Ինչպես այսօր ապրող բոլոր հայերը, ժամանակակից ականավոր հայագետ Տիգրան Գույումճյանը ծնունդով, այսպես ասած, Ցեղասպանությունից է: Մայրը` Զաբել Գալուստյանը, եղբոր` Արշավիրի հետ որբացել են չարաբաստիկ 1915 թվականին: Գիտնականի պապը, որի պատվին նա նույնպես Տիգրան է կոչվել, եղել է ուսուցիչ, հետագայում առեւտրական գործակալ: Նա ձերբակալվել եւ սպանվել է հայ մտավորականության մյուս նշանավոր ներկայացուցիչների հետ միասին ճակատագրական ապրիլյան այն օրերին: Տատիկին իր երեխաների աչքի առաջ նստեցրել են բեռնասայլը եւ քշել «Մահվան հովիտ»` Դեր-Զորի սիրիական անապատը: Զաբել Գալուստյանը հրաշքով փրկվել է եւ հայտնվել Կոստանդնուպոլսի հայկական որբանոցում: Նրան այնտեղից վերցրել է հորեղբայրը` Լեւոն Գալուստյանը, որը մինչ այդ հաստատվել էր Չիկագոյում եւ նրա անունը հայտնաբերել որբերի այն մեծ ցուցակում, որ հրապարակում էին հայկական եւ ամերիկյան բարեգործական կազմակերպությունները:
Գիտնականի հայրը` Թորոս Գույումճյանը ծնվել է Կայսերիում, մեծացել Զմյուռնիայում: Հաճախել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության դպրոցը: Նա նույնպես հրաշքով փրկվել է ցեղասպանությունից, հեռանալով Զմյուռնիայից 1922 թվականի ողբերգական իրադարձություններից անմիջապես առաջ, երբ թուրքական զորքերը Աթաթուրքի ղեկավարությամբ հարձակվեցին քաղաքի վրա եւ կազմակերպեցին հայ եւ հույն բնակիչների ջարդեր:
Թորոսը աշխարհով մեկ երկար թափառումներից եւ տանջալի ուղեւորությունից հետո հայտնվում է Չիկագոյում, իսկ նրա ընտանիքը հաստատվում Ռումինիայում, որտեղ բավական մեծաթիվ հայ համայնք կար: Հենց այնտեղ, ռումինական Տուլչա քաղաքում էլ 1934 թվականին ծնվում է Տիգրան Գույումճյանը: Այնտեղ էլ երկու տարի անց ծնվում է նրա կրտսեր եղբայր Արմենը:
Գույումճյանների ընտանիքը Ռումինիայում էր մնում մինչեւ 1939 թվականը: Սկսվում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, եւ ամերիկյան դեսպանությունը համառորեն խորհուրդ է տալիս իր քաղաքացիներին վերադառնալ ԱՄՆ: Ահա այդպես հինգ տարեկան Տիգրան Գույումճյանը հայտնվում եւ հաստատվում է Չիկագոյում:
Վիսկոնսինի համալսարանում ուսանելու տարիներին Տիգրան Գույումճյանը հասցնում է գործնականորեն ուսումնասիրել բոլոր գիտակարգերը, ֆիզիկական քիմիայից մինչեւ եվրոպական քաղաքակրթության պատմություն: Վիսկոնսինի համալսարանում նա ստանում է եվրոպական պատմության բակալավրի աստիճան, իսկ Բեյրութի ամերիկյան համալսարանում` արաբագիտության մագիստրոսի աստիճան, ինչպես նաեւ դոկտորական թեզ է պաշտպանում Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանի Մերձավորարեւելյան եւ միջինարեւելյան լեզուների եւ գրականությունների ֆակուլտետում, ստանալով փիլիսոփայության եւ հայագիտության դոկտորի գիտական աստիճան:
1977 թվականին Տիգրան Գույումճյանին Փարիզից հրավիրում են Ֆրեզնո Կալիֆորնիայի համալսարանում հայագիտական նոր դասընթացի դասավանդման համար: Այստեղ նա վերակազմակերպում է հայ ուսանողական ընկերությունը եւ հիմնում հայերեն «Հայ շարժում» ուսանողական թերթը: 1985 թվականին նա կազմակերպում է Հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնը:
