը, շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին և փառատոնի հիմնադիրներին, նշել է, որ հանդիսատեսի համար փառատոնը սկսվում և ավարտվում է օրացույցի որոշակի օրերին՝ որպես ֆիլմեր վայելելու մեկ շաբաթ․ «Մինչդեռ փառատոնի թիմի համար այդ օրերը սկսվել են 23 տարի առաջ և շարունակվում են մինչև այսօր: Յուրաքանչյուր տարվա փառատոնից հետո նրանք նախապատրաստվում են հաջորդ փառատոնին, և այս աշխատանքն ու ջանքերն անգնահատելի են, ինչի արդյունքում «Ոսկե ծիրանը» աշխարհի լավագույն կինոփառատոներից մեկն է»:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հատկապես կարևորել է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի՝ միջազգային ասպարեզում վարկանիշի նշանակալի բարձրացումը, ինչը, ըստ նրա, պայմանավորում է նաև որպես գլխավոր հովանավոր՝ զգալի ավելացնել ֆինանսավորումը։
Նշվել է, որ «Ոսկե ծիրան» փառատոնը վարկանիշավորվել է Կինոպրոդյուսերների ասոցիացիայի համաշխարհային ֆեդերացիայի կողմից՝ ընդգրկվելով թոփ 50 փառատոների մեջ։
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր փառատոնի սկզբից հավատացել են դրա կայացմանն ու եղել են գաղափարի կողքին. «Մենք սկսեցինք փառատոնը, որ կինո ունենանք, և այսօր կինոոլորտի աշխուժությունը վկայում է, որ ճիշտ ուղղության վրա ենք»:
Փառատոնի ծրագիրը համառոտ ներկայացրել է տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը՝ ընդգծելով, որ «Ոսկե ծիրանի» փառատոնն ունի տարածաշրջանային և միջազգային ազդեցություն, ինչը կարևոր ձեռքբերում է: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Կաննի կինոփառատոնի հետ համագործակցությանը։
Այս տարի այդ համագործակցության շրջանակում համատեղ արտարդրության չորս կարճամետրաժ ֆիլմ է ստեղծվելու՝ հայ և եվրոպացի ռեժիսորների համահեղինակությամբ:
Կարեն Ավետիսյանի տեղեկացմամբ՝ փառատոնի բացումը տեղի կունենա հուլիսի 13-ին՝ հայ-ֆրանսիական համատեղ արտադրության Թամարա Ստեփանյանի «Արտոյի երկիրը» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Փառատոնի «Միջազգային ժյուրիի» նախագահը ժամանակակից ավստրիական կինոյի առաջատար դեմքերից է՝ Ջեսիկա Հաուսները: Նրա ֆիլմերի պրեմիերաները կայացել են Կաննում և Վենետիկում՝ արժանանալով լայն ճանաչման ժանրային կինոյում նորարարական մոտեցման համար: Մահմուդ Քալարին, որն իրանական կինոյի հայտնի օպերատորներից է, կգլխավորի «Տարածաշրջանային մրցույթի» ժյուրին։
Փառատոնի այս տարվա պատվավոր հյուրն է ֆրանսահայ նշանավոր դերասան Սիմոն Աբգարյանը։
«Մենք ունենք նաև հռչակավոր պատվո հյուր. աշխարհահռչակ լեհ ռեժիսոր Պավել Պավլիկովսկին է՝ Օսկարի և բազմաթիվ կինոփառատոնների դափնեկիր: Երևանյան հանդիսատեսին կներկայացվի նրա «Fatherland» նոր ֆիլմը», – ասել է Կարեն Ավետիսյանը:
Միջազգային բաժնի ղեկավար Վարվառա Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ՝ կինոփառատոնն այս տարի ևս կներկայացնի մրցութային և արտամրցութային ծրագրեր աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոներից՝ ներառյալ Կաննը, Բեռլինը և այլ առաջատար կինոհարթակներ։
Փառատոնի գլխավոր պաստառն այս տարի նվիրված է պոեզիային․ գլխավոր պաստառի հեղինակը հայտնի նկարիչ և դիզայներ Իգոր Գուրովիչն է։

«Золотой абрикос» международный фестиваль пройдет с 13 по 19 июля
С поддержкой Министерства образования, науки, культуры и спорта в 23-й раз пройдет международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване. Об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта. В этом году подано около 600 заявок из 90 стран, из которых в программу фестиваля включено 90 фильмов из 40 стран.
