Զգացեք 5G+-ը Երևանում և վեց մարզերում. Viva-ն գործարկում է Հայաստանի առաջին և միակ 5G+ ցանցը
Զգացեք 5G+-ը Երևանում և վեց մարզերում․ Viva-ն հայտարարում է Հայաստանի առաջին և միակ 5G+ ցանցի գործարկման մասին Երևանում և Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերի քաղաքներում: Նախագծի հաջորդ փուլում Viva-ն կշարունակի ընդլայնել իր 5G+ ցանցը՝ մինչև տարեվերջ Հայաստանի բոլոր քաղաքներում ապահովելով դրա հասանելիությունը: 5G+ ցանցն աստիճանաբար հասանելի կդառնա նաև գյուղական համայնքներում և այլ բնակավայրերում:
5G+-ի հիմնական առավելությունը բջջային տեխնոլոգիաների նախորդ սերունդների, ինչպես նաև՝ ավանդական 5G-ի նկատմամբ, չի սահմանափակվում միայն ավելի բարձր արագությամբ, ավելի քիչ հապաղմամբ և մեկ ցանցում միաժամանակ զգալիորեն ավելի մեծ թվով սարքեր միացնելու հնարավորությամբ:
5G+-ը, որը հիմնված է բարելավված ցանցային ինտելեկտի և առաջադեմ 5G հնարավորությունների վրա, ապահովում է ենթակառուցվածք, որն անհրաժեշտ է թվային ծառայությունների նոր սերնդի զարգացման համար։ Այն հնարավորություն է տալիս կիրառել արհեստական ​​բանականությամբ աշխատող ավելի բարդ հավելվածներ, IoT-ի լայնածավալ ներդրում, տվյալների իրական ժամանակում մշակում և վիրտուալ (VR), լրացված (AR) և խառը (MR) իրականության վրա հիմնված ընդգրկուն փորձառություններ: Այսպիսով՝ 5G+-ն վերափոխում է ցանցը՝ հաղորդակցային պլատֆորմից այն վերածելով խելացի թվային ծառայությունների և չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության հիմքի:
Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ 5G+-ի լայնածավալ ներդրումը զգալի ազդեցություն ունի երկրների տնտեսության, մրցունակության և թվային էկոհամակարգերի վրաՀենց այս ռազմավարական տեսլականն էր, որը բերեց Viva-ի կողմից Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծ ռադիոսպեկտրի ռեսուրսների ձեռքբերմանը:
Viva-ն այժմ ունի կրկնակի ավելի ռեսուրսներ, ինչը հնարավոր է դարձել ընկերության պատմության մեջ ռադիոսպեկտրի ձեռքբերման ամենամեծ ներդրման շնորհիվ: 5G-ի համար հատկացված ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվության ստացումը ստեղծել է անհրաժեշտ հիմք՝ Standalone 5G+ ցանցի ներդրման և հաջորդ սերնդի թվային ծառայությունների ու լուծումների զարգացման համար։
Երևանում 5G+ ցանցի ներդրումն իրականացվել է Nokia-ի տեխնոլոգիական աջակցության ու լուծումների, իսկ Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերի քաղաքներում՝ Ericsson-ի տեխնոլոգիական աջակցության և լուծումների շնորհիվ։
5G+ ցանցը Viva-ին հնարավորություն է տալիս մշակել նորարարական թվային ծառայություններ, որոնք օգտակար կլինեն ինչպես անհատ բաժանորդների, այնպես էլ գործարար ոլորտի համար։
5G/5G+-ի, IoT-ի և արհեստական ​​բանականության օգտագործմամբ ամենամեծ տնտեսական ազդեցությունն ակնկալվում է ունենալ հետևյալ ուղղություններում՝
արդյունաբերական ռոբոտաշինություն
խելացի արտադրություն և կանխատեսող տեխնիկական սպասարկում
խելացի գյուղատնտեսություն
ջրային ռեսուրսների խելացի կառավարում
խելացի քաղաքներ
թվային երկվորյակներ
5G+-ը նաև հիմք է ստեղծում թվային ծառայությունների նոր սերնդի համար։ Դրանց թվում են արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված խելացի զանգերը, որոնց ընթացքում խոսքն իրական ժամանակում կարող է թարգմանվել զրուցակցի նախընտրած լեզվով և ուղեկցվել էկրանին ցուցադրվող ենթագրերով, ինչպես նաև ամպային սմարթֆոնները, որտեղ սարքի հաշվողական ռեսուրսներն ու հավելվածները տեղակայված են օպերատորի ամպային ենթակառուցվածքում՝ բարելավելով ինչպես սարքի աշխատանքը, այնպես էլ օգտվողի ընդհանուր փորձառությունը։
Համաշխարհային փորձը նաև վկայում է, որ 5G+ ենթակառուցվածքը կարող է արագացնել ինքնավար տրանսպորտի, հեռաբժշկության, խելացի արտադրության և թվային տնտեսության այլ առաջադեմ լուծումների զարգացումը։
Ակնկալվում է նաև, որ 5G+-ի զարգացումը զգալիորեն կվերափոխի հեռահաղորդակցության օպերատորների բիզնես մոդելը։ Հինգերորդ սերնդի կապը հնարավորություն է տալիս արհեստական ​​բանականության հնարավորությունները տեղակայել անմիջապես ցանցի ներսում՝ ապահովելով գրեթե ակնթարթային արձագանքում և բարելավված աշխատանք։ Այս մոտեցումը թույլ կտա օպերատորներին կապի մատակարարներից աստիճանաբար դառնալ իրական ժամանակում թվային ծառայություններ և արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված լուծումներ տրամադրող հարթակներ։
«Ակնկալում ենք, որ 5G+-ի ներդրման դրական ազդեցությունը կարտահայտվի ինչպես անհատ բաժանորդներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմամբ, այնպես էլ տնտեսության տարբեր ճյուղերի թվային վերափոխմամբ։ Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ բեռնափոխադրման, մանրածախ առևտրի, արտադրության և խելացի քաղաքային միջավայրերում գործող կազմակերպությունները կարող են զգալիորեն բարելավել իրենց գործառնական արդյունավետությունը՝ ներդնելով IoT-ի, արհեստական ​​բանականության, ռոբոտաշինության, թվային կրկնօրինակների և ինքնավար տրանսպորտի լուծումներ։ Մենք վստահ ենք, որ 5G+-ը դառնալու է Հայաստանի թվային վերափոխման հաջորդ փուլի հիմնական շարժիչ ուժը», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Բոլոր նրանք, ովքեր 2026 թ. հուլիսի 14-ից  օգոստոսի 14-ը ներառյալ 5G+ ցանցի հասանելիություն ունեցող քաղաքների և գյուղերի սպասարկման կենտրոններում կդառնան Viva-ի բաժանորդ, կստանան նվեր՝ 50 ԳԲ ինտերնետ փաթեթ», - ավելացրել է Viva-ի գլխավոր տնօրենը։
«Երևանի ամբողջ տարածքում անխափան 5G+ ծածկույթի ապահովումը լուրջ ինժեներական մարտահրավեր էր՝ պայմանավորված քաղաքի բարդ ռելիեֆով, որը ներառում է ինչպես ցածրադիր, այնպես էլ բարձրադիր տարածքներ։ Մեր նպատակն էր ապահովել ծառայությունների միևնույն բարձր որակը բոլոր վարչական շրջաններում՝ անկախ դրանց աշխարհագրական առանձնահատկություններից։ Ուրախ ենք, որ այսօր 5G+-ը հասանելի է ամբողջ Երևանում՝ մի քաղաքում, որտեղ ապրում է Հայաստանի բնակչության գրեթե կեսը։ Սա ևս մեկ կարևոր նվաճում է երկրի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ճանապարհին։ Մենք վստահ ենք, որ Viva-ի հետ համագործակցությամբ ստեղծված ենթակառուցվածքը ծառայելու է որպես առաջադեմ կապի հիմք՝ հաջորդ սերնդի թվային ծառայություններին, այդ թվում՝ արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված ծառայություններին և նորարարական լուծումներին համապատասխանելու համար, որոնք օգուտ կբերեն Հայաստանի տնտեսությանը և հասարակությանը», - ասել է Կենտրոնական Եվրոպայում, Թուրքիայում և Կենտրոնական Ասիայում «Nokia»-ի փոխնախագահ Էրենսոյ Բիլգինը։
