ԿԳՄՍ նախարարը հերթական այցն է կատարել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին
16-07-2026 11:40 Հայաստան Հասարակություն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հերթական այցն է կատարել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր՝ բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքներին հետևելու նպատակով։
Նախարարին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Թաշչյանը։
Կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչները նախարարին ներկայացրել են աշխատանքների ընթացքը՝ տեղեկացնելով, որ շինարարության և բարեկարգման որակն ապահովվում է մասնագիտական վերահսկողությամբ։
Բարեկարգման երկրորդ փուլով նախատեսվում է Հավերժության տաճարի ևս երեք մույթերի հիմնանորոգում և թանգարանային հատվածի նորոգում։

The Minister of Education, Science, Culture and Sports has made another visit to the Memorial Complex of the Armenian Genocide victims, getting acquainted with the progress of the work.
16-07-2026 11:40 Armenia Social
The Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, has made another visit to the Memorial Complex of the Victims of the Armenian Genocide to monitor the second phase of the renovation works.
The Minister was accompanied by the Chief Secretary of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Hasmik Hakobyan, and the Acting Director of the Museum-Institute of the Genocide, Hrachya Tashchyan.
Representatives of the contracting organization presented the progress of the works to the Minister, informing that the quality of construction and renovation is ensured through professional oversight.
The second phase of the renovation includes the reconstruction of three more pillars of the Temple of Eternity and the renovation of the museum section.