Կառավարութեան առաջիկա նիստի օրակարգում ընդգրկուած է ԱՄՆ-ի հետ «Թրամփի ուղի» շրջանակային համաձայնագրի վաւերացմանն առնչուող որոշման նախագիծը
15-07-2026 15:08 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի եւ Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներու միջեւ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղութեան եւ բարգավաճման» նախագծի՝ ԹՐԻՓՓ-ի վերաբերեալ ռազմավարական համագործակցութեան շրջանակային համաձայնագրի վաւերացման հարցն ընդգրկուած է Կառավարութեան հուլիս 16-ի նիստի օրակարգին։
Կառավարութիւնը առաջարկում է հավանութիւն տալ համաձայնագիրը վաւերացնելու մասին օրենքի նախագծին։
Շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրուած է 2026 թուականի հունիսի 1-ին՝ Վաշինգտոնում եւ հունիսի 4-ին՝ Երեւանում։
Կառավարութեան որոշման նախագծով նախատեսուած է համաձայնագրում ամրագրված պարտաւորութիւններու՝ Հայաստանի Սահմանադրութեան համապատասխանութիւնը որոշելու նպատակով դիմել Սահմանադրական դատարան։
Սահմանադրական դատարանի կողմէ համաձայնագրում ամրագրված պարտաւորութիւնները Սահմանադրութեան համապատասխանող ճանաչելու պարագային Կառավարութեան օրենսդրական նախաձեռնութիւնը սահմանուած կարգով կներկայացուի Ազգային ժողով։

The agenda for the upcoming government meeting includes a draft decision related to the ratification of the "Trump Path" framework agreement with the United States.
15-07-2026 15:08 Armenia Press release
The issue of ratifying the framework agreement on strategic cooperation between Armenia and the United States regarding the "Trump Path for International Peace and Prosperity" project, known as TRIP, is included in the agenda of the Government's meeting on July 16.
The Government proposes to approve the draft law on ratifying the agreement.
The framework agreement was signed on June 1, 2026, in Washington and on June 4 in Yerevan.
The draft decision of the Government stipulates that a request will be made to the Constitutional Court to determine the compliance of the obligations enshrined in the agreement with the Constitution of Armenia.
If the Constitutional Court recognizes the obligations enshrined in the agreement as compliant with the Constitution, the Government's legislative initiative will be presented to the National Assembly in the established manner.