Մեկնարկել է Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնը․ մասնակցության հայտեր՝ 95 երկրից
26-06-2026 17:23 Հայաստան Մշակույթ
Կինոյի տան դահլիճում տեղի է ունեցել Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Փառատոնը կանցկացվի հունիսի 25-29-ը Երևանում և Գյումրիում։ Միջոցառմանը ներկա է եղել և ելույթով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով փառատոնը նոր համագործակցությունների հաստատման, համատեղ ծրագրերի իրագործման, ոլորտային քննարկումների կայացման տեսանկյունից:
Նախարարի տեղակալի դիտարկմամբ՝ Երևանի միջազգային կարճամետրաժ ֆիլմերի փառատոնը մշակութային կյանքի ամենակայացած իրադարձություններից է. «Փառատոնը նպաստում է մշակույթի տնտեսականացմանը, ինչը պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Ուրախալի է արձանագրել, որ ամեն տարի ընդլայնվում է փառատոնի աշխարհագրությունը. այս տարի ունեցել ենք հայտեր 95 երկրից, ինչը բացառիկ ցուցանիշ է: Կինոարտադրության ոլորտում այսօրինակ նախագծերը թույլ են տալիս ընդլայնել մշակույթի սահմանները՝ որպես շուկա դիտարկելով ամբողջ աշխարհը և ներկայանալով այնպիսի արտադրանքով, որը համահունչ է աշխարհի պահանջներին»: Դանիել Դանիելյանը կարևորել է փառատոնը նաև մշակութային ապակենտրոնացման տեսանկյունից։ Բացի Երևանից, փառատոնն անցկացվում է նաև մարզերում. այն արդեն իսկ անցկացվել է Տավուշի, Սյունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Գեղարքունիքի մարզերում, իսկ այս տարի տեղի կունենա նաև Գյումրիում: Փառատոնն ունի նաև կրթական բաղադրիչ. նախատեսվում են ստեղծագործական հանդիպումներ, ֆիլմերի դիտում-քննարկումներ, վարպետության դասեր, կլոր սեղաններ, շնորհանդեսներ, փորձի փոխանակում։
Դանիել Դանիելյանը կարևորել է մշակութային ժառանգության պահպանումը՝ այն նաև շարունակաբար զարգացնելով: Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր գործընկերներին համատեղ աշխատանքի և հաջող արդյունքի համար:
Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Գուժ Թադևոսյանը նշել է, որ փառատոնի նպատակն է ստեղծել հարթակ՝ բացահայտելու երիտասարդ նոր անունների, որոնք կունենան ինքնադրսևորվելու, իրենց ստեղծագործությունները ցույց տալու, տարբեր ծրագրերի միջոցով մեծ աշխարհին ներկայանալու հնարավորություն: Նա շնորհակալություն է հայտնել աջակից բոլոր կողմերին, որոնք նպաստում են հայկական կինոյի զարգացմանը:
Փառատոնի բացումն ազդարարվել է «Մշուշը վերացել է» (ռեժիսոր՝ Սեյեդ Ալի Ղասեմի, Իրան) ֆիլմով:
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը: Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է։

Начался 9-й международный кинофестиваль короткометражных фильмов в Ереване: заявки на участие поданы из 95 стран
26-06-2026 17:23 Армения Культура
В зале Кинотеатра состоялась торжественная церемония открытия 9-го международного кинофестиваля короткометражных фильмов в Ереване. Фестиваль пройдет с 25 по 29 июня в Ереване и Гюмри. На мероприятии присутствовал и выступил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Даниел Даниелян:
Заместитель министра приветствовал присутствующих, подчеркивая важность фестиваля с точки зрения установления новых сотрудничеств, реализации совместных программ и проведения отраслевых обсуждений:
По словам заместителя министра, международный фестиваль короткометражных фильмов в Ереване является одним из самых значимых событий культурной жизни. «Фестиваль способствует экономизации культуры, что является одним из приоритетов государственной политики. Приятно отметить, что с каждым годом расширяется география фестиваля. В этом году мы получили заявки из 95 стран, что является исключительным показателем. Проекты подобного рода в области киноиндустрии позволяют расширить границы культуры, рассматривая весь мир как рынок и представляя продукцию, соответствующую требованиям мира»: Даниел Даниелян также подчеркнул важность фестиваля с точки зрения культурной децентрализации. Кроме Еревана, фестиваль проходит также в регионах. Он уже состоялся в Тавуше, Сюнике, Лори, Котайке, Гегаркунике, а в этом году пройдет и в Гюмри. Фестиваль также имеет образовательный компонент. Предусмотрены творческие встречи, просмотры и обсуждения фильмов, мастер-классы, круглые столы, презентации, обмен опытом.
Даниел Даниелян подчеркнул важность сохранения культурного наследия, а также его постоянного развития. Он поблагодарил всех партнеров за совместную работу и успешный результат.
Директор международного кинофестиваля короткометражных фильмов в Ереване Гуж Тадевоссян отметил, что цель фестиваля — создать платформу для открытия молодых новых имен, которые получат возможность самовыражаться, демонстрировать свои произведения и представляться большому миру через различные программы. Он поблагодарил всех сторонников, которые способствуют развитию армянского кино.
Открытие фестиваля было объявлено фильмом «Туман рассеялся» (режиссер: Сейед Али Гасеми, Иран):
Фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Главным спонсором фестиваля является мэрия Еревана. Вход на все мероприятия свободный.