Պրոֆեսոր Տիգրան Գույումճյանը երկար եւ անհարթ ուղի է անցել: Իր դասախոսական գործունեությունը սկսել է ավելի քան քառասուն տարի առաջ Բեյրութի ամերիկյան համալսարանում, մի քանի տարի նա վարել Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանի հումանիտար գիտությունների դասընթացը, իսլամի պատմություն է դասախոսել եւ եղել է Արաբական ուսումնասիրությունների կենտրոնի օգնական Կահիրեի ամերիկյան համալսարանում: Յոթանասունական թվականների սկզբին նա ղեկավարել է Հայագիտական հետազոտությունների բաժինը Հայկազյան համալսարանում, հետո նորից վերադառնում Բեյրութի ամերիկյան համալսարան, որտեղ մի քանի տարի կատարել է Հայաստանի եւ Մերձավոր Արեւելքի պատմության պրոֆեսորի պարտականությունները:
1976 թվականի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պրոֆեսոր Տիգրան Գույումճյանին գործուղում է Լիբիայի Արաբական Հանրապետություն հատուկ առաքելությամբ` հնագիտական թանգարանների աշխատակիցներին ծանոթացնել դրամագիտության առանձնահատկություններին եւ գաղտնիքներին եւ հին դրամների պահպանությանը: Որոշ ժամանակ անց գիտնականը տեղափոխվում է Փարիզ, որտեղ դասավանդում է դասական, միջնադարյան եւ իսլամի պատմության ու արվեստ Փարիզի ամերիկյան համալսարանում:
Տիգրան Գույումճյանը իր նպաստն է բերել Երեւանի պետական համալսարանի եւ Ֆրեզնոյի համալսարանի միջեւ ծրագրի իրականացմանը եւ այս ծրագրի շրջանակում մի քանի տարի աշխատել ԵՊՀ արտասահմանյան լեզուների եւ գրականության ֆակուլտետում:
1987-1991 թթ. Տիգրան Գույումճյանը Փարիզի համալսարանի Արեւելյան լեզուների ինստիտուտի Հայոց լեզվի ամբիոնի վարիչն է:
Անսովոր մեծ է Տիգրան Գույումճյանի դասավանդած առարկաների ցանկը: Դա Հայաստանի պատմությունն է, իսլամի, դասական շրջանի եւ Բյուզանդիայի պատմությունը, Արեւմտյան եւ Արեւելյան հումանիտար գիտություններ, Ցեղասպանության պատմություն, Վիլյամ Սարոյանի ստեղծագործությունը: Ի դեպ, Տիգրան Գույումճյանը երկար տարիներ եղել է մեծ գրողի մոտ ընկերը:
Նույնքան տպավորիչ է գիտնականի գիտա-հրատարակչական գործունեությունը: Նա լույս է ընծայել տասներկու մենագրություն, հրապարակել հարյուրից ավելի ակադեմիական հոդված ու ուսումնասիրություն, զեկուցումներով հանդես է եկել 80-ից ավելի միջազգային գիտաժողովներում: Նա բազմաթիվ կարեւոր համաժողովների նախաձեռնողն ու կազմակերպիչն է եղել, նվիրված «Սասունցի Դավիթ» հայկական էպոսին, հայ ճարտարապետությանը, պատմահայր Մովսես Խորենացուն, Ադանայի հայկական ջարդերին, Վիլյամ Սարոյանի ստեղծագործությանը եւ այլն:
Տիգրան Գույումճյանի գործունեության մի ոլորտն էլ ցուցահանդեսների կազմակերպումն է, այդ թվում` մեծ ցուցահանդես, նվիրված միջնադարյան հայ արվեստին, որտեղ ցուցադրվում էին 210 ցուցանմուշներ, ներառյալ 30 խաչքարեր: Ցուցահանդեսի կատալոգը կազմում էր 470 էջ: Մյուս նշանակալի ցուցահանդեսը Սերգեյ Փարաջանովի գեղարվեստական աշխատանքների ցուցադրությունն էր: Նման ցուցահանդեսները քիչ չեն եղել:
