Հուլիսի 1-ին ժամը 19:30 «Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի կունենա «Խոստում» համահայկական նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկի հանդիսավոր արարողությունը։
«Խոստումը» երկարաժամկետ համահայկական նախաձեռնություն է, որի նպատակն է ստեղծել ազգային և հոգևոր արժեք, որը կփոխանցվի սերնդեսերունդ՝ միավորելով հայերին իրենց հավատքի, պատմության, մշակույթի և արմատների շուրջ։
Նախաձեռնության առանցքում «Խոստում» սահմանափակ քանակով ստեղծված խաչերի հավաքածուն է։ Յուրաքանչյուր խաչ ձեռագործ է, ունի իր անհատական համարը և կրում է հայկական սրբավայրի, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կամ Հայ Առաքելական եկեղեցու սրբադասված անձի անունը։ Խաչերի առանձնահատկությունն այն է, որ դրանցում ամփոփված են օրհնված քարեր՝ հավաքված Հայաստանի Հանրապետության, պատմական Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայկական հոգևոր կենտրոնների սրբավայրերից։
Միջոցառման ընթացքում առաջին անգամ հանրությանը կներկայացվի նախաձեռնության գաղափարախոսությունը, ստեղծման պատմությունը, «Խոստում» խաչերի բացառիկ հավաքածուն, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերն ու տեսլականը։
Երեկոյին ներկա կլինեն պետական, հոգևոր, հասարակական և գործարար ոլորտների ներկայացուցիչներ, մշակույթի և արվեստի գործիչներ, գործընկերներ և նախաձեռնության աջակիցներ։
Նախաձեռնության հիմնադիրները վստահ են, որ «Խոստումը» պարզապես խորհրդանիշ չէ, այլ պատասխանատվություն, հիշողություն և կապ՝ անցյալի, ներկայի և ապագա սերունդների միջև։ Այն կոչ է՝ պահպանելու մեր ինքնությունը, արժևորելու մեր ժառանգությունը և միասին ստեղծելու այնպիսի արժեք, որը կապրի ժամանակից անկախ։
Միջոցառումը լուսաբանելու նպատակով հրավիրում ենք զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մասնակցել նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկին։

Состоится официальное начало панармянской инициативы «Обещание»
1 июля в 19:30 в Институте древних рукописей имени М. Маштоца «Матенадаран» состоится торжественная церемония официального старта инициативы «Обещание».
«Обещание» — это долгосрочная общенациональная инициатива, целью которой является создание национальной и духовной ценности, которая будет передаваться из поколения в поколение, объединяя армян вокруг их веры, истории, культуры и корней.
В центре инициативы находится коллекция крестов, созданных в ограниченном количестве под названием «Обещание». Каждый крест является ручной работой, имеет свой индивидуальный номер и носит имя армянского святого места, Католикоса всех армян или канонизированного лица Армянской Апостольской Церкви. Особенность крестов заключается в том, что в них заключены благословенные камни, собранные из святых мест Республики Армения, исторической Армении и армянских духовных центров по всему миру.
Во время мероприятия впервые будет представлена общественности идеология инициативы, история ее создания, исключительная коллекция крестов «Обещание», а также предстоящие программы и видение.
Вечером будут присутствовать представители государственных, духовных, общественных и бизнес-секторов, деятели культуры и искусства, партнеры и сторонники инициативы.
Основатели инициативы уверены, что «Обещание» — это не просто символ, а ответственность, память и связь между прошлым, настоящим и будущими поколениями. Это призыв сохранить нашу идентичность, оценить наше наследие и вместе создать такую ценность, которая будет жить независимо от времени.
С целью освещения мероприятия приглашаем представителей средств массовой информации принять участие в официальном старте инициативы.