«5G+ ցանցի ներդրումը կարևոր փուլ է Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում։ Այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում տնտեսության տարբեր ճյուղերի թվային վերափոխման համար՝ հնարավորություն տալով սպառողներին և բիզնեսներին նորարարական ծառայություններ և լուծումներ առաջարկել։ 5G+ ցանցի ընդլայնումը Հայաստանի մարզերի քաղաքներում կբարելավի առաջադեմ թվային ծառայությունների հասանելիությունը և կնպաստի երկրի ավելի հավասարակշռված թվային զարգացմանը։ Վստահ ենք, որ Viva-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող այս նախագիծը կարևոր հիմք է ստեղծելու Հայաստանի թվային տնտեսության հաջորդ սերնդի զարգացման համար», - Հայաստանում «Ericsson»-ի գլխավոր տնօրեն Գևորգ Այվազյանը։
«Մեծ հաճույքով Viva-ին ենք շնորհում Speedtest մրցանակը՝ որպես Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում ամենաարագ բջջային ցանց ունեցող ընկերություն։ Viva-ի հանձնառությունը նորարարությանը և կապի ծառայությունների գերազանց որակին լիովին արտացոլվում է նրանց ապահոված տպավորիչ արագություններում և հուսալի ցանցում, և «Ookla»-ն հպարտությամբ է նշում նրանց հաջողությունը», - ասել է «Ookla»-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։

Почувствуйте 5G+ в Ереване и шести областях. Viva запускает первую и единственную 5G+ сеть в Армении
15-07-2026 14:39 Армения Общество
Ощутите 5G+ в Ереване и шести областях: Viva объявляет о запуске первой и единственной 5G+ сети в Армении в Ереване и городах Ширака, Лори, Тавуша, Гегаркуника, Котайка и Арагацота. На следующем этапе проекта Viva продолжит расширять свою 5G+ сеть, обеспечивая ее доступность во всех городах Армении до конца года. Сеть 5G+ постепенно станет доступной также в сельских общинах и других населенных пунктах.
Основное преимущество 5G+ по сравнению с предыдущими поколениями мобильных технологий, а также с традиционным 5G, заключается не только в более высокой скорости, меньшей задержке и возможности подключения значительно большего числа устройств одновременно в одной сети.
5G+, основанная на улучшенном сетевом интеллекте и передовых возможностях 5G, обеспечивает инфраструктуру, необходимую для разработки нового поколения цифровых услуг. Она позволяет использовать более сложные приложения на основе искусственного интеллекта, широкомасштабное внедрение IoT, обработку данных в реальном времени и создание комплексных опытов на основе виртуальной (VR), дополненной (AR) и смешанной (MR) реальности. Таким образом, 5G+ трансформирует сеть, превращая ее из коммуникационной платформы в основу для умных цифровых услуг и четвертой промышленной революции.
Мировой опыт показывает, что широкомасштабное внедрение 5G+ оказывает значительное влияние на экономику стран, их конкурентоспособность и цифровые экосистемы. Именно это стратегическое видение привело к самой крупной в истории Армении покупке радиочастотных ресурсов со стороны Viva.
Viva теперь имеет в два раза больше ресурсов, что стало возможным благодаря самой крупной в истории компании инвестиции в приобретение радиочастот. Получение разрешения на использование радиочастот, выделенных для 5G, создало необходимую основу для внедрения сети Standalone 5G+ и разработки цифровых услуг и решений следующего поколения.
Внедрение сети 5G+ в Ереване было осуществлено благодаря технологической поддержке и решениям Nokia, а в городах Ширака, Лори, Тавуша, Гегаркуника, Котайка и Арагацота — благодаря технологической поддержке и решениям Ericsson.
