«Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանութիւն»․ նոր մասնագիտութիւն Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջում
Երևանի պետական հումանիտար քոլեջին այս ուսումնական տարուանէն փորձարարական կարգով ներդրուած է «Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանութիւն» մասնագիտութիւնը՝ «Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանիչ» որակավորմամբ։
Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրի տևողութիւնը՝ միջնակարգ կրթութեան հիմքով, 2 տարի է։ Այս տարի առաջին անգամ Երևանի պետական հումանիտար քոլեջը նշուած մասնագիտութեամբ կիրականացնէ ընդունելութիւն․ հատկացուած է 25 տեղ՝ 13 անվճար, 12 վճարովի։
«Չլսող մարդկանց սոցիալական հնարաւորութիւնների ընդլայնման նպատակով շատ կարեւոր է նրանց համար ժեստերի լեզվի թարգմանչի առկայութիւնը: Նրանք էական դերակատարում ունեն տարբեր իրավիճակներում աջակցելու տեսանկիւնից՝ սկսած ամենապարզ կենցաղային իրավիճակներից», – նշում է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը՝ ներկայացնելով նոր մասնագիտութիւնը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ մասնագիտական տարբեր կառոյցների ներկայացուցիչներէն ձևաւորուած էր աշխատանքային խումբ, որ ուսումնասիրած է միջազգային փորձը եւ շուրջ մէկ տարի աշխատած է կրթական ծրագրի բովանդակութեան, չափորոշչի մշակման շուրջ:
Արաքսիա Սվաջյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում բավականին մեծ է սուրդոթարգմանիչների պահանջարկը․ հեռուստատեսութեան ոլորտում, մասնագիտացած որոշ կառոյցներում սուրդոթարգմանութիւն ապահովելու օրենսդրական պարտադիր պահանջ կայ։ Բացի դրանից` համընդհանուր ներառականութեան շրջանակում կայ հեռահար նպատակ. ԿԱՊԿ ունեցող երեխաները պէտք է հաճախեն ոչ թէ հատուկ դպրոցներ, այլ սովորեն իրենց համայնքի դպրոցում: Այսինքն՝ դպրոցում, ըստ անհրաժեշտութեան, պէտք է համապատասխան մասնագետ ըլլայ։
Դասաւանդողներու մասին խոսելիս նախարարի տեղակալը նշում է՝ ծրագրի մշակման ժամանակ հաշուի են առնուած բոլոր անհրաժեշտ կարողութիւնները, որոնք պէտք է ունենայ տվյալ մասնագետը: Քանի որ Հայաստանում երբեք այսպիսի մասնագետներու պատրաստման ուսումնական գործընթաց չի իրականացուած, դիպլոմաւորուած մասնագետներու ձևաւորուած բազա առայժմ չկայ։ Դասաւանդումը կիրականացնեն ոլորտում երկարամեայ փորձ ունեցող մասնագետները:
Այս մասնագիտութեան ընդունելութեան համար մրցութային են համարվում «Հասարակագիտութիւն», «Կենսաբանութիւն» եւ «Հայոց լեզու» առարկաների ավարտական վկայականի միավորները:

«Перевод языка жестов на армянском» — новая специальность в Ереванском государственном гуманитарном колледже
15-07-2026 17:30 Армения Пресс-релизы
В Ереванском государственном гуманитарном колледже с этого учебного года в экспериментальном порядке вводится специальность «Перевод жестового языка на армянский» с квалификацией «Переводчик жестового языка на армянский».
Продолжительность среднего профессионального образовательного программы на основе общего образования составляет 2 года. В этом году впервые Ереванский государственный гуманитарный колледж проведет прием на указанную специальность: выделено 25 мест, из которых 13 бесплатных и 12 платных.
«Для расширения социальных возможностей людей с нарушениями слуха очень важно наличие переводчика жестового языка. Они играют существенную роль в поддержке в различных ситуациях, начиная с самых простых бытовых случаев», – отмечает заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян, представляя новую специальность.
По ее словам, была сформирована рабочая группа из представителей различных профессиональных структур, которая изучила международный опыт и около года работала над содержанием образовательной программы и разработкой стандартов:
По наблюдениям Араксии Сваджян, в Армении довольно велик спрос на сурдопереводчиков: в сфере телевидения, в некоторых специализированных учреждениях существует законодательное требование о необходимости обеспечения сурдоперевода. Кроме того, в рамках всеобъемлющей инклюзии есть дальняя цель: дети с нарушениями слуха должны посещать не специальные школы, а учиться в школе своего сообщества. То есть в школе должен быть соответствующий специалист по мере необходимости.
Говоря о преподавателях, заместитель министра отмечает, что при разработке программы были учтены все необходимые компетенции, которые должен иметь данный специалист. Поскольку в Армении никогда не проводился учебный процесс по подготовке таких специалистов, сформированная база дипломированных специалистов пока отсутствует. Преподавание будут осуществлять специалисты с многолетним опытом в данной области:
Для поступления на эту специальность конкурсными являются баллы аттестатов по предметам «Социология», «Биология» и «Армянский язык».