Ապալեգիտիմացման պրոցես է ընթանում երկրում. Աբովյանը՝ Ծառուկյանի գործի մասին
Sputnik. Ըստ Արման Աբովյանի՝ Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ իրավական դաշտում տեղի ունեցող իրադարձություններն իջեցվել են շատ ցածր մակարդակի:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ կատարվողն ու նրա ձերբակալությունն աննորմալություն է: Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ, որտեղ մեկնարկել է Ծառուկյանի խափանման միջոցի քննությունը, այս մասին ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորի թեկնածու Արման Աբովյանը:
Ինչպես հայտնի է, հուլիսի 6–ի առավոտյան դիմակավորված հատուկջոկատայինները ներխուժել են Ծառուկյանի առանձնատուն: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ քննչական գործողություններ են իրականացվում նաև Ծառուկյանին պատկանող տարբեր օբյեկտներում, ինչպես նաև «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի կազմում ընդգրկված ընկերությունների տնօրենների բնակարաններում։ Ըստ ՔԿ–ի` իրավապահները Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատուն են մտել փողերի լվացման քրեական վարույթի շրջանակում։ Եվս մեկ գործ էլ հարուցվել է վայրի կենդանի կամ թռչուն ապօրինի որսալու դեպքի առթիվ:
Դրա շրջանակում Ծառուկյանի տնից առգրավվել են տարբեր կենդանիների և թռչունների 190 հատ խրտվիլակ, ինչպես նաև 3 առյուծ և 1 վագր, որոնք ճանաչվել են որպես իրեղեն ապացույց և տեղափոխվել Երևանի կենդանաբանական այգի:
«Ամեն ինչ լավ է լինելու: Չեմ կասկածում, որ ադրբեջանամետ, թրքահաճո, հակահայկական այս մղձավանջը կավարտվի: Հուսամ, որ դատարանը կպաշտպանի օրենքի գերակայությունը»,- նշեց Աբովյանը:
Անդրադառնալով ՔԿ-ում «Վայրի կենդանի կամ թռչուն ապօրինի որսալու» դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթին, որի հիման վրա Ծառուկյանի տնից կենդանիներին քնեցված վիճակում տարել են Երևանի կենդանաբանական այգի, ԲՀԿ-ականը դա որակեց ապուշություն և ընդգծեց՝ իբր իրավական դաշտում գտնվող ամբողջ գործընթացն իջեցվել է շատ ցածր մակարդակի:

Sputnik. According to Arman Abovyan, the events surrounding Gagik Tsarukyan in the legal sphere have been brought down to a very low level:
The situation around the leader of the Prosperous Armenia party, Gagik Tsarukyan, and his arrest is an abnormality. This was stated by the candidate for MP from the Prosperous Armenia party, Arman Abovyan, near the court of general jurisdiction of Avan and Nor Nork administrative districts, where the examination of Tsarukyan's preventive measure has begun:
As is known, on the morning of July 6, masked special forces stormed Tsarukyan's villa. Later, it became known that investigative actions were also being carried out in various objects belonging to Tsarukyan, as well as in the apartments of the directors of companies included in the "Multi Group" concern. According to the Investigative Committee, law enforcement officers entered Gagik Tsarukyan's villa within the framework of a criminal case on money laundering. Another case has also been initiated regarding the illegal hunting of wild animals or birds:
In this context, 190 stuffed animals and birds of various species have been seized from Tsarukyan's home, as well as 3 lions and 1 tiger, which have been recognized as material evidence and transferred to the Yerevan Zoo:
"Everything will be fine. I have no doubt that this nightmare, which is pro-Azerbaijani, pro-Turkish, and anti-Armenian, will end. I hope that the court will uphold the supremacy of the law," Abovyan noted:
Referring to the criminal proceedings initiated in the Investigative Committee regarding the "illegal hunting of wild animals or birds," based on which the animals were taken in a dead state from Tsarukyan's home to the Yerevan Zoo, the Prosperous Armenia member described it as nonsense and emphasized that the entire process in the legal sphere has been brought down to a very low level: