Մեկնարկել է Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնը․ մասնակցության հայտեր՝ 95 երկրից
26-06-2026 17:23 Հայաստան Մշակույթ
Կինոյի տան դահլիճում տեղի է ունեցել Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Փառատոնը կանցկացվի հունիսի 25-29-ը Երևանում և Գյումրիում։ Միջոցառմանը ներկա է եղել և ելույթով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով փառատոնը նոր համագործակցությունների հաստատման, համատեղ ծրագրերի իրագործման, ոլորտային քննարկումների կայացման տեսանկյունից:
Նախարարի տեղակալի դիտարկմամբ՝ Երևանի միջազգային կարճամետրաժ ֆիլմերի փառատոնը մշակութային կյանքի ամենակայացած իրադարձություններից է. «Փառատոնը նպաստում է մշակույթի տնտեսականացմանը, ինչը պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Ուրախալի է արձանագրել, որ ամեն տարի ընդլայնվում է փառատոնի աշխարհագրությունը. այս տարի ունեցել ենք հայտեր 95 երկրից, ինչը բացառիկ ցուցանիշ է: Կինոարտադրության ոլորտում այսօրինակ նախագծերը թույլ են տալիս ընդլայնել մշակույթի սահմանները՝ որպես շուկա դիտարկելով ամբողջ աշխարհը և ներկայանալով այնպիսի արտադրանքով, որը համահունչ է աշխարհի պահանջներին»: Դանիել Դանիելյանը կարևորել է փառատոնը նաև մշակութային ապակենտրոնացման տեսանկյունից։ Բացի Երևանից, փառատոնն անցկացվում է նաև մարզերում. այն արդեն իսկ անցկացվել է Տավուշի, Սյունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Գեղարքունիքի մարզերում, իսկ այս տարի տեղի կունենա նաև Գյումրիում: Փառատոնն ունի նաև կրթական բաղադրիչ. նախատեսվում են ստեղծագործական հանդիպումներ, ֆիլմերի դիտում-քննարկումներ, վարպետության դասեր, կլոր սեղաններ, շնորհանդեսներ, փորձի փոխանակում։
Դանիել Դանիելյանը կարևորել է մշակութային ժառանգության պահպանումը՝ այն նաև շարունակաբար զարգացնելով: Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր գործընկերներին համատեղ աշխատանքի և հաջող արդյունքի համար:
Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Գուժ Թադևոսյանը նշել է, որ փառատոնի նպատակն է ստեղծել հարթակ՝ բացահայտելու երիտասարդ նոր անունների, որոնք կունենան ինքնադրսևորվելու, իրենց ստեղծագործությունները ցույց տալու, տարբեր ծրագրերի միջոցով մեծ աշխարհին ներկայանալու հնարավորություն: Նա շնորհակալություն է հայտնել աջակից բոլոր կողմերին, որոնք նպաստում են հայկական կինոյի զարգացմանը:
Փառատոնի բացումն ազդարարվել է «Մշուշը վերացել է» (ռեժիսոր՝ Սեյեդ Ալի Ղասեմի, Իրան) ֆիլմով:
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը: Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է։

The 9th International Short Film Festival of Yerevan has begun: applications for participation from 95 countries.
26-06-2026 17:23 Armenia Culture
The opening ceremony of the 9th International Short Film Festival of Yerevan took place in the cinema hall. The festival will be held from June 25 to 29 in Yerevan and Gyumri. The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports, Daniel Danielyan, was present at the event and delivered a speech:
The Deputy Minister welcomed the attendees, emphasizing the importance of the festival in establishing new collaborations, implementing joint projects, and facilitating sectoral discussions:
According to the Deputy Minister, the International Short Film Festival of Yerevan is one of the most significant events in cultural life. "The festival contributes to the economic development of culture, which is one of the priorities of state policy. It is encouraging to note that the geography of the festival expands every year. This year we have received applications from 95 countries, which is an exceptional figure. Such projects in the film production sector allow us to broaden the boundaries of culture, viewing the entire world as a market and presenting products that meet global demands," said Daniel Danielyan. He also emphasized the festival's importance from the perspective of cultural decentralization. Besides Yerevan, the festival is also held in the regions; it has already taken place in Tavush, Syunik, Lori, Kotayk, and Gegharkunik, and this year it will also be held in Gyumri. The festival also has an educational component, with plans for creative meetings, film screenings and discussions, masterclasses, round tables, presentations, and experience exchange.
Daniel Danielyan emphasized the importance of preserving cultural heritage while continuously developing it. He expressed gratitude to all partners for their collaborative efforts and successful outcomes.
The director of the International Short Film Festival of Yerevan, Guj Tadevosyan, noted that the festival's goal is to create a platform for discovering young new talents who will have the opportunity to express themselves, showcase their works, and present themselves to the wider world through various programs. He thanked all supporting parties that contribute to the development of Armenian cinema.
The festival was inaugurated with the film "The Mist Has Disappeared" (director: Seyed Ali Ghasemi, Iran).
The festival is held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia. The main sponsor of the festival is the Yerevan City Hall. Admission to all events is free.