Խաչատրյանական փառատոնը հյուրընկալել է «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի շահառուներին
Նոյեմբերի 11-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի հյուրերը «Նվիրիր կյանք» հայկական հիմնադրամի շահառու երեխաներն էին։ Նրանց համար ներկայացվել է «Հույսի երաժշտություն» խորագրով համերգային ծրագիրը, որի ընթացքում հնչել են հատվածներ Խաչատրյանի մանկական ալբոմներից։ «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի երեխաների համար համերգային ծրագիրը կատարել են հենց երեխաները՝ Չայկովսկու անվան միջնակարգ մասնագիտական երաժշտական դպրոցի աշակերտները։
Մինչ համերգային ծրագրի մեկնարկը երեխաները շրջել են թանգարանում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, Խաչատրյանի կյանքին, գործունեությանը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի հետ շատ նախագծեր են կյանքի կոչել, երկար համագործակցության պատմություն ունեն, սակայն այս համերգն առանձնահատուկ է։ «Շատ կարևոր է, որ Հայաստանում կա փառատոն, կա հիմնադրամ, որոնք մտահոգ են մեր երեխաների ապագայով, ճակատագրով, և եթե դասական երաժշտությունը կարող է երեխաներին լույս բերել, մենք պատրաստ ենք պարգևել այդ լույսը»,- նշեց Սերգեյ Սմբատյանը։
Վլադիմիր Մանուկյանը Չայկովսկու անվան դպրոցի 4-րդ դասարանի սան է։ Փառատոնի շրջանակներում ներկայացրել է Խաչատրյանի «Հեծյալը» ստեղծագործությունը։ Ասում է, որ 1,5 տարեկանից նվագում է, 4 տարեկանից սկսել է պարապմունքները։ Նոյեմբերի 11-ին Վլադիմիրի առաջին համերգն է մեծ լսարանի համար ու շատ հուզված է։ Պատանի երաժիշտը նշում է, որ նվագում է Բախի, Չայկովսկու, այլ կոմպոզիտորների գործեր, բայց ամենաշատը սիրում է Խաչատրյանին։
Համերգի ընթացքում հնչել են Խաչատրյանի «Այսօր արգելված է զբոսնելը», «Ծննդյան օրը», «Երկու կռվարար կանայք», «Պար» և այլ գործեր։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)։ Փառատոնը կազմակերպվել է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, գործընկերներն են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Фестиваль имени Хачатурян принимал детей фонда «Подари жизнь»
11 ноября в Доме-музее Арама Хачатуряна гостями Международного фестиваля были бенефициары армянского фонда «Подари жизнь». Была представлена программа под названием «Музыка надежды» - отрывки из «Детских альбомов» Хачатуряна. Концерт для детей фонда «Подари жизнь» был сыгран студентами Специальной музыкальной школы имени Чайковского.
Перед началом концерта дети осмотрели музей и ознакомились с экспонатами и жизнедеятельностью Хачатуряна.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян сказал, что много проектов было реализовано с фондом «Подари жизнь»; они имеют долгую историю сотрудничества, но этот концерт имеет особое значение: «Очень важно, что есть такой фестиваль и есть такой фонд, которые обеспокоены будущим и судьбами наших детей, и если классическая музыка может подарить им лучик света, то мы готовы это сделать», - сказал Сергей Смбатян.
Владимир Манукян ученик 4-го класса школы имени Чайковского. В рамках фестиваля он представлял «Конницу» Хачатуряна. По его словам, когда ему было только полтора года, он уже играл на фортепиано, а систематическое обучение начал в четыре. Концерт 11 ноября был первым большим событием в профессиональной жизни Владимира, он был очень взволнован. Молодой музыкант отметил, что играет произведения Баха, Чайковского и других композиторов, но больше всего он любит творчество Хачатуряна. Во время концерта оркестр исполнил «Сегодня запрещено гулять», «В день рождения», «Две смешные тётеньки поссорились», «Танец» и другие произведения.
Напомним, что Международный фестиваль имени Арама Хачатуряна проводится под патронажем президента РА Сержа Саргсяна. Этот музыкальный праздник воплотили в жизнь Государственный молодежный оркестр Армении (генеральный партнер ВиваСелл-МТС), при содействии Министерства культуры. Фестиваль спонсируется благотворительным фондом «Пюник», компанией «Лудинг», «Джермук Групп» и «Ани Плаза».