Հուլիսի 1-ին ժամը 19:30 «Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի կունենա «Խոստում» համահայկական նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկի հանդիսավոր արարողությունը։
«Խոստումը» երկարաժամկետ համահայկական նախաձեռնություն է, որի նպատակն է ստեղծել ազգային և հոգևոր արժեք, որը կփոխանցվի սերնդեսերունդ՝ միավորելով հայերին իրենց հավատքի, պատմության, մշակույթի և արմատների շուրջ։
Նախաձեռնության առանցքում «Խոստում» սահմանափակ քանակով ստեղծված խաչերի հավաքածուն է։ Յուրաքանչյուր խաչ ձեռագործ է, ունի իր անհատական համարը և կրում է հայկական սրբավայրի, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կամ Հայ Առաքելական եկեղեցու սրբադասված անձի անունը։ Խաչերի առանձնահատկությունն այն է, որ դրանցում ամփոփված են օրհնված քարեր՝ հավաքված Հայաստանի Հանրապետության, պատմական Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայկական հոգևոր կենտրոնների սրբավայրերից։
Միջոցառման ընթացքում առաջին անգամ հանրությանը կներկայացվի նախաձեռնության գաղափարախոսությունը, ստեղծման պատմությունը, «Խոստում» խաչերի բացառիկ հավաքածուն, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերն ու տեսլականը։
Երեկոյին ներկա կլինեն պետական, հոգևոր, հասարակական և գործարար ոլորտների ներկայացուցիչներ, մշակույթի և արվեստի գործիչներ, գործընկերներ և նախաձեռնության աջակիցներ։
Նախաձեռնության հիմնադիրները վստահ են, որ «Խոստումը» պարզապես խորհրդանիշ չէ, այլ պատասխանատվություն, հիշողություն և կապ՝ անցյալի, ներկայի և ապագա սերունդների միջև։ Այն կոչ է՝ պահպանելու մեր ինքնությունը, արժևորելու մեր ժառանգությունը և միասին ստեղծելու այնպիսի արժեք, որը կապրի ժամանակից անկախ։
Միջոցառումը լուսաբանելու նպատակով հրավիրում ենք զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մասնակցել նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկին։

On July 1 at 19:30, a solemn ceremony will take place at the "Matenadaran" Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts to officially launch the "Promise" pan-Armenian initiative.
"The Promise" is a long-term pan-Armenian initiative aimed at creating a national and spiritual value that will be passed down from generation to generation, uniting Armenians around their faith, history, culture, and roots.
Central to the initiative is the "Promise" collection of a limited number of crosses. Each cross is handmade, has its individual number, and bears the name of an Armenian sanctuary, the Catholicos of All Armenians, or a canonized figure of the Armenian Apostolic Church. The uniqueness of the crosses lies in the fact that they contain blessed stones collected from the sanctuaries of the Republic of Armenia, historical Armenia, and spiritual centers of the Armenian diaspora.
During the event, the philosophy of the initiative, its creation history, the exclusive collection of "Promise" crosses, as well as upcoming programs and vision will be presented to the public for the first time.
Representatives from the state, spiritual, public, and business sectors, as well as cultural and artistic figures, partners, and supporters of the initiative will be present in the evening.
The founders of the initiative are confident that "The Promise" is not just a symbol, but a responsibility, a memory, and a connection between the past, present, and future generations. It is a call to preserve our identity, value our heritage, and together create a value that will live beyond time.
To cover the event, we invite representatives of the mass media to participate in the official launch of the initiative.