Фестиваль пройдет с 13 по 19 июля. Показы состоятся в Доме кино, кинотеатрах «Москва» и «Наири». Главным спонсором фестиваля является мэрия Еревана:
В преддверии фестиваля в Доме кино состоялась пресс-конференция с участием заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Тиграна Вирабяна, заместителя мэра Еревана Левона Геворгяна, основателя и президента международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Харутюна Хачатряна, директора и художественного руководителя Карена Аветисяна и руководителя международного отдела Варвары Геворгян.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Тигран Вирабян приветствовал присутствующих, подчеркнув, что для него большая честь участвовать в пресс-конференции фестиваля «Золотой абрикос» в свой первый рабочий день:
«На протяжении многих лет все мои друзья, коллеги и партнеры из диаспоры, планируя свои месяцы июнь-июль, интересуются, когда пройдет международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Это означает, что люди начали планировать свой отдых, придавая приоритет и отмечая в календаре это красивое и важное культурное событие — фестиваль «Золотой абрикос»».
Заместитель министра поблагодарил партнеров и основателей фестиваля, отметив, что для зрителей фестиваль начинается и заканчивается в определенные дни календаря как неделя наслаждения фильмами: «В то время как для команды фестиваля эти дни начались 23 года назад и продолжаются до сих пор. После каждого фестиваля они готовятся к следующему, и эта работа и усилия неоценимы, благодаря чему «Золотой абрикос» стал одним из лучших кинофестивалей мира».
Заместитель мэра Еревана Левон Геворгян особенно подчеркнул значительное повышение рейтинга фестиваля «Золотой абрикос» на международной арене, что, по его словам, также обуславливает увеличение финансирования как главного спонсора.
Отмечено, что фестиваль «Золотой абрикос» был оценен Всемирной федерацией ассоциаций кино-продюсеров и вошел в топ-50 фестивалей.
Основатель и президент международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Харутюн Хачатрян поблагодарил всех, кто с самого начала верил в его реализацию и был рядом с идеей: «Мы начали фестиваль, чтобы у нас было кино, и сегодня активность в киноиндустрии свидетельствует о том, что мы на правильном пути».
Программу фестиваля кратко представил директор и художественный руководитель Карен Аветисян, подчеркнув, что фестиваль «Золотой абрикос» имеет региональное и международное влияние, что является важным достижением. В этом контексте он упомянул о сотрудничестве с Каннским кинофестивалем.
В этом году в рамках этого сотрудничества будет создано четыре короткометражных фильма совместного производства с участием армянских и европейских режиссеров.
По словам Карена Аветисяна, открытие фестиваля состоится 13 июля с показом фильма «Страна Арто» армяно-французского совместного производства Тамары Степанян. Президент «Международного жюри» фестиваля — одна из ведущих фигур современного австрийского кино Джессика Хауснер. Премьеры ее фильмов прошли в Каннах и Венеции, получив широкое признание за инновационный подход в жанровом кино. Жюри «Регионального конкурса» возглавит Махмуд Калари, один из известных операторов иранского кино.
Почетным гостем фестиваля в этом году станет известный французо-армянский актер Симон Абгарян.
«У нас также есть знаменитый почетный гость. Это всемирно известный польский режиссер Павел Павликовский — лауреат Оскара и множества кинофестивалей. Ереванская публика увидит его новый фильм «Отечество»», — сказал Карен Аветисян:
По словам руководителя международного отдела Варвары Геворгян, кинофестиваль в этом году также представит конкурсные и внеконкурсные программы из разных стран мира, а также фильмы с авторитетных международных кинофестивалей, включая Канны, Берлин и другие ведущие киноплатформы.
Главный плакат фестиваля в этом году посвящен поэзии. Автор главного плаката — известный художник и дизайнер Игорь Гурович.