Сеть 5G+ позволяет Viva разрабатывать инновационные цифровые услуги, которые будут полезны как для индивидуальных абонентов, так и для бизнеса.
Наибольшее экономическое влияние от использования 5G/5G+, IoT и искусственного интеллекта ожидается в следующих направлениях:
промышленная робототехника
умное производство и предсказательное техническое обслуживание
умное сельское хозяйство
умное управление водными ресурсами
умные города
цифровые двойники
5G+ также создает основу для нового поколения цифровых услуг. К ним относятся умные звонки на основе искусственного интеллекта, во время которых речь может переводиться на предпочитаемый язык собеседника в реальном времени и сопровождаться субтитрами на экране, а также облачные смартфоны, где вычислительные ресурсы и приложения устройства размещены в облачной инфраструктуре оператора, улучшая как работу устройства, так и общий опыт пользователя.
Мировой опыт также свидетельствует о том, что инфраструктура 5G+ может ускорить развитие автономного транспорта, телемедицины, умного производства и других передовых решений цифровой экономики.
Ожидается также, что развитие 5G+ значительно изменит бизнес-модель операторов связи. Связь пятого поколения позволяет размещать возможности искусственного интеллекта непосредственно внутри сети, обеспечивая почти мгновенный отклик и улучшенную работу. Этот подход позволит операторам постепенно перейти от поставщиков связи к платформам, предоставляющим цифровые услуги в реальном времени и решения на основе искусственного интеллекта.
«Мы ожидаем, что положительное влияние внедрения 5G+ отразится как на повышении качества услуг, предоставляемых индивидуальным абонентам, так и на цифровой трансформации различных отраслей экономики. Международный опыт показывает, что компании, работающие в области грузоперевозок, розничной торговли, производства и умной городской среды, могут значительно повысить свою операционную эффективность, внедряя решения IoT, искусственного интеллекта, робототехники, цифровых двойников и автономного транспорта. Мы уверены, что 5G+ станет основным двигателем следующего этапа цифровой трансформации Армении», - сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
«Все, кто с 14 июля по 14 августа 2026 года станет абонентом Viva в центрах обслуживания городов и деревень с доступом к сети 5G+, получат в подарок 50 ГБ интернет-пакет», - добавил генеральный директор Viva.
«Обеспечение бесперебойного покрытия 5G+ по всему Еревану стало серьезным инженерным вызовом из-за сложного рельефа города, который включает как низменные, так и возвышенные территории. Наша цель заключалась в том, чтобы обеспечить одинаково высокое качество услуг во всех административных районах, независимо от их географических особенностей. Мы рады, что сегодня 5G+ доступен по всему Еревану — в городе, где проживает почти половина населения Армении. Это еще одно важное достижение на пути развития цифровой инфраструктуры страны. Мы уверены, что созданная в сотрудничестве с Viva инфраструктура будет служить основой для передовой связи, соответствующей цифровым услугам следующего поколения, включая услуги и инновационные решения на основе искусственного интеллекта, которые принесут пользу экономике и обществу Армении», - сказал вице-президент Nokia по Центральной Европе, Турции и Центральной Азии Эренсой Билгин.
«Внедрение сети 5G+ является важным этапом в развитии цифровой инфраструктуры Армении. Оно создает новые возможности для цифровой трансформации различных отраслей экономики, позволяя потребителям и бизнесу предлагать инновационные услуги и решения. Расширение сети 5G+ в городах областей Армении улучшит доступность передовых цифровых услуг и будет способствовать более сбалансированному цифровому развитию страны. Мы уверены, что этот проект, реализуемый в сотрудничестве с Viva, создаст важную основу для развития цифровой экономики следующего поколения в Армении», - сказал генеральный директор Ericsson в Армении Геворг Айвазян.
«С большим удовольствием мы вручаем Viva награду Speedtest как компании с самой быстрой мобильной сетью в Армении в первой половине 2026 года. Приверженность Viva инновациям и высокому качеству услуг связи полностью отражается в впечатляющих скоростях и надежной сети, и «Ookla» с гордостью отмечает их успех», - сказал президент и генеральный директор «Ookla» Стивен Бэй.