Անահիտ Մանասեան կը ընդունի Եվրոպական Միութեան խորհրդարանի պատգամաւոր Մարինա Մեզուրին:
Մարդու իրավունքներու պաշտպան Անահիտ Մանասեան հուլիսի 15-ին ընդունեց Եվրոպական միութեան խորհրդարանի պատգամաւոր Մարինա Մեզուրին։
Հանդիպման ընթացքին Պաշտպանը ներկայացուց ՄԻՊ հաստատութեան գործունէութեան հիմնական ուղղութիւնները: Քննարկուեցան բռնի տեղահանուած անձերու, կանանց, երեխաներու, ազգային փոքրամասնութիւններու, հաշմանդամութիւն ունեցող անձերու, ԼԳԲՏՔ+ անձերու, աշխատանքային իրավունքներու, քրեական վարույթներու շրջանակներուն իրավունքներու պաշտպանութեան եւ մի շարք այլ ոլորտներու առնչուող հարցեր։
Անահիտ Մանասեան ընդգծեց, որ, թէեւ մի շարք ուղղութիւններով արձանագրուած է առաջընթաց, մարդու իրավունքներու պաշտպանութեան ոլորտին մէջ դեռեւս առկայ են բազմաթիւ մարտահրավերներ, որոնք պահանջում են հետեւողական եւ շարունակական աշխատանք։
Պաշտպանն անդրադարձաւ նաեւ Հայաստանում առկայ ատելութեան խօսքի լուրջ ծաւալներուն եւ դրան հակազդելու կարեւորութեան:
Անահիտ Մանասեան կարեւորեց նաեւ մարդու իրավունքներու կրթութեան բարեփոխման ուղղութեամբ համակարգային քայլերու իրականացման անհրաժեշտութիւնը:
Զրուցակիցները ընդգծեցին միջազգային համագործակցութեան դերը մարդու իրավունքներու պաշտպանութեան եւ ժողովրդավարական արժէքներու ամրապնդման գործին մէջ։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատեցին պատրաստակամութիւնը՝ համագործակցելու փոխադարձ հետաքրքրութիւն ներկայացնող ուղղութիւններով։

Анahit Манасян приняла депутата Европейского парламента Марину Мезурин.
Защитник прав человека Анаит Манасян 15 июля приняла депутата Европейского парламента Марину Мезурин.
Во время встречи Защитник представила основные направления деятельности учреждения ОМП. Обсуждались вопросы, касающиеся насильственно перемещенных лиц, женщин, детей, национальных меньшинств, лиц с инвалидностью, ЛГБТК+ лиц, трудовых прав, защиты прав в рамках уголовных производств и ряда других областей.
Анаит Манасян подчеркнула, что, хотя в ряде направлений зафиксирован прогресс, в области защиты прав человека все еще существуют многочисленные вызовы, требующие последовательной и постоянной работы.
Защитник также отметила серьезные масштабы ненависти, существующие в Армении, и важность противодействия этому.
Анаит Манасян также подчеркнула необходимость реализации системных шагов в направлении реформы образования в области прав человека.
Собеседники подчеркнули роль международного сотрудничества в защите прав человека и укреплении демократических ценностей.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность сотрудничать в направлениях, представляющих взаимный интерес.