Տիգրան Գույումճյանը ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ է, տասը գիտական խորհուրդների անդամ, Հայագիտական հետազոտությունների ընկերության հիմնադիրներից եւ ղեկավարներից մեկը: Նա անդամ է նաեւ հինգ հայագիտական հրատարակությունների:
Պրոֆեսոր Տիգրան Գույումճյանի գիտական եւ դասախոսական գործունեությունը, հայագիտության ոլորտին բերած իր ծառայությունները, ինչպես նաեւ կազմակերպչական աշխատանքը բազմիցս արժանացել են ամենաբարձր եւ հեղինակավոր պարգեւների: Նրան քանիցս շնորհվել է «Տարվա ականավոր պրոֆեսորի», «Տարվա համալսարանական գիտնականի», «Տարվա մարդու» կոչում:
Ինչպե՞ս է գիտնականին հաջողվում հասցնել այդ ամենը: Նշեմ այդ առնչությամբ, որ այս փոքր հոդվածում ես փորձեցի ընդգրկել իր կյանքի եւ գործունեության ամենակարեւոր շրջանները: Իսկ դեռ որքան էլ մնաց «կադրից դուրս»: Այդ հարցի պատասխանը ես չունեմ: Պատասխանը գիտի միայն մի մարդ` Տիգրան Գույումճյանն ինքը:

Как и все ныне живущие армяне, выдающийся современный ученый-арменовед Тигран Коюмджян – родом из Геноцида. Его мать Забел Галустян вместе с братом Аршавиром осиротела в злополучном 1915 году. Дед ученого, в честь которого он был также назван Тиграном, был учителем, а впоследствии коммерческим агентом. Он был арестован и убит вместе с другими видными представителями армянской интеллигенции в роковые апрельские дни. Бабушку на глазах ее детей усадили в фургон этапировали в «Долину смерти», в сирийскую пустыню Дер-Зор. Забел Галустян чудом уцелела и была помещена в армянский сиротский приют в Константинополе. Ее оттуда вызволил дядя, Левон Галустян, который к тому времени обосновался в Чикаго и увидел имя племянницы в огромном списке сирот, распространявшемся армянскими и американскими благотворительными организациями.
Отец ученого Торос Коюмджян родился в Кайсери, рос в Смирне. Он посещал католическую школу в конгрегации армянских мхитаристов на острове Сан-Ладдзаро, близ Венеции. Он также чудом спасся от геноцида, покинув Смирну непосредственно перед трагическими событиями 1922 года, когда турецкие войска под руководством Ататюрка напали на город и учинили резню армянского и греческого населения. Торос в результате долгих скитаний по свету и после мучительной поездки через полсвета оказался в Чикаго, а его семья обосновалась в Румынии, где была довольно многочисленная армянская диаспора. Именно там, в румынском городе Тулча, и родился в 1934 году Тигран Коюмджян. Там же родился два года спустя его младший брат Армен. В Румынии семья Коюмджянов оставалась до 1939 года. Разразилась Вторая мировая война, и американское Посольство настоятельно посоветовало своим гражданам вернуться в США. Вот таким образом в пятилетнем возрасте Тигран Коюмджян оказался и обосновался в Чикаго.
В студенческие годы, проведенные в Университете Висконсин, Тигран Коюмджян преуспевал в изучении практически всех дисциплин, от физической химии до истории европейской цивилизации. Он получил в Университете Висконсин степень бакалавра европейской историии, в Американском университете Бейрута – степень магистра арабистики, а также защитил докторскую диссертацию на факультете Ближневосточных и Средневосточных языков и литератур Колумбийского Университета в Нью-Йорке, получив степень доктора философии и арменоведения.
В 1977 году Тиграна Коюмджяна приглашают из Парижа во Фресно для преподавания нового курса арменоведения в Калифорнийском университете. Там он реорганизовал армянское студенческое общество и основал университетскую газету на армянском языке – «Армянское Движение». В 1985 году он организовывает Центр арменовдеческих исследований.
Профессиональная карьера профессора Тиграна Коюмджяна прошла длинный и непрямолинейный путь. Свою преподавательскую деятельность он начал более сорока лет назад в Американском Университете Бейрута; несколько лет он вел курс гуманитарных наук в нью-йоркском Колумбийском университете; преподавал историю ислама и был помощником Центра арабских исследований в Американском Университете в Каире. В начале семидятых годов он руководил Отделом арменоведческих исследований в гимназии Айказян, затем вновь вернулся в Американский Университет Бейрута, где несколько лет исполнял обязанности профессора истории Армении и Ближнего Востока. В 1976 году ЮНЕСКО посылает профессора Тиграна Коюмджяна в Ливийскую Арабскую Республику со специальной миссией – обучать сотрудников археологических музеев особенностям и секретам нумизматики и хранения древних монет. Еще некоторое время спустя ученый арменовед переезжает в Париж, где преподает классическую, средневековую и исламскую историю и искусство в Американском университете Парижа. Тигран Коюмджян способствовал реализации обменной программы между Ереванским Государственным университетом и Университетом Фресно и в рамках этой программы проработал несколько лет на факультете иностранных языков и литературы ЕГУ. В 1987-1991 гг. Тигран Коюмджян заведовал кафедрой армянского языка в Института Восточных языков Парижского университета.
Необычайно широк диапазон преподаваемых предметов Тиграна Коюмджяна. Это история Армении, ислама, классическая и Византийская история, Западные и Восточные гуманитарные науки, история Геноцида, творчество Вильяма Сарояна. Кстати, Тигран Коюмджян многие годы был близким другом великого писателя.
Столь же впечатляющим является научно-издательская деятельность ученого. Он издал двенадцать фундаментальных монографий, опубликовал более ста академических статей и исследовательских работ, выступил с докладами на 80-ти с лишним международных научных конференциях. Он является инициатором и организатором многих важных конференций, посвященных армянскому народному эпосу «Давид Сасунский», армянской архитектуре, историку пятого столетия Мовсесу Хоренаци, резне армян в Адане, творчеству Вильяма Сарояна...
Еще одной ипостасью деятельности Тиграна Коюмджяна является организация выставок. Среди них – большая выставка, посвященная средневековому армянскому искусству, в которой экспонировались 210 обектов, включая 30 двухтонных хачкаров. Каталог выставки занял 470 страниц. Другой знаменательной выставкой является экспозиция художественных работ Сергея Параджанова. Таких выставок – более чем достаточно. Тигран Коюмджян является иностранным членом НАН РА, членом десяти ученых советов, одним из учредителей и руководителей Общества арменоведческих исследований. Он также член пяти научных арменоведческих изданий. Научная и преподавательская деятельность профессора Тиграна Коюмджяна, его выдающиеся заслуги в области арменоведческих исследований, а также организационная работа многократно отмечались самыми высокими и престижными наградами. Ему неоднократно присуждалось звание «Выдающегося Профессора Года», «Университетского Ученого Года», «Человека Года».
Каким образом ученому удалось успеть сделать все это? Замечу по этому поводу, что в этой небольшой статье я постарался охватить самые важные вехи его жизни и деятельности. А сколько еще осталось «за кадром»! Ответа на этот вопрос у меня нет. Ответ знает только один человек – сам Тигран Коюмджян.