Հռոմում մեկնարկած են Լիբանանի եւ Իսրայելի բանակցութիւնները
azatutyun.am Այսօր Հռոմում՝ ԱՄՆ դեսպանատան տարածքում, մեկնարկած է Լիբանանի եւ Իսրայելի բանակցութիւններու հերթական փուլը։
Երկկողմ բանակցութիւններու նախորդ փուլը կայացած էր հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում։ Դրա ընթացքին կողմերը կրակի դադարեցման, իրանամետ «Հեզբոլա» շարժման զինաթափման եւ Լիբանանի հարավէն իսրայելական զորքերու դուրսբերման մասին համաձայնութիւն ձեռք բերած էին, որ սակայն, մնացած էր թղթի վրայ։
«Այսօրվա բանակցութիւններու ընթացքին Լիբանանի պատվիրակութիւնը փորձելու է հասնիլ իսրայելական զորքերու աստիճանական դուրսբերմանը երկրի հարաւային շրջաններէն»,- Reuters-ի հետ զրույցին նշած է Լիբանանի կառավարութեան ներկայացուցիչներէն մէկը։

Negotiations between Lebanon and Israel have begun in Rome.
azatutyun.am Today in Rome, at the U.S. embassy premises, a new round of negotiations between Lebanon and Israel has begun.
The previous round of bilateral negotiations took place on June 26 in Washington. During that meeting, the parties reached an agreement on a ceasefire, the disarmament of the Iran-backed "Hezbollah" movement, and the withdrawal of Israeli troops from southern Lebanon, which, however, remained on paper.
"During today's negotiations, the Lebanese delegation will try to achieve the gradual withdrawal of Israeli forces from the southern regions of the country," one of the representatives of the Lebanese government stated in an interview with Reuters.