Դավթաշենի համայնքային ոստիկանները թմրանյութի իրացման դեպք մը կանխած են
Համայնքային ոստիկանութեան Դաւթաշենի բաժնի ծառայողներն իրենց սպասարկման տարածքին շրջայց կատարելիս Դաւիթաշենի գերեզմանատան մօտ նկատած են մի մեքենա, որի վարորդը դրսեւորած էր կասկածելի վարք։ Երբ ոստիկանները մօտեցած են, վարորդը մեքենայից ստվարաթղթե տուփ կ'ընէ նետել։
Թմրամիջոց ապօրինի պահելու եւ իրացնելու կասկածանքով վարորդը ձերբակալուած եւ «Կիա» մակնիշի մեքենայով հանդերձ տեղափոխուած է բաժին։
Ձերբակալուած տղամարդը յայտնած է, որ նետած տուփի մէջ ընդհանուր 210 գրամ մեթամֆետամինով չորս փաթեթ է, որը 400 դոլարով ձեռք կ'ընէ բերել տելեգրամեան ալիքի միջոցով՝ դրանք տեղադրելու, տեղադրելու տարածքը լուսանկարելու եւ կոորդինատները օգտատիրոջը փոխանցելու նպատակով։

The community police of Davtashen have prevented a drug trafficking incident.
The officers of the Davtashen division of the Community Police noticed a car near the Davtashen cemetery while patrolling their service area, whose driver was exhibiting suspicious behavior. When the police approached, the driver threw a cardboard box out of the car.
The driver was arrested on suspicion of illegal possession and trafficking of narcotics and was taken to the division along with the "Kia" brand vehicle.
The arrested man stated that the box he threw contained four packages of methamphetamine weighing a total of 210 grams, which he had purchased for $400 through a Telegram channel, intending to place them, photograph the placement area, and send the coordinates to the user.
A criminal case has been initiated in the investigative department of the Ajapnyak and Davtashen districts.
Public criminal prosecution has been initiated against the man. The circumstances are being clarified.