Ուկրաինական ԱԹՍ-ները հարվածած են Ռուսաստանի երկու նավթավերամշակման համալիրներու:
azatutyun.am Ուկրաինական անօդաչուները հարձակուած են Կրասնոդարի երկրամասի Աֆիպսկի նավթավերամշակման գործարանի եւ Բաշկորտոստանում գտնուող «Գազպրոմ նեֆտեխիմ Սալավատ» համալիրի վրայ։ Հաղորդուեց նաեւ, որ հնարաւոր հարված է հասցուած Սալավատում գտնուող «Ռոսնեֆտ-Օպտ» նավթաբազային։
Կրասնոդարի օպերատիվ շտաբը հաստատած է Աֆիպսկի ՆՎԳ-ում բռնկուած հրդեհի մասին տեղեկութիւնը։ Պաշտոնական տվյալներով՝ անօդաչուների բեկորները ընկած են 16 հասցէում։ Տուժած է մէկ մարդ, վնասուած են առանձնատներ, բազմաբնակարան շենքի բնակարան եւ երկաթուղային անցման շինութիւն։
Բաշկորտոստանում, ուկրաինական OSINT աղբիւրների տվյալներով, հրդեհ է բռնկուած Ռուսաստանի խոշորագոյն նավթավերամշակման եւ նավթաքիմիական համալիրներից մէկում՝ «Գազպրոմ նեֆտեխիմ Սալավատում»։ Նախնական տեղեկութիւններով՝ վնասուած են նավթի առաջնային վերամշակման կայանքը ու բարձր խտութեան պոլիէթիլենի արտադրամասը։
Բաշկորտոստանի ղեկավար Ռադի Խաբիրովը հաստատած է Սալավատի արդյունաբերական գոտու վրայ հարձակումը՝ նշելով, որ կան անօդաչուների բեկորների անկումից առաջացած ծխի մի քանի օջախներ։
Ուկրաինական աղբիւրները նաեւ հայտնում են, որ Կերչում հրդեհ է բռնկուած էներգակամրջի հատուածում, իսկ Ազովի ծովում կրկին հարձակման են ենթարկուած Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» տանկերներ։

Ukrainian drones have struck two oil refining complexes in Russia.
azatutyun.am Ukrainian drones have attacked the Afipsky oil refinery in the Krasnodar region and the Gazprom Neftkhim Salavat complex in Bashkortostan. It is also reported that a possible strike was inflicted on the Rosneft-Opt oil depot located in Salavat.
The Krasnodar operational headquarters has confirmed information about the fire that broke out at the Afipsky oil refinery. According to official data, drone fragments fell at 16 addresses. One person was injured, and private houses, an apartment in a multi-story building, and a railway crossing structure were damaged.
In Bashkortostan, according to Ukrainian OSINT sources, a fire broke out at one of Russia's largest oil refining and petrochemical complexes, Gazprom Neftkhim Salavat. Preliminary information indicates that the primary oil refining unit and the high-density polyethylene production workshop were damaged.
The head of Bashkortostan, Radiy Khabirov, confirmed the attack on the Salavat industrial zone, noting that there are several sources of smoke caused by the fall of drone fragments.
Ukrainian sources also report that a fire broke out in the section of the energy bridge in Kerch, while Russia's "shadow fleet" tankers were again attacked in the Sea of Azov.