Ռուսաստանը Կիև-Բաքու համագործակցութիւնը հանդուրժում է, ի՞նչ «ռեսուրս ունի» Ադրբեջանը
1in.am  Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը մեկնաբանած է Ուկրաինայի հարցում Իլհամ Ալիևի դիրքորոշումը։ «Կան մի ամբողջ շարք երկրներ, որոնց հետ մենք մոտ հարաբերություններ ունենք, եւ նրանք կիսում են այդ դիրքորոշումը, որի հետ մենք կատեգորիկ համաձայն չենք։ Այդ, դա մեր միջև տարաձայնությունների առարկա է։ Միաժամանակ մենք գտնում ենք, որ դա առիթ չէ, որպեսզի այդ հարցը մեր միջպետական հարաբերությունների վրա ինչ-որ ստվեր թողնի, հոս մենք պրագմատիկ մոտեցում ունենք»,-ըստ ՏԱՍՍ-ի ըսած է նա։
ՄԱԿ-ի անդամ ոչ մի երկիր Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանի մոտեցումը չի կիսում, բայց Ադրբեջանի պարագան այլ է։ Ապրիլին, ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները կրկին ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բերելու մասին կողմերի արտգործնախարարությունների համաժամանակյա հայտարարությունից մեկ շաբթ հետո Իլհամ Ալիևը Գաբալայում ընդունած է Ուկրաինայի նախագահին։
Բաց աղբյուրների տեղեկությամբ՝ ձեռք է բերված Ադրբեջանի տարածքում համատեղ ռազամաարդյունաբերական ձեռնարկություն հիմնելու պայմանավորվածություն։ Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում Վլադիմիր Զելենսկին երախտագիտություն է հայտնել ռազմաարդյունաբերության բնագավառում Ուկրաինային աջակցող երկրներին, նրանց առաջնորդներին եւ հստակ շեշտած է Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը։
Սա արդեն Ուկրաինայի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հանդեպ քաղաքական հարգանք չէ։ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը խախտված է, ուկրաինացիները ձգտում են վերականգնել 1991թ․ սահմանները, եւ այդ հարցում պաշտոնական Բաքուն նրանց առարկայական աջակցություն է ցուցաբերում։ Իհարկե, Ռուսաստանի իրավունքն է, թե Ուկրաինային աջակցող երկրներից որին է «թշնամի նշանակում» եւ որի հետ հարաբերություններում «պրագմատիկ մոտեցում» դրսեւորում, բայց հուլիսի 13-ին Ալիևը ոչ միայն ուկրաինացիների ևս մեկ անգամ օկուպացիայի հետ չհաշտվելու կոչ է արել, այլեւ բացահայտ ծաղրել է ՌԴ նախագահ Պուտինին։
ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին եւ քաղաքագետ Գեորգի Մարկովին նա անվանել է «տուժածներ», իսկ ռուսաստանցի լրագրողներից մեկին բաց տեքստով ըսած է․ «Սաշա, զգույշ եղիր»՝ ակնհայտորեն ակնարկելով, որ նա էլ կարող է Պուտինի «զոհը դառնալ»։
Պուտինի եւ Ալիևի անձնական հարաբերությունները ավելի քան երկու տասնամյակի պատմություն ունեն։ Ի՞նչ կապերով են նրանք կաշկանդված, կարելի է միայն ենթադրել։ Բայց Ադրբեջանի հանդեպ Ռուսաստանի «պրագմատիկ մոտեցումը» միայն դրանով չէ, երևի, պայմանավորված։ Ի՞նչ «ռեսուրս ունի» Ադրբեջանը, որ մի փուլում կարող է ծառայեցվել Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահերին։ Այս հարցը Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է։

Россия терпимо относится к сотрудничеству Киев-Баку, какие «ресурсы» есть у Азербайджана?
1in.am Пресс-секретарь президента России Песков прокомментировал позицию Ильхама Алиева по вопросу Украины. «Существует целый ряд стран, с которыми у нас близкие отношения, и они разделяют эту позицию, с которой мы категорически не согласны. Это предмет наших разногласий. В то же время мы считаем, что это не повод, чтобы этот вопрос оставил какой-либо след на наших межгосударственных отношениях, здесь у нас прагматичный подход», - сказал он по данным ТАСС.
Ни одна страна-член ООН не разделяет подход России по вопросу Украины, но случай с Азербайджаном иной. В апреле, через неделю после совместного заявления министров иностранных дел о возвращении российско-азербайджанских отношений на уровень стратегического партнерства, Ильхам Алиев принял президента Украины в Габале.
Согласно информации из открытых источников, достигнута договоренность о создании совместного военно-промышленного предприятия на территории Азербайджана. На саммите НАТО в Анкаре Владимир Зеленский выразил благодарность странам, поддерживающим Украину в сфере военно-промышленности, их лидерам и четко подчеркнул сотрудничество с Азербайджаном.
Это уже не политическое уважение к суверенитету и территориальной целостности Украины. Территориальная целостность Украины нарушена, украинцы стремятся восстановить границы 1991 года, и в этом вопросе официальный Баку оказывает им реальную поддержку. Конечно, право России заключается в том, кого из стран, поддерживающих Украину, она считает «врагом» и с кем проявляет «прагматичный подход», но 13 июля Алиев не только еще раз призвал украинцев не смиряться с оккупацией, но и открыто высмеял президента РФ Путина.
Бывший заместитель генерального директора ТАСС Михаил Гусман и политолог Георгий Марков он назвал «пострадавшими», а одному из российских журналистов прямо сказал: «Саша, будь осторожен», явно намекая на то, что он тоже может стать «жертвой» Путина.
Личные отношения Путина и Алиева имеют более чем двадцатилетнюю историю. Какими связями они связаны, можно только предполагать. Но «прагматичный подход» России к Азербайджану, вероятно, не только этим обусловлен. Какой «ресурс имеет» Азербайджан, который в какой-то момент может быть использован в интересах геополитических интересов России? Этот вопрос крайне важен